VSDS
INNOGY
INNOGY

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

fotovoltické elektrárne

Foto: Flickr

Návrh repoweringu podporovaných obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý predstavilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), je v rozpore s cieľmi programového vyhlásenia vlády. Ak takto nastavený repowering vstúpi do praxe, môže zlikvidovať časť zelených výrobcov a výraznou mierou naruší dôveru investorov v štátnu energetickú politiku.

Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá združuje výrobcov zelenej energie. Predĺženie podpory za jej súčasného zníženia na ročnej báze by podľa SAPI malo byť pre prevádzkovateľov elektrární dobrovoľné a malo by ich motivovať k investíciám. V repoweringu SAPI zároveň vidí príležitosť ušetriť na podpore OZE väčšiu sumu oproti úsporám, s ktorými počíta návrh MH SR.

Novelu zákona o podpore OZE z dielne MH SR tento týždeň schválila vláda. Návrh by mali prerokovať poslanci NR SR na najbližšej májovej schôdzi.

Karaba: Repowering si chcú vynútiť

„SAPI podporuje snahy ministerstva o zavedenie repoweringu zariadení OZE, nepríjemne nás však prekvapil návrh ministerstva, aby bol vstup do nastavenej schémy povinný. Vždy sme zdôrazňovali, že musí ísť o dobrovoľnú schému, ktorá musí byť nastavená správne a motivačne,“ hovorí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Nastavenie repoweringu navrhované rezortom hospodárstva podľa J. Karabu bude znamenať, že na zaplatenie problémov v slovenskej elektroenergetike sa povinne poskladajú výrobcovia zelenej elektriny tak, ako to bolo pri strate podpory (Kauza 1508) v roku 2015, či vo forme tzv. G-komponentu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.