Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Foto: Dreamstime

Traja distribútori plynu vo Veľkej Británii predstavili nedávno správu o tom, ako možno premeniť vykurovanie plynom v domácnostiach na vykurovanie vodíkom. Spoločnosti Northern Gas Networks, Cadent a nórsky Equinor tvrdia, že takýto krok je technicky realizovateľný. V úvodnej fáze, ktorá by mohla odštartovať v roku 2028, navrhujú túto zmenu pre 3,7 milióna domácností a 400-tisíc firiem na severe Anglicka.

Takýto krok bude vyžadovať výmenu plynového potrubia za nové, odolnejšie voči vyššiemu tlaku, ktorý je pre dodávku vodíka potrebný. Hoci je vodíkový plyn výbušnejší už pri nižšej teplote ako zemný plyn, štúdia konštatuje, že stopercentná vodíková sieť predstavuje akceptovateľnú mieru rizika v porovnaní so súčasnou sieťou plynového potrubia.

   

Zachytávanie a uskladňovanie CO2

Vodíkový plyn má byť synteticky vyrábaný z metánu pri použití technológie zachytávania a uskladňovania CO2. Táto umožní ukladanie nadbytočného uhlíka do podzemných zásobníkov na pobreží. Podľa štúdie by sa tak emisie z vykurovania plynom znížili o 92 %.

Všetko o plyne

Dokončenie úvodnej fázy projektu by trvalo sedem rokov, pričom náklady spoločnosti vyčíslili na takmer 23 miliárd britských libier. Domácnosti, ktoré by tak pri vykurovaní a varení prešli z plynu na vodík, zaplatia podľa odhadov o 7 % viac ako doteraz.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk13.12.2018 (08:57)
    Pan Rojko, so zaujmom sledujem Vase clanky a preto by som rad s Vami pogovoril o sirsich suvislostiach uhlikovej energetiky, a potencialne aj recyklacii uhlika. Tyka sa to nielen tohto clanku, kde vybusnost vodika - ako spravne poznamenavate - moze byt prekazkou primiesavania do metanu, ale aj pojem "dekarbonizacia" ktory sa javi v dohladnom case nerealizovatelny. Zavolajte 0903 468567, rad si s Vami dohovorim stretnutie - Moze byt aj v nasej kancelarii na Zahradnickej 21.Priatelsky pozdravujem Ing. Julius Forsthoffer PhD
  2. pavolkosa1959@gmail.com21.12.2018 (18:36)
    Už som Vám komentoval niektoré preklady, aj v tomto je fyzikálny nezmysel "Hoci je vodíkový plyn výbušnejší už pri nižšej teplote ako zemný plyn" vodík má nižšiu iniciačnú energiu pre zapálenie resp pri príslušnej koncentrácii na výbuch ale nie nejakú teplotu. Stále technicky neprekonaným problémom je prenikavosť vodíka cez netesnosti, dnešné plynárenské siete by asi len ťažko vyhoveli tejto požiadavke. V prípade automobilov sa to rieši uskladňovaním do kompozitov a pod.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štáty EÚ vlani viac elektromobilov vyviezli, ako doviezli. V tomto roku sa to otáča

Štáty EÚ vlani viac elektromobilov vyviezli, ako doviezli. V tomto roku sa to otáča

V minulom roku štáty EÚ vyviezli do tretích krajín elektromobily v hodnote viac ako osem miliárd eur.

Ťažba dreva v lesoch na Slovensku bola vlani najnižšia za posledné štyri roky

Ťažba dreva v lesoch na Slovensku bola vlani najnižšia za posledné štyri roky

Realizovaná ťažba dreva bola nižšia ako objem, ktorý každoročne v lesoch prirastie, konštatuje Správa o lesnom hospodárstve SR za rok 2019.

Štát nevyužije predkupné právo na VSE, zinkasuje za to 35 miliónov eur

Štát nevyužije predkupné právo na VSE, zinkasuje za to 35 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva uvažuje, že za získané prostriedky kúpi paroplynovú elektráreň Malženice.