VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Lacné palivové drevo a brikety na vykurovanie môžu poskytovať obecné podniky, tvrdí ministerstvo

Za príklad pre ostatné mestá a obce rezort dáva dve slovenské samosprávy.

palivové drevo

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  09.03.2022 |  Radovan Potočár

Ponuka vhodných palív na vykurovanie od obecných podnikov môže pomôcť pri riešení energetickej chudoby, predchádzaní nelegálnym výrubom a zároveň zlepšiť stav ovzdušia v lokalitách, kde domácnosti vykurujú nevhodnými palivami, akými sú odpad, nedostatočne vysušené drevo či nekvalitné uhlie.

V liste adresovanom primátorom a starostom to tvrdí riaditeľka Odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR Zuzana Kocunová. Nové usmernenie z dielne envirorezortu má poslúžiť mestám a obciam, ktoré trápi zlá kvalita ovzdušia a opakujúce sa smogové situácie v dôsledku nevhodného vykurovania domácností.

Obecné podniky môžu ponúkať drevo a brikety

Sociálna a energetická chudoba podľa predstaviteľky envirorezortu v mnohých prípadoch vedie k nelegálnym výrubom drevín a spaľovaniu dreva s vysokou vlhkosťou. To má za následok zvýšené zadymenie a znečistenie ovzdušia v obci.

„V rámci pomoci sociálne slabším skupinám obyvateľstva odporúčame obciam zriaďovať obecné podniky so zameraním na prípravu a distribúciu vhodných palív, napríklad dostatočne vysušeného palivového dreva alebo brikiet vyrobených z biomasy pre občanov v núdzi, resp. pre sociálne slabé skupiny alebo marginalizované skupiny obyvateľstva,“ uviedla Z. Kocunová.

„Takýto podnik môže byť zriadený ako sociálny podnik alebo podnik verejnoprospešných služieb. Do pozornosti dávame obecné podniky v Nových Zámkoch alebo v obci Veľaty,“ píše sa v liste primátorom a starostom.

Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Sekcia EIA na MŽP SR má staronové vedenie

Sekcia EIA na MŽP SR má staronové vedenie

Ide o tretiu personálnu zmenu vo vedení sekcie od parlamentných volieb.

Projekt poskytuje vzdelávacie kurzy pre odborníkov z praxe aj z univerzít

Projekt poskytuje vzdelávacie kurzy pre odborníkov z praxe aj z univerzít

STU v Bratislave je členom vzdelávacieho projektu SHERLOCK, zameraného na podporu energetickej transformácie budov.

Vymenili vedenie štátnych teplární

Vymenili vedenie štátnych teplární

Marcel Vrátný už MH Teplárenský holding nevedie.