Má uhlie recyklačný potenciál? Vedci ho vyrobili z CO2 | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Má uhlie recyklačný potenciál? Vedci ho vyrobili z CO2

Uhoľný priemysel možno má budúcnosť. Austrálskym vedcom sa podarilo z oxidu uhličitého, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív vyrobiť tuhý uhlík.

Má uhlie recyklačný potenciál? Vedci ho vyrobili z CO2

Foto: Pxhere

Uhlíkové emisie a iné skleníkové plyny bývajú často označované za jedného z vinníkov klimatickej zmeny. Z tohto dôvodu prijímajú svetové vlády rôzne záväzky (predovšetkým Parížsku klimatickú dohodu), ako tieto emisie čo najviac znížiť.

Avšak pre mnohé krajiny, ako napríklad susedné Poľsko je uhlie strategickým fosílnym palivom a pevnou súčasťou energetiky. Preto k podobným dohodám pristupujú len v obmedzenej miere a uhlia sa nikdy nechcú vzdať úplne.

Odpoveďou na uvedené problémy by mohla byť veda a vývoj nových technologických postupov. Chemici a materiáloví inžinieri nás v poslednej dobe čoraz viac prekvapujú svojou vynaliezavosťou.

Naposledy sa podarilo americkým vedcom z Rutgersovej univerzity objaviť spôsob, ako premeniť CO2 na plast. A teraz prišiel iný vedecký tím s ďalšou novinkou – premenou CO2 späť na uhlie.

Túto techniku vyvinul ako prvý na svete výskumný tím vedený univerzitou RMIT v austrálskom Melbourne. Informoval o tom portál Interesting Engineering.


Ich riešenie ponúka životaschopnejší prístup, než sú mnohé súčasné systémy zachytávania a ukladania uhlíka, ktoré komprimujú CO2 do kvapalnej formy s cieľom jeho vstrekovania do podzemia. Tieto prístupy majú veľa technických a bezpečnostných otázok a sú tiež veľmi nákladné.

Súčasné technológie na zachytávanie a zber CO2 sú kritizované. Aj Európsky dvor audítorov ich vo svojej správe spred pár mesiacov označil za málo úspešné.


Doteraz bol CO2 premenený na pevnú látku len pri extrémne vysokých teplotách, čím sa stal tento proces priemyselne nerentabilný.

Nová technológia je elektrochemická. Pozostáva zo špeciálne navrhnutého katalyzátora s tekutým kovom, ktorý pomaly premení uhlík z oxidu uhličitého na pevné vločky.


Zdroj: RMIT

Použitím kvapalných kovov ako katalyzátora sme ukázali, že je možné vrátiť plyn späť na uhlík pri izbovej teplote, v procese, ktorý je efektívny a škálovateľný," povedal pre univerzitný portál doktor Torben Daeneke, vedec na RMIT a člen austrálskej výskumnej rady DECRA Fellow.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

SEPS chystá pripojenie k európskym platformám, Slovensku to otvorí nové možnosti

Posledné technické prípravy chcú sfinalizovať do leta.

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Košickí oceliari dostanú rekordný balíček na dekarbonizáciu

Investícia ušetrí podľa ministerstva rovnaké množstvo emisií skleníkových plynov ako vyprodukuje pol milióna Slovákov za rok.

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Posvietili si na teplárne, ktoré kupujú plyn na spote. ÚRSO znižuje ceny tepla v 10 lokalitách

Inde regulované ceny tepla podľa nových cenových rozhodnutí, naopak, rastú.