COP24: V klimatickej politike napredujeme pomaly | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

COP24: V klimatickej politike napredujeme pomaly

V poľských Katowiciach sa v týchto dňoch koná konferencia OSN o zmene klímy. Prehovorili aj Sir David Attenborough a Arnold Schwarzenegger.

COP24: V klimatickej politike napredujeme pomaly

Foto: Wikipedia.org

Katowice, ktoré sú zhodou okolností banským mestom a hlavným centrom hornosliezskej priemyselnej aglomerácie sú v týchto dňoch v centre svetovej pozornosti.

Koná sa tu totiž dvojtýždňová konferencia OSN zameraná na vytvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z parížskej klimatickej dohody.

Cieľom tejto dohody z roku 2015 je pokus o udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Vo výsledku by sa mali krajiny znižovaním emisií skleníkových plynov snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Už teraz je však jasné, že väčšina krajín nedodržiava svoje záväzky, ktoré si naplánovali splniť do roku 2030. Okrem USA a Európskej únie sú podľa správy OSN v ich plnení pozadu aj krajiny ako Argentína, Austrália, Kanada, Kórejská republika, Saudská Arábia a Južná Afrika.

Iba malá skupinka signatárov Parížskej dohody (16 zo 197) si stanovila národné akčné klimatické plány s takými ambíciami, aby dokázala splniť svoje sľúbené záväzky.

Patrí medzi ne Alžírsko, Kanada, Kostarika, Etiópia, Guatemala, Indonézia, Japonsko, Macedónsko, Malajzia, Čierna Hora, Nórsko, Papua-Nová Guinea, Peru, Samoa, Singapur a súostrovia Tonga. Nie je medzi nimi teda ani jeden z členských štátov Európskej únie.

Vo svetových médiách rezonujú predovšetkým výroky britského prírodovedca Davida Attenborougha, ktorý vystúpil na oficiálnom otvorení podujatia. Na konferencii, ktorá bude trvať do 14. decembra pôsobí v "ľudovom kresle" ako sprostredkovateľ medzi verejnosťou a politikmi.


Attenborough v pondelok vyhlásil, že klimatické zmeny predstavujú pre ľudstvo najväčšiu hrozbu za uplynulé tisícky rokov. Podľa neho by mohli viesť k pádu civilizácií a vyhynutiu "väčšiny prírodného sveta", informuje stanica BBC.

Najnovšia správa medzivládneho panelu OSN tvrdí, že je potrebné čo najrýchlejšie obmedziť emisie skleníkových plynov. V opačnom prípade môže byť podľa nej už v roku 2030 neskoro.

Obavy spôsobil najmä nárast skleníkových plynov v atmosfére. V roku 2017 sa ich množstvo zvýšilo o 2 %. To spôsobilo domnienky, že príčinou je rast globálnej ekonomiky a nedostatočné plnenie si záväzkov jednotlivých krajín v obmedzení vypúšťania týchto plynov. Išlo o prvý nárast po troch rokoch stagnácie.


Počas jednotlivých prejavov pri otváraní konferencie nebolo opomenuté ani odstúpenie prezidenta USA Donalda Trumpa z Parížskej dohody o klimatických zmenách.

José Ángel Gurría, generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) správne poznamenal, že vzhľadom na to, aké právomoci majú v Amerike jednotlivé štáty a mestá, tento krok nemusí znamenať, že by Spojené štáty neplnili svoje záväzky.

„Problémom však je, že vystúpenie USA z dohody sa môže stať zámienkou pre ďalšie krajiny, aby nekonali,“ pripomenul Gurría.

Pri otváraní vystúpila aj akčná hviezda a politik Arnold Schwarzenegger. Delegátom konferencie OSN odkázal, že Spojené štáty nie sú len prezident Donald Trump. Podľa bývalého kalifornského guvernéra USA zostávajú súčasťou zmluvy, ktorá má veľkú podporu.


Kým niektorí účastníci považujú COP24 v Poľsku za príležitosť ukázať, že uhlie nemá budúcnosť, iní naopak využili summit na obranu uhoľného priemyslu.

Jedným z nich bol aj samotný prezident Poľska Andrzej Duda, ktorý na tlačovke na COP24 zdôraznil, že krajina nemá v pláne vzdať sa uhlia úplne. Označil ho strategickým fosílnym palivom, ktoré by bolo príliš ťažké nevyužívať.

V súčasnosti totiž vyše 80 percent elektriny spotrebovanej v Poľsku pochádza zo spaľovania uhlia. „Využívať vlastné prírodné zdroje – uhlie v prípade Poľska – a zakladať na nich svoju energetickú bezpečnosť nie je v rozpore s ochranou klímy a pokrokom v ochrane klímy,“ povedal Duda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Ide o jednu z najväčších bioplyniek v regióne.

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Za návrhom poslancov stojí regulačný úrad. Dodávatelia varujú pred oslabovaním konkurenčného prostredia.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.