Nóri pracujú na 100 % recyklácii lítia z batérií | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Nóri pracujú na 100 % recyklácii lítia z batérií

Nórske priemyselné spoločnosti v spolupráci s vedcami vyvíjajú metódu úplnej recyklácie lítia. Ich pilotný závod na spracovanie batérií z elektromobilov plánujú spustiť v roku 2024.

Nóri pracujú na 100-percentnej recyklácii lítia z batérií

Foto: Wikimedia Commons

Či už mobily, notebooky, solárna energia, alebo elektrické dopravné prostriedky – lítiových batérii sa za posledné desaťročia dostalo do obehu obrovské množstvo. Lítium sa však ani z veľkých autobatérii elektromobilov v súčasnosti nerecykluje v čistej forme.

Zatiaľ vychádza lacnejšie produkcia nového lítia alebo kobaltu a v súčasnosti je miera recyklácie produktu vyžadovaná EÚ na úrovni 50 % hmotnosti batérie.

Zo surovinového hľadiska je najkritickejšou časťou každej batérie kobalt, ktorý je vzácny nielen v prírode, ale sa aj obťažne získava zo spoločenského hľadiska.

Na jeho recyklácii pracujú vedci z Riceovej univerzity, ktorí vyvinuli ekologické rozpúšťadlo, schopné za optimálnych podmienok vyťažiť zo zoxidovaného prachu až 99% kobaltu.

Lítium je však tiež pomerne zriedkavé a v zemskej kôre sa vyskytuje zvyčajne iba v malých koncentráciách. Doteraz sa recyklovalo tiež len v menšej miere a vlastníci elektromobilov museli za recykláciu autobatérií platiť.

Zdroj: NTNU

Tzv. čierny prach, ktorý sa nachádza na elektródach batérie je spracovaný hydrometalurgickým procesom. Jeho zloženie sa líši v závislosti od toho, aký druh chémie sa používa na výrobu batérie.

Zvyčajne však ide o nikel, kobalt, mangán, lítium a uhlík. Surovina sa najskôr rozpustí vo vode a potom sa vyzráža karbonát lítia a sulfáty niklu, mangánu a kobaltu.

Aj keď je možné týmto spôsobom zachovať väčšinu pôvodnej batérie na ďalšie použitie, recyklácia sa podľa Tesla magazínu aktuálne ekonomicky nevypláca, a to aj napriek rastúcim cenám používaných surovín.

Odkedy Čína zakázala dovoz odpadu vrátane batérii, ktoré sa tam recyklovali nie práve ekologickým spôsobom sa akumulátory z Nórska ukladajú v obci Sandefjord, kde sa rozoberajú a odosielajú na ďalšie triedenie a recykláciu v Európe, Severnej Amerike a Ázii.

Dr. Bandyopadhyaya a jeho výskumný tím. Foto: Per Henning, NTNU

V Európe batérie často končia v recyklačnom závode v Belgicku, Nemecku alebo Kanade. Surovina sa spaľuje a meď a nikel z batérií sa recyklujú. 

Pri tomto spaľovacom procese sa však množstvo lítia stráca. To znamená, že je potrebné vyvinúť novú metódu, ktorá dokáže zachovať aj lítium. A práve hydrometalurgické metódy sú na tento účel sľubné.

Výskumná skupina na Nórskej univerzite vedy a technológie (NTNU) sa rozhodla spolupracovať s nórskym priemyslom, aby vyvinuli metódu stopercentnej recyklácie lítia z batérií. Informoval o tom portál Norwegian SciTech News.


Výskumníci pod vedením postdoktoranda Sulalita Bandyopadhyaya na Katedre chemického inžinierstva NTNU pracujú na zdokonalení procesu na získavanie lítia, niklu a kobaltu z “čierneho prachu“.

Do výskumu sa zapojili aj študenti NTNU a stážista z Austrálie. Skúmajú dva rôzne typy elektrických automobilových batérií - variant Leaf a prizmatické články.

Keďže je Nórsko krajinou, kde sú elektromobily najpopulárnejšie, zamerali sa práve na lítiové batérie v týchto vozidlách.

Foto: Wikimedia Commons

Projekt nazvaný LIBRES (Lithium Battery Recycling zahŕňa aj Norsk Hydro, ktorá projekt vedie a Glencore Nikkelverk, spoločnosti s dlhoročnými skúsenosťami s hydrometalurgiou. 

Okrem toho spolupracujú s fínskou banskou spoločnosťou Keliber, ktorá chce vyrábať hydroxid lítny pre medzinárodný trh s batériami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena elektriny pre rok 2023 vzrástla na trhu za posledný mesiac o 30 %

Cena elektriny pre rok 2023 vzrástla na trhu za posledný mesiac o 30 %

Zvyčajný pokles dopytu a cien elektriny počas tohto leta nenastal. Dôvodom je viacero faktorov.

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

Výrobcovia vidia situáciu inak, asociácia SAPI hovorí o možnom nesúlade vyhlášky ÚRSO a zákona.

Dodávatelia plynu preskupujú sily a SPP posilňuje, hlási ÚRSO

Dodávatelia plynu preskupujú sily a SPP posilňuje, hlási ÚRSO

Pozrite si, ako sa medziročne zmenili trhové podiely najväčších dodávateľov plynu na Slovensku.