Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

To, že Spojené štáty na čele s prezidentom Donaldom Trumpom odstúpili od parížskej klimatickej dohody vôbec nie je zásadný problém. Oveľa horšie je, že najmocnejší muž sveta neprišiel so žiadnou alternatívou v boji proti globálnemu otepľovaniu, myslí si známy ekológ Bjorn Lomborg.

klimatická zmena

Foto: Fotolia

Protichodná kritika Trumpa

Ako napísal vo svojom komentári, kritika, ktorá sa zniesla na Trumpovu hlavu je protichodná. Na jednej strane bývalý viceprezident USA Al Gore tvrdí, že súčasný americký prezident týmto krokom poškodzuje schopnosť ľudstva riešiť klimatickú krízu.

K nemu sa pridal známy biznismen Tom Steyer, ktorý hovorí o parížskej dohode, ako je nevyhnutná, aby sme zachovali našim deťom zdravý, bezpečný a prosperujúci svet. Odstúpenie považuje za „zradný vojenský čin“.

Steyer zároveň vyhlasuje, že práve teraz prichádza ten čas, kedy sa obnoviteľné zdroje s ukladaním energie stávajú lacnejšími než fosílne palivá. Podľa Lomborga sú tieto argumenty protichodné a zároveň mylné.

Neefektívna zelená energetika

Odstúpenie od parížskej dohody neohrozuje budúcnosť planéty, pretože samotná zmluva len veľmi málo prispieva k vyriešeniu otázky globálneho otepľovania. A rovnako tak zelená energia ešte vôbec nie je nákladovo porovnateľná s konvenčnými zdrojmi energie.

„Pokiaľ si budeme v týchto otázkach sami sebe klamať, tak nedokážeme efektívne vyriešiť klimatické zmeny,“ tvrdí Lomborg.

Podľa neho ak chceme udržať rast globálnej teploty pod cieľovou hranicou 2 stupne Celziové, tak potrebujeme v priebehu tohto storočia znížiť emisie oxidu uhličitého o zhruba 6 biliónov ton.

Samotná OSN odhaduje, že ak by všetky krajiny dodržali svoje ciele v rámci parížskej dohody, tak by emisie CO2 klesli len o 56 miliárd ton.

O slabom vplyve tejto zmluvy na globálne otepľovanie písal pred časom aj významný ekológ Bill McKibben. Teraz však Trumpa za jeho krok verejne kritizuje.

Obrovské dotácie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Otvorili novú učebňu energetiky. Škola sa zameria na obnoviteľné zdroje a vodík (+VIDEO)

Otvorili novú učebňu energetiky. Škola sa zameria na obnoviteľné zdroje a vodík (+VIDEO)

Projekt privítalo viacero energetických firiem. Ich predstavitelia hovoria o podpore mladých talentov v čase, kedy na trhu chýbajú kvalifikovaní pracovníci.

Chýbajú technici a ľudí odrádzajú náklady. Zmapovali, čo brzdí tepelné čerpadlá v EÚ

Chýbajú technici a ľudí odrádzajú náklady. Zmapovali, čo brzdí tepelné čerpadlá v EÚ

Európska komisia má do konca roka pripraviť akčný plán pre rozvoj tepelných čerpadiel. Zástupcovia odvetvia jej dali odporúčania.

Kúrilo sa dlhšie, ale spotreba tepla klesla. Štátni teplári hodnotia vykurovaciu sezónu

Kúrilo sa dlhšie, ale spotreba tepla klesla. Štátni teplári hodnotia vykurovaciu sezónu

Vláda pomoc s cenami tepla sa nedostáva ku všetkým odberateľom tepla, upozorňuje štátny holding.