INNOGY
INNOGY
Dny teplárenství a energetiky

Nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi: budeme za kúrenie platiť viac?

Štvrtá generácia systémov CZT bude viac využívať odpadové teplo z priemyslu, komerčnej sféry a domácností. Ako sa prechod na nové technológie prejaví na nákladoch za teplo?

Nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi: budeme za kúrenie platiť viac?

Foto: Dreamstime

Systémy centralizovaného zásobovania teplom sa vyvíjajú smerom k vyššej efektivite využívania a nahrádzania fosílnych zdrojov energie obnoviteľnými. Takzvaná štvrtá generácia centrálneho vykurovania nebude zabezpečovať iba dodávku tepla alebo chladu, ale i elektriny. Kľúčovú úlohu bude hrať využívanie odpadového tepla z priemyslu, komerčnej sféry aj domácností.

Na všetko však treba peniaze. Prechod na nové technológie, využívajúce obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo namiesto fosílnych zdrojov, niečo stojí. „Spotrebiteľa to zaťaží vyššou cenou, pretože je to investícia, ktorá musí byť vynaložená."

"Samozrejme, malo by to byť vyvážené tým, že náklady na palivo z týchto zdrojov sú nižšie ako náklady na fosílne zdroje. To znamená, že na jednej strane vynaložíte peniaze na investíciu, na druhej strane ušetríte, lebo neplatíte za uhlie alebo plyn,“ myslí si Ivan Ďuďák, člen predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

„Biomasa je v súčasnosti lacnejšia ako všetky fosílne palivá, za využívanie slnka neplatíte, za geotermálnu energiu tiež nemusíte platiť, takže prevádzkou sa náklady vrátia.“ Druhou cestou je podľa neho využitie tepla, ktoré je už k dispozícii. Ide o odpadové teplo, ktoré sa stráca vypúšťaním do vzduchu.

„Nová cesta smeruje k tomu, aby sme teplo zachytili a využili. Za to platiť netreba, teplo je už vyrobené.“ Z každej fabriky, ktorá pri výrobe potrebuje teplo, uniká nejaké množstvo, ktoré možno využiť ako médium na vykurovanie. „Tu treba investovať, no spravidla nie až tak veľa. Natiahnuť rúru, postaviť technológie na zachytenie tepla,“ podotýka I. Ďuďák.

Deň odpadového hospodárstva 2017

Centrálne vykurovanie lacnejšie aj kvôli dani na ropu a plyn

Na otázku, či sa prechod na nové technológie a zdroje tepla neprejaví na náraste cien energií pre domácnosti, odpovedá Henrik Lund, profesor z Dánska, skúsenosťou z jeho krajiny.

„Nie, ale dôvod je, že na ropu a zemný plyn sme uvalili vysoké dane. A to sme spravili už v roku 1985. Odvtedy a aj dnes je centrálne vykurovanie zďaleka najlacnejšie. Najmä vo veľkých mestách, ako je napríklad Kodaň. Potom sú tú menšie mestá s centrálnym vykurovaním, kde je cena často vyššia ako vo veľkých mestách.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktorý tepelnoizolačný materiál zvoliť? Expandovaný polystyrén dodajú bez čakania

Ktorý tepelnoizolačný materiál zvoliť? Expandovaný polystyrén dodajú bez čakania

Silný dopyt po stavebných materiáloch u niektorých komodít spôsobuje na začiatku stavebnej sezóny nedostatok zásob. Expandovaný (penový) polystyrén je však momentálne dostupný u výrobcov vo všetkých regiónoch Slovenska.

Zelená domácnostiam: Kotly na biomasu zaujali menej, nevyužité prostriedky sa presunú

Zelená domácnostiam: Kotly na biomasu zaujali menej, nevyužité prostriedky sa presunú

Suma určená na príspevky na biomasové kotly v 21. kole Zelenej domácnostiam sa nevyčerpala. Nevyužité prostriedky však neprepadnú.

Za odber elektriny dostať zaplatené? Inteligentné siete to umožňujú

Za odber elektriny dostať zaplatené? Inteligentné siete to umožňujú

Dodávateľ využíva obnoviteľné zdroje energie a inteligentné merače spotreby pri flexibilnej tarife odrážajúcej aktuálnu cenu elektriny na trhu.