Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Predaj elektromobilov rastie. Najpopulárnejšie sú v Nórsku

Predaj elektrických vozidiel v porovnaní s celkovým predajom vozidiel zatiaľ nedosahuje významný podiel na trhu. Neustále však rastie.

Predaj elektromobilov rastie. Najpopulárnejšie sú v Nórsku

Fotolia

Nórsko je medzi odborníkmi známe ako krajina, ktorá je kráľom v popularite elektromobilov. Aj v roku 2013 bola lídrom na trhu, podiel elektromobilov v krajine je až 6,1 %. Menej známy je fakt, že na druhom mieste bolo v roku 2013 Holandsko s 5,5 % podielom elektromobilov, čo však spôsobili najmä vládne stimuly, ktoré mali trvať iba do konca toho roku. Vyplýva to z údajov ABB Group.

Niekoľko ďalších krajín sa blížilo k 1 % podielu na trhu: Island, Japonsko a Francúzsko. Celkom slušne sa v roku 2013 predávali elektrické vozidlá aj v Estónsku (0,73 %), vo Švédsku (0,71 %) a v USA (0,6 %).

V prípade vozidiel, ktoré sú na 100 % elektrické – teda nie s využívaním ďalšieho pohonu – však Holandsko výrazne klesá, takže Nórsko je neohrozeným lídrom v popularite elektromobility. Holandsko síce ostane na druhej priečke, ale padne z 5,55 % na 0,83 % podiel na trhu.

-> Elektromobily využívajú aj iné zdroje energie
Elektromobil je elektrické vozidlo, ktoré poháňa výhradne elektrický motor. Elektrickú energiu dodáva do elektrického zásobník elektrickej energie – batéria. Batéria sa nabíja externe z elektrickej sústavy, alebo môže byť nabitá aj interne za pomoci spaľovacieho motora alebo systémom palivových článkov.

Plug-in hybridom dominovalo Holandsko

Holandsko bolo v roku 2013 jasným lídrom v popularite plug-in hybridných elektrických vozidiel (PHEV), s podielom 4,72 %. Švédsko, ktoré je domovom populárneho „phevka“ Volva V60, sa vyšplhalo na druhé miesto s 0,41 %, nasledované Japonskom (0,4 %), v ktorom je populárny hybrid Mitsubishi Outlander.

V roku 2014 pokračovala prevaha Nórska

Vlani sa podiel elektromobilov na nórskom trhu ešte zvýšil, podľa niektorých zdrojov až na 13,84 %. Desať krajín, ktoré sú najväčšími nákupcami PEV áut (ide o spoločné označenie pre plne elektrické vozidlo BEV, batériové vozidlo s predlženým dojazdom REEV a plug-in hybridné vozidlo PHEV – pozn. red.) tak zakúpilo 293 245 elektromobilov, čím sa od roku 2003 zakúpilo na trhu už 712 000 elektromobilov.

Najviac elektromobilov v EÚ sa vlani zaregistrovalo vo Veľkej Británii

Čo sa týka celej Európskej únie, podľa Európskej environmentálnej agentúry EEA v nej bolo vlani registrovaných okolo 38 000 elektrických vozidiel, čo je až o 57 % viac oproti roku 2013. Najväčší počet registrácií je vo Francúzsku (viac ako 10 700 vozidiel), v Nemecku (asi 8 500 vozidiel) a vo Veľkej Británii (okolo 6 700 vozidiel ). Elektrické vozidlá však aj naďalej tvoria len veľmi malý zlomok nových registrácií (0,3 %).

Dôveryhodnejšie údaje poskytuje Európska asociácia automobilových výrobcov (ACEA). V roku 2014 bolo v EÚ zaregistrovaných 75 331 nových elektromobilov ECV, čo je nárast o 36,6 %. Pri pohľade na hlavné trhy v EÚ vidíme, že vo Veľká Británia zaznamenala nárast registrácií o 300 %, nasledovaná Nemeckom (70,2 %) a Francúzskom (29,8 %). Pri pohľade na krajiny EFTA vedie už zmieňované Nórsko s 19 767 registráciami v roku 2014, čo je oproti roku 2013 nárast o 140,8 %.

Vysvetlivky:
1 - Total Electrically Charged Vehicles (ECVs) = Pure Electric Vehicles + Extended-Range Electric Vehicles + Plug-In Hybrid Electric Vehicles
2 - Pure Electric Vehicle (Electric, All Electric, Battery Electric, Fully Electric Vehicle) = vehicle powered solely by a battery charged from mains electricity. Currently, typical pure-electric cars have a range of approximately 100 miles
3 - Electrically Charged Vehicles other than Pure Electric Vehicles = Extended-Range Electric Vehicles + Plug-In Hybrid Electric Vehicle

Najväčší odbyt je v USA

Najviac elektromobilov na svete sa predá v USA. Spojené štáty sú tak najväčším trhom pre elektrické vozidlá. V roku 2014 sa tam do novembra predalo 83.647 áut na elektrický pohon. Hoci to predstavuje nárast o 26 percent oproti počtu predaných elektromobilov v rovnakom období v roku 2013, je to zatiaľ len malé percento z celkového trhu v USA.

Pri rozhodovaní Američanov zohráva významnú úlohu cena konvenčných palív, benzínu a nafty. „Navyše, až 55 percent z elektrických automobilov predávaných v USA sú plug-in hybridy ("PHEVs"), čo naznačuje, že spotrebitelia stále ešte stále neveria vo vozidlá poháňané výlučne elektrinou,“ konštatuje Jack Perkowski vo Forbes.

-> RWE rozvíja elektromobilitu
Globálna energetická skupina RWE investuje do rozvoja energeticky efektívnych domácností. Súčasťou je aj elektromobilita. Pozrite si reportáž.

Zdroje:

Značky
ELEKTROMOBILY

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.