Bioplyn má podľa niektorých zohrávať hlavnú úlohu pri znižovaní obsahu uhlíka v plyne. Štúdia tvrdí, že je to nezmysel a potenciál je veľmi limitovaný.
Ekologický obnoviteľný metán primiešaný do fosílneho plynu sa často považuje za potenciálne dlhodobé riešenie pri dekarbonizovaní energetického odvetvia, dodávky tepla a dopravy v Európskej únii.
Tento plyn možno vyrobiť anaeróbnym rozkladom hnoja hospodárskych zvierat alebo kalov z čističiek odpadových vôd. Bioplyn možno produkovať tiež splyňovaním biomasy alebo používaním technológie založenej na premene obnoviteľnej energie na syntetický plyn.
Dekarbonizácia plynu do roku 2050 je nemožná
Obnoviteľný plyn znižuje emisie skleníkových plynov, ak sa vyrába z obnoviteľných vstupných surovín neslúžiacich ako potrava pre ľudí alebo zvieratá. Analýza však ukazuje, že spoliehať sa na metán ako ekologické palivo, ktoré vytrhne tŕň z päty v snahe splniť ambiciózny cieľ dekarbonizovať fosílny plyn v EÚ do roku 2050, je utópia.
“Bioplyn môže maximálne nahradiť 12 % plánovaného celkového dopytu po plyne. V doprave môže do roku 2050 pokryť 7 % dopytu po energii, 10 % pri dodávkach tepla domácnostiam a 3 % pri výrobe elektrickej energie,” uvádzajú autori štúdie.
Tieto odhady sú tak podstatne nižšie ako doteraz publikované čísla podobných štúdií, ktoré si dali vypracovať niektoré spoločnosti z odvetvia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.