Biomasa je z pohľadu emisií pevných častíc čiernou ovcou medzi OZE, konštatuje SAPI | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Biomasa je z pohľadu emisií pevných častíc čiernou ovcou medzi OZE, konštatuje SAPI

Obnoviteľné zdroje ako slnko, vietor, voda, či geotermálna energia majú z pohľadu emisií na ľudské zdravie minimálne dopady, hovorí Lucia Palmanová zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.

biomasa

Foto: Dreamstime

Pandémia koronavírusu COVID-19 ochromila ekonomiku na celom svete a mala za následok zníženie emisií o 6,4 %. Emisie oxidu uhličitého spojené s energiou klesli podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) naprieč všetkými sektormi, s jedinou výnimkou.

Ochromenie leteckej dopravy, uzavreté továrne a tvrdý lockdown síce krátkodobo znížili emisie, z dlhodobého hľadiska však o signifikantnom znížení hovoriť nemožno. Spôsob, akým bolo počas lockdownov dosiahnuté znižovanie emisií, nie je udržateľný.

Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto potrebné rozvíjať nové spôsoby znižovania emisií, pričom obnoviteľné zdroje energie by mali patriť medzi kľúčové nástroje.

V článku sa ďalej dočítate:

  • Čo môžu spôsobovať oxidy dusíka
  • Prečo je biomasa čiernou ovcou
  • Aké sú negatívne vplyvy biomasy

Prechod na obnoviteľné zdroje energie patrí k prioritám Európskej únie. Hlavným dôvodom sú klimatické ciele, ktoré sú pre členské štáty záväzné.

„Popri krajinách, ktoré EÚ k splneniu ambicióznych cieľov ťahajú sú ale aj členské štáty, ktoré o obnoviteľné zdroje priveľký záujem nejavia a veria, že klimatické ciele, či uhlíkovú neutralitu vedia dosiahnuť aj inak ako obnoviteľnými zdrojmi,“ uviedla SAPI.

VIESSMANN

„Zabúdajú však druhý, nemenej dôležitý, dôvod, prečo je zelená energetika pre budúcnosť planéty a ľudstva dôležitá – zdravie obyvateľstva,“ tvrdí SAPI S odvolaním na odhady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých trpí dopadmi emisií na zdravie až 9 z 10 ľudí na svete.

Oxidy dusíka môžu viesť k astme

Emisie sú dlhodobý problém, ktorý sa stáva z roka na rok akútnejším. Na dôsledky znečistenia ovzdušia podľa WHO zomiera ročne 4,2 milióna ľudí

Obrovské problémy v atmosfére robia oxidy dusíka, ktoré vznikajú spaľovaním tuhých palív. Okrem toho, že spôsobujú kyslé dažde, pôsobia nepriaznivo aj na ľudské zdravie. Zvyšujú riziko respiračných ochorení a spôsobujú vznik alergií. 


Viaceré štúdie napríklad poukazujú na spojitosť pôsobenia oxidov dusíka a zvýšeného výskytu astmy u detí. Najvyššie emisie oxidov dusíka, či oxidu siričitého pritom vznikajú pri spaľovaní fosílnych palivách a biomasy. Pri energie výrobe z obnoviteľných zdrojov (s výnimkou biomasy) emisie oxidu siričitého, či oxidov dusíka nehrozia.

Biomasa je čiernou ovcou

Okrem spomínaných škodlivín sú problémom takisto tuhé častice PM a NMVOC. Tieto mikroskopické prachové častice taktiež vznikajú pri spaľovaní fosílnych palív či biomasy a usádzajú sa v pľúcach bez možnosti ich prirodzeného uvoľnenia napríklad kašľom.


Pri dlhodobom pôsobení na ľudský organizmus spôsobujú vážne zdravotné problémy. Okrem astmy totiž zvyšujú úmrtnosť na kardiovaskulárne a respiračné ochorenia a zvyšujú tiež riziko rakoviny pľúc. 

„OZE produkujú emisie PM a NMVOC nepriamo a v zanedbateľnom množstve, len ak je pri výrobe jednotlivých komponentov využitý fosílny zdroj. Čiernou ovcou je v tomto smere biomasa, no pri moderných zariadeniach so systémom zachytávania emisií sa produkcia pevných častíc výrazne znižuje,“ argumentuje SAPI. 

 
 

Zostáva vám 24% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Na pracoviskách spoločnosti JAVYS sa v roku 2022 nevyskytla žiadna radiačná nehoda, ani radiačná havária.

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) si v tomto roku pripomína 30 rokov činnosti.