Lacné palivové drevo a brikety na kúrenie poskytnú obecné podniky, tvrdí ministerstvo | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Lacné palivové drevo a brikety na vykurovanie môžu poskytovať obecné podniky, tvrdí ministerstvo

Za príklad pre ostatné mestá a obce rezort dáva dve slovenské samosprávy.

palivové drevo

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  09.03.2022 |  Radovan Potočár

Ponuka vhodných palív na vykurovanie od obecných podnikov môže pomôcť pri riešení energetickej chudoby, predchádzaní nelegálnym výrubom a zároveň zlepšiť stav ovzdušia v lokalitách, kde domácnosti vykurujú nevhodnými palivami, akými sú odpad, nedostatočne vysušené drevo či nekvalitné uhlie.

V liste adresovanom primátorom a starostom to tvrdí riaditeľka Odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR Zuzana Kocunová. Nové usmernenie z dielne envirorezortu má poslúžiť mestám a obciam, ktoré trápi zlá kvalita ovzdušia a opakujúce sa smogové situácie v dôsledku nevhodného vykurovania domácností.

Obecné podniky môžu ponúkať drevo a brikety

Sociálna a energetická chudoba podľa predstaviteľky envirorezortu v mnohých prípadoch vedie k nelegálnym výrubom drevín a spaľovaniu dreva s vysokou vlhkosťou. To má za následok zvýšené zadymenie a znečistenie ovzdušia v obci.

„V rámci pomoci sociálne slabším skupinám obyvateľstva odporúčame obciam zriaďovať obecné podniky so zameraním na prípravu a distribúciu vhodných palív, napríklad dostatočne vysušeného palivového dreva alebo brikiet vyrobených z biomasy pre občanov v núdzi, resp. pre sociálne slabé skupiny alebo marginalizované skupiny obyvateľstva,“ uviedla Z. Kocunová.

„Takýto podnik môže byť zriadený ako sociálny podnik alebo podnik verejnoprospešných služieb. Do pozornosti dávame obecné podniky v Nových Zámkoch alebo v obci Veľaty,“ píše sa v liste primátorom a starostom.

Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny za dodávku elektriny a plynu vzrástli za rok o 76 %

Ceny priemyselných výrobcov v dodávke elektriny a plynu sa od začiatku roka zvýšili o tri štvrtiny, vyplýva z údajov štatistického úradu.

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

GreenWay kupuje nabíjacie stanice svojho konkurenta

Sieť spoločnosti sa rozrastie o 70 AC nabíjačiek pre elektromobily.

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

SIEA podporí inovácie v energetike, otvára novú výzvu pre podnikateľov

Zapojiť sa môžu všetky slovenské podniky so sídlom mimo bratislavskej župy.