VSDS
INNOGY
INNOGY

Má uhlie recyklačný potenciál? Vedci ho vyrobili z CO2

Uhoľný priemysel možno má budúcnosť. Austrálskym vedcom sa podarilo z oxidu uhličitého, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív vyrobiť tuhý uhlík.

Má uhlie recyklačný potenciál? Vedci ho vyrobili z CO2

Foto: Pxhere

Uhlíkové emisie a iné skleníkové plyny bývajú často označované za jedného z vinníkov klimatickej zmeny. Z tohto dôvodu prijímajú svetové vlády rôzne záväzky (predovšetkým Parížsku klimatickú dohodu), ako tieto emisie čo najviac znížiť.

Avšak pre mnohé krajiny, ako napríklad susedné Poľsko je uhlie strategickým fosílnym palivom a pevnou súčasťou energetiky. Preto k podobným dohodám pristupujú len v obmedzenej miere a uhlia sa nikdy nechcú vzdať úplne.

Odpoveďou na uvedené problémy by mohla byť veda a vývoj nových technologických postupov. Chemici a materiáloví inžinieri nás v poslednej dobe čoraz viac prekvapujú svojou vynaliezavosťou.

Naposledy sa podarilo americkým vedcom z Rutgersovej univerzity objaviť spôsob, ako premeniť CO2 na plast. A teraz prišiel iný vedecký tím s ďalšou novinkou – premenou CO2 späť na uhlie.

Túto techniku vyvinul ako prvý na svete výskumný tím vedený univerzitou RMIT v austrálskom Melbourne. Informoval o tom portál Interesting Engineering.


Ich riešenie ponúka životaschopnejší prístup, než sú mnohé súčasné systémy zachytávania a ukladania uhlíka, ktoré komprimujú CO2 do kvapalnej formy s cieľom jeho vstrekovania do podzemia. Tieto prístupy majú veľa technických a bezpečnostných otázok a sú tiež veľmi nákladné.

Súčasné technológie na zachytávanie a zber CO2 sú kritizované. Aj Európsky dvor audítorov ich vo svojej správe spred pár mesiacov označil za málo úspešné.


Doteraz bol CO2 premenený na pevnú látku len pri extrémne vysokých teplotách, čím sa stal tento proces priemyselne nerentabilný.

Nová technológia je elektrochemická. Pozostáva zo špeciálne navrhnutého katalyzátora s tekutým kovom, ktorý pomaly premení uhlík z oxidu uhličitého na pevné vločky.


Zdroj: RMIT

Použitím kvapalných kovov ako katalyzátora sme ukázali, že je možné vrátiť plyn späť na uhlík pri izbovej teplote, v procese, ktorý je efektívny a škálovateľný," povedal pre univerzitný portál doktor Torben Daeneke, vedec na RMIT a člen austrálskej výskumnej rady DECRA Fellow.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.