Obnoviteľné zdroje ako slnko, vietor, voda, či geotermálna energia majú z pohľadu emisií na ľudské zdravie minimálne dopady, hovorí Lucia Palmanová zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.
Pandémia koronavírusu COVID-19 ochromila ekonomiku na celom svete a mala za následok zníženie emisií o 6,4 %. Emisie oxidu uhličitého spojené s energiou klesli podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) naprieč všetkými sektormi, s jedinou výnimkou.
Ochromenie leteckej dopravy, uzavreté továrne a tvrdý lockdown síce krátkodobo znížili emisie, z dlhodobého hľadiska však o signifikantnom znížení hovoriť nemožno. Spôsob, akým bolo počas lockdownov dosiahnuté znižovanie emisií, nie je udržateľný.
Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto potrebné rozvíjať nové spôsoby znižovania emisií, pričom obnoviteľné zdroje energie by mali patriť medzi kľúčové nástroje.
V článku sa ďalej dočítate:
- Čo môžu spôsobovať oxidy dusíka
- Prečo je biomasa čiernou ovcou
- Aké sú negatívne vplyvy biomasy
Prechod na obnoviteľné zdroje energie patrí k prioritám Európskej únie. Hlavným dôvodom sú klimatické ciele, ktoré sú pre členské štáty záväzné.
„Popri krajinách, ktoré EÚ k splneniu ambicióznych cieľov ťahajú sú ale aj členské štáty, ktoré o obnoviteľné zdroje priveľký záujem nejavia a veria, že klimatické ciele, či uhlíkovú neutralitu vedia dosiahnuť aj inak ako obnoviteľnými zdrojmi,“ uviedla SAPI.
„Zabúdajú však druhý, nemenej dôležitý, dôvod, prečo je zelená energetika pre budúcnosť planéty a ľudstva dôležitá – zdravie obyvateľstva,“ tvrdí SAPI S odvolaním na odhady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých trpí dopadmi emisií na zdravie až 9 z 10 ľudí na svete.
Oxidy dusíka môžu viesť k astme
Emisie sú dlhodobý problém, ktorý sa stáva z roka na rok akútnejším. Na dôsledky znečistenia ovzdušia podľa WHO zomiera ročne 4,2 milióna ľudí.
Obrovské problémy v atmosfére robia oxidy dusíka, ktoré vznikajú spaľovaním tuhých palív. Okrem toho, že spôsobujú kyslé dažde, pôsobia nepriaznivo aj na ľudské zdravie. Zvyšujú riziko respiračných ochorení a spôsobujú vznik alergií.
Viaceré štúdie napríklad poukazujú na spojitosť pôsobenia oxidov dusíka a zvýšeného výskytu astmy u detí. Najvyššie emisie oxidov dusíka, či oxidu siričitého pritom vznikajú pri spaľovaní fosílnych palivách a biomasy. Pri energie výrobe z obnoviteľných zdrojov (s výnimkou biomasy) emisie oxidu siričitého, či oxidov dusíka nehrozia.
Biomasa je čiernou ovcou
Okrem spomínaných škodlivín sú problémom takisto tuhé častice PM a NMVOC. Tieto mikroskopické prachové častice taktiež vznikajú pri spaľovaní fosílnych palív či biomasy a usádzajú sa v pľúcach bez možnosti ich prirodzeného uvoľnenia napríklad kašľom.
Pri dlhodobom pôsobení na ľudský organizmus spôsobujú vážne zdravotné problémy. Okrem astmy totiž zvyšujú úmrtnosť na kardiovaskulárne a respiračné ochorenia a zvyšujú tiež riziko rakoviny pľúc.
„OZE produkujú emisie PM a NMVOC nepriamo a v zanedbateľnom množstve, len ak je pri výrobe jednotlivých komponentov využitý fosílny zdroj. Čiernou ovcou je v tomto smere biomasa, no pri moderných zariadeniach so systémom zachytávania emisií sa produkcia pevných častíc výrazne znižuje,“ argumentuje SAPI.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.