Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

fotovoltické elektrárne

Foto: Flickr

Návrh repoweringu podporovaných obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý predstavilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), je v rozpore s cieľmi programového vyhlásenia vlády. Ak takto nastavený repowering vstúpi do praxe, môže zlikvidovať časť zelených výrobcov a výraznou mierou naruší dôveru investorov v štátnu energetickú politiku.

Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá združuje výrobcov zelenej energie. Predĺženie podpory za jej súčasného zníženia na ročnej báze by podľa SAPI malo byť pre prevádzkovateľov elektrární dobrovoľné a malo by ich motivovať k investíciám. V repoweringu SAPI zároveň vidí príležitosť ušetriť na podpore OZE väčšiu sumu oproti úsporám, s ktorými počíta návrh MH SR.

Novelu zákona o podpore OZE z dielne MH SR tento týždeň schválila vláda. Návrh by mali prerokovať poslanci NR SR na najbližšej májovej schôdzi.

Karaba: Repowering si chcú vynútiť

„SAPI podporuje snahy ministerstva o zavedenie repoweringu zariadení OZE, nepríjemne nás však prekvapil návrh ministerstva, aby bol vstup do nastavenej schémy povinný. Vždy sme zdôrazňovali, že musí ísť o dobrovoľnú schému, ktorá musí byť nastavená správne a motivačne,“ hovorí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Nastavenie repoweringu navrhované rezortom hospodárstva podľa J. Karabu bude znamenať, že na zaplatenie problémov v slovenskej elektroenergetike sa povinne poskladajú výrobcovia zelenej elektriny tak, ako to bolo pri strate podpory (Kauza 1508) v roku 2015, či vo forme tzv. G-komponentu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. fay.erica@zoznam.sk08.06.2021 (17:32)
    Ach, trafená hus zagágala. Šéf SAPI už viac než desaťročie zarába vďaka dotáciám plateným z účtov domácností a firiem milióny eur ročne. Firmy v ktorých sám figuruje alebo figuroval prevádzkujú solárne elektrárne pripojené v rokoch 2009 – 11, čiže s najvyšší dotáciami. Tieto jeho firmy podľa údajov ÚRSO v roku 2019 zarobili na doplatku viac než 1,9 mil. eur. V roku 2016 to bolo dokonca viac než 2,3 mil. eur. Ak za ten čas jeho firmy dokázali zinkasovať povedzme 20 - 25 mil eur na doplatku z poplatkov nás ostatných, musí sa ešte ozývať a tváriť, že mu ide o vyššie princípy? Vo vrecku má miliónové dotácie od nás všetkých a my z toho máme akurát tak dobrý pocit (máme???). Mal by strčiť hlavu do piesku a mlčať, lebo na doplatkoch zarába rovnako ako stále omieľaný Brhel alebo Világi.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Regulátor z vlastného podnetu spustil konania voči 20 výrobcom elektriny, ktorý v stanovenej lehote nepredložili žiaden cenový návrh.

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Distribučná spoločnosť zrealizovala stress test, do ktorého sa zapojili všetci dodávatelia plynu na Slovensku.

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Štúdia INESS navrhuje, aby príjmy z predaja emisných povoleniek v Envirofonde slúžili na určený účel, nie financovanie štátu.