Cena kobaltu prudko rastie kvôli elektromobilom | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Špekulanti skupujú kobalt. Cena závratne rastie kvôli elektromobilom

Hedžové fondy sa chcú zviezť na dopyte po základnom kove v lítiových batériách. Už tento rok potreba prevýšila produkciu.

Cena kobaltu prudko rastie kvôli jeho použitiu v batériách elektromobilov

Dodávatelia Tesly a iných výrobcov elektromobilov sa takmer bijú o zaistenie dodávok hlavnej suroviny pre výrobu batérií – kobaltu. Prudko rastúca cena kovu vyvolala už aj značnú pozornosť špekulantov, ktorí ho vo veľkom nakupujú s očakávaním ďalšieho zhodnotenia.

Iba niekoľko hedžových fondov takto skúpilo zhruba šesťtisíc ton kobaltu v hodnote 280 miliónov dolárov. To sa rovná 17 % produkcii kovu za celý minulý rok.

Okrem rastu ceny, ktorý bude spôsobovať ďalší rast, sa špekulanti spoliehajú na ambiciózne plány Elona Muska a čínskych automobiliek. Tie počítajú so zvyšovaním výroby elektromobilov a teda aj potrebných lítiovo-iónových batérií, ktorých základným materiálom je okrem lítia aj kobalt.

Potreba kobaltu vzrastie v nasledujúcom období o 20 % ročneGraf prebraný z Washington Post

Komoditní konzultanti z CRU kalkulujú, že už tento rok dopyt po vzácnom kove prevýši ponuku o 900 ton. V ďalších piatich rokoch by mala táto potreba rásť v priemere 20 % ročne.

Cena kobaltu je najvyššie za päť rokov

Cena kobaltu dosiahla historický vrchol zhruba 50 dolárov za libru v roku 2007, potom začal podobne ako v celom odvetví komodít, prudký pokles na úroveň 10 Usd v roku 2015. Tam nastal odraz a od vlaňajšieho roka hodnota kovu iba rastie. V súčanosti dosahuje 23 Usd za libru (50-tisíc Usd za tonu) a je najvyššie za posledných päť rokov.

Cena kobaltu stúpa kvôli rastúcemu dopytu po lítiových batériách

Keďže väčšina spoločností produkujúcich kobalt sa nachádza v Číne, hedžové fondy tak nemôžu investovať do kovu cez tieto firmy a sú nútené kupovať fyzický kov. “Pomerne rýchlo sa rozhodli, že nakupovanie fyzického kobaltu je jediný spôsob, ako vhodne špekulovať na rast ceny,” tvrdí pre Irish Times nemenovaný obchodník.

Kobaltový ošiaľ dokonca prinútil niektorých výrobcov batérií nakupovať kov kvôli jeho nedostatku na spotovom trhu. Iní komoditní obchodníci upozorňujú, že fondy môžu mať problém predať kov so ziskom, pretože tento trh je pomerne malý a zbavenie sa väčšieho množstva môže rýchlo cenu poslať nadole.

Dopyt po kobalte závisí od elektromobilov, tých pribúda

Pre výrobu batérii sa však v súčanosti spotrebuje iba 42 % celosvetovej produkcie. Zvyšná časť sa používa v rôznych priemyselných odvetviach a vojenskej technike. Navyše, zhruba 60 % zásob kovu sa nachádza v politicky nestabilnej Demokratickej republike Kongo.

Takmer dve tretiny produkcie kobaltu pre elektromobily pochádzajú z afrického Konga

Z Konga väčšina kobaltu smeruje na lodiach do Číny, ktorá je najväčším producentom lítiovo-iónových batérií na svete. Zhruba 90 % čínskych zásob kovu pochádza z tejto africkej krajiny. Pochopiteľne, čínsky kapitál ovláda aj tamojšie bane.

Kobalt predstavuje najdrahšiu surovinu v lítiovo-iónových batériach. Hoci sa výrobcovia roky snažili vynájsť spôsob ako skonštruovať batériu bez tohto kovu, jeho jedinečnosť pri dodávaní výkonu batérie sa zatiaľ nepodarilo nahradiť.

Zatiaľ čo batéria v smartfóne obsahuje 5 až 10 gramov kobaltu, jedna autobatéria spotrebuje až do 15-tisíc gramov. Dopyt po kove za účelom výroby batérií sa strojnásobil za ostatných päť rokov a do roku 2020 sa má ďalej minimálne zdvojnásobiť.

Rastúca cena kovu však otvára cesty k novým náleziskám a zvyšovaniu ťažby. “Dopyt po kobalte sa určite zvýši, čo je dobré pre tých, ktorí do neho investovali. Avšak rastúci dopyt povedie k rastúcej ponuke alebo novým spôsobom ťažby a výroby, čo môže cenu znižovať,” upozorňuje Jeff Schuster zo spoločnosti LMC Automotive.

Hoci patrí kobalt v súčasnosti medzi najžiadanejšie kovy, technologický vývoj to môže zmeniť. Zvlášť odvetvie skladovania energie sa pomerne rýchlo rozvíja a nové vedecké objavy prinášajú každú chvíľu inovatívne riešenia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Aj cenovo zvýhodnená elektrina bude do roku 2027 postupne zdražovať. Poverený minister Hirman hovorí o motivácii k úsporám.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pravidlá trhu s elektrinou čaká doposiaľ najkomplexnejšia reforma. Regulačného úradu sme sa pýtali na podrobnosti.