Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Geotermálne systémy CZT budú v Európe pribúdať

V prevádzke je 280 geotermálnych systémov centralizovaného zásobovania teplom, vrátane kogeneračných systémov. Potenciál Slovenska je obmedzený.

Geotermálne systémy CZT budú v Európe pribúdať

Foto: Turboden

Využívanie geotermálnej energie pre dodávku tepla v Európe postupne rastie. Celkový rast sektora geotermálnej energie súvisí najmä s prudkým rozmachom v Turecku, ktorý by mal pokračovať. Hlavnými krajinami na európskom kontinente, kde sa sustredí pozornosť, sú tradične Taliansko, spolu s Francúzskom a Nemeckom.

Geotermálna energia využíva teplo z útrob zeme, ktoré sa ďalej transportuje, alebo premieňa na elektrickú energiu, prípadne chlad. Je to čistý, obnoviteľný a stabilný zdroj, vyskytujúci sa v mnohých krajinách Európy. Pre svoju miestnu flexibilitu predstavuje akési spojenie medzi centralizovanými a decentralizovanými systémami. No potenciál geotermálnej energie nie je všade rovnaký.

“Centralizované zásobovanie teplom a chladom s celkovo 280 systémami v prevádzke predstavuje úspešný príbeh v geotermálnom odvetví. Pokračuje v rozširovaní na nové trhy. Plytká geotermálna energia je najväčším trhom. V Európe je inštalovaných približne 1,7 milióna podzemných tepelných čerpadiel, no rast v tomto segmente stagnuje,” objasňuje Ruggero Bertani, prezident Európskeho združenia pre geotermálnu energiu (EGEC) a zároveň predstaviteľ spoločnosti Enel Green Power.

Najpopulárnejšou krajinou z hľadiska používania podzemných tepelných čerpadiel je Švédsko s viac ako pol miliónom jednotiek v roku 2015. Nasledujú Nemecko, Francúzsko a Rakúsko. Tieto typy čerpadiel na Slovensku nie sú príliš rozšírené, čo potvrdzuje aj umiestnenie na chvoste rebríčka 20 európskych krajín, pred Gréckom, Rumunskom a Portugalskom.

V posledných piatich rokoch (2012 – 2016) vzniklo veľké množstvo projektov po celej Európe. Ako ukazuje správa, hoci sa objavili nové zaujímavé projekty, existujú aj zámery uviaznuté vo fáze prípravy. “Netreba zabúdať na to, že časové obdobie vývoja projektu, od termínu, kedy je geotermálna investícia oficiálne ohlásená, do momentu prvého dodania tepla alebo elektriny, sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí štyroch až siedmych rokov,” upozorňuje R. Bertani.  

Nové geotermálne elektrárne v Turecku

Využívanie geotermálnej energie, špeciálne za účelom dodávky tepla, postupne v Európe rastie. V súčasnosti je v prevádzke viac ako 100 geotermálnych elektrární s inštalovanou kapacitou zhruba 2,5 GWe v roku 2016. Z toho v EÚ je to 1 GWe, zvyšok najmä v Turecku. Tieto elektrárne vyprodukujú ročne približne 15 TWh elektrickej energie.

Vzhľadom k prebiehajúcej výstavbe 26 nových projektov a po zohľadnení ďalších 160 v štádiu prieskumu by tak v roku 2020 mohla celková inštalovaná kapacita na kontinente dosiahnuť 3 GWe, najmä vďaka Turecku.

Všetko o plyne

Už v predchádzajúcich piatich rokoch 90 % novej inštalovanej kapacity pochádzalo z Turecka. Zopár nových elektrární by malo prísť na trh v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Inovatívne pilotné projekty sa majú podľa správy dokončiť v Chorvátsku, Maďarsku a Belgicku.

Geotermálne systémy CZT čaká expanzia

Výraznú expanziu v najbližších rokoch čaká, podľa analýzy združenia, centralizované zásobovanie geotermálnym teplom a chladom. “Budujú sa nové siete, zatiaľ čo existujúce systémy, založené na fosílnych palivách, sa dopĺňajú o geotermálnu energiu.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesajú (+ grafy)

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesajú (+ grafy)

Európska únia pokračuje v znižovaní emisií skleníkových plynov. Vyplýva to z dát, ktoré pravidelne zverejňuje európsky štatistický úrad Eurostat.

Česi nakupujú plyn už aj z Alžírska. Prúdi plynovodom popod Stredozemné more

Česi nakupujú plyn už aj z Alžírska. Prúdi plynovodom popod Stredozemné more

Čím viac zdrojov a trás, tým väčšia istota, hovorí minister.

Košický geoterm napreduje, financovanie je potvrdené

Košický geoterm napreduje, financovanie je potvrdené

Prepojenie geotermálneho zdroja a mestskej teplárne sa začne onedlho realizovať.

X
X
X
X