Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Prečo boom elektromobilov nadchýňa ťažobné spoločnosti

Vzácne kovy ako meď alebo lítium sú nevyhnutnou súčasťou batérií aj v Tesle. Ťažiari preto horlivo sledujú počínanie Elona Muska a Číny.

Prečo boom elektromobilov nadchýňa ťažobné spoločnosti

Foto: Fotolia, Flickr

Meď je vzácny kov, patriaci odjakživa k tým najvzácnejším. Nielen preto, že pitie vody z medenej nádoby môže mať blahodarné účinky pre ľudské telo. Už pred tisíckami rokov z nej ľudia vyrábali dôležité nástroje a zbrane. Meď bola zdrojom moci, niečo ako ropa v súčasnosti.

No vzácny kov zohráva dôležitú úlohu aj dnes. Využitie medi v elektrotechnike predstavuje tak široký záber, že len použitie v rastúcom množstve elektromobilov vyvoláva tlak na rast ceny suroviny. Možno ju nájsť napríklad v elektromotoroch, nabíjacích staniciach, drôtoch, či veterných a slnečných projektoch inteligentných sietí.

Vzácne kovy ako meď alebo lítium sú nevyhnutnou súčasťou batérií aj v Tesle

“Meď znamená infraštruktúru. A tej je potreba veľa. Rast HDP 2 % a reálna inflácia vyše 5 % - nazýva sa to defláciou. Všetky komodity indikovali presne toto v posledných rokoch. No už nie. S energetickou revolúciou príde nová fáza výrobnej infraštruktúry. Čína je v tomto svetovým lídrom, no nikto si nemôže dovoliť zaostať,” tvrdí Kirill Klip, šéf spoločnosti International Lithium Corporation.

Dôležitá Čína

Meď, rovnako ako ďalšie vzácne kovy, je dôležitou súčasťou strategického plánu rastu najväčšej svetovej ekonomiky. Čína chce tento rast postaviť na “energetickej revolúcii”, kde elektromobily a solárna energia predstavujú hlavné odvetvia v najbližšej plánovanej päťročnici.

Rast týchto odvetví vyžaduje veľa nerastných surovín. Elektrifikácia dopravy bude podľa spoločnosti BHP hlavným ťahúňom dopytu po priemyselných kovoch. A Čína sa snaží zabezpečiť ich zvýšenú dodávku už teraz.

litiova bateria

Obrázok: Lítiová batéria

Je lítiovou veľmocou, ktorá kontroluje 75 % celosvetovej produkcie hydroxidu lítia, teda dôležitej súčasti autobatérií Tesla.

Súčasťou strategického plánu tamojších plánovačov je aj zaistenie produkcie medi, či lítia. A ešte lepšie v časoch, kedy je cena vzácneho kovu na nízkej úrovni.

Spoločnosť International Lithium Corp. uzatvorila nedávno spoluprácu s jedným z najväčších spracovateľov lítia vo svete, čínskou spoločnosťou Gangeng Lithium. Väčšinovým vlastníkom International Lithium je spoločnosť TNR Gold Corp, prevádzkujúca okrem iného aj medené bane Los Azules v Argentíne.

Prečo boom elektromobilov nadchýňa ťažobné spoločnosti

Cena medi na svetových burzách sa stále drží blízko vlaňajšieho maxima a rastový trend by si mala zachovať aj v najbližšom období. To je priaznivá správa aj pre cenu medi v zberných surovinách. Za jej výkup platia prevádzky v súčasnosti okolo 4 eur za kilogram, podľa kvality materiálu.

Viac elektromobilov, vyšší dopyt po kovoch

A teraz menšia hra s číslami. Váš iPhone obsahuje lítium v hodnote jedného dolára. V lítiovej batérii od Tesly tvorí tento kov 2-3 % z ceny hotového produktu.

Podľa Klipa sa nachádzame v generačnom posune z 2 na 7 000. Dvojka je počet batérii v ovládači od TV, viac ako 7 000 je počet lítiových batérií v modeli Tesla S. Konštrukcia 70 kWh batérie v tomto elektromobile vyžaduje 63 kg LCE (ekvivalent oxidu lítia).

Každé zvýšenie predajnosti elektromobilov o 1 % z celkového množstva predaných áut znamená nový dopyt po 70-tisíc tonách LCE. Pritom za celý minulý rok sa vyprodukovalo 160-180 tisíc ton LCE.

“Za celú históriu ľudstva sa do roku 2015 predal jeden milión elektromobilov. To je rovnaký počet ako iba za minulý rok. Stále sme iba blízko 1 % elekromobilov z celkového počtu predaja nových vozidiel,” prepočítava K. Klip.

Energetická revolúcia

Len čínsky výrobca BYD, v ktorom investor Warren Buffett drží 10 % podiel akcií, predal vlani 100-tisíc elektrických vozidiel. Automobilke GM trvalo sedem rokov predať rovnaké množstvo. Mimochodom, BYD tento rok otvorí svoju prvú továreň na elektromobily v Európe v maďarskom Komárome, o čom Energie-portal.sk ešte vlani informoval.

Čína vraj zvažuje aj zavedenie povinnosti, že 8 % všetkých vyrobených automobilov musí byť s elektrickým pohonom do roku 2018 a 12 % do roku 2020.

Podľa Klipa to znamená 12-násobné zvýšenie počtu elektromobilov v priebehu štyroch rokov. Podľa odhadov americkej banky Goldman Sachs sa dopyt po lítiových batériách do roku 2025 strojnásobí.

“Pamätáte si 90-te roky – Svet pred internetom a informačnou revolúciou? Teraz je tu 21. storočie a energetická revolúcia: Svet tesne pred internetom,” oznamuje Kirill Klip.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X