Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

To, že Spojené štáty na čele s prezidentom Donaldom Trumpom odstúpili od parížskej klimatickej dohody vôbec nie je zásadný problém. Oveľa horšie je, že najmocnejší muž sveta neprišiel so žiadnou alternatívou v boji proti globálnemu otepľovaniu, myslí si známy ekológ Bjorn Lomborg.

klimatická zmena

Foto: Fotolia

Protichodná kritika Trumpa

Ako napísal vo svojom komentári, kritika, ktorá sa zniesla na Trumpovu hlavu je protichodná. Na jednej strane bývalý viceprezident USA Al Gore tvrdí, že súčasný americký prezident týmto krokom poškodzuje schopnosť ľudstva riešiť klimatickú krízu.

K nemu sa pridal známy biznismen Tom Steyer, ktorý hovorí o parížskej dohode, ako je nevyhnutná, aby sme zachovali našim deťom zdravý, bezpečný a prosperujúci svet. Odstúpenie považuje za „zradný vojenský čin“.

Steyer zároveň vyhlasuje, že práve teraz prichádza ten čas, kedy sa obnoviteľné zdroje s ukladaním energie stávajú lacnejšími než fosílne palivá. Podľa Lomborga sú tieto argumenty protichodné a zároveň mylné.

Neefektívna zelená energetika

Odstúpenie od parížskej dohody neohrozuje budúcnosť planéty, pretože samotná zmluva len veľmi málo prispieva k vyriešeniu otázky globálneho otepľovania. A rovnako tak zelená energia ešte vôbec nie je nákladovo porovnateľná s konvenčnými zdrojmi energie.

„Pokiaľ si budeme v týchto otázkach sami sebe klamať, tak nedokážeme efektívne vyriešiť klimatické zmeny,“ tvrdí Lomborg.

Podľa neho ak chceme udržať rast globálnej teploty pod cieľovou hranicou 2 stupne Celziové, tak potrebujeme v priebehu tohto storočia znížiť emisie oxidu uhličitého o zhruba 6 biliónov ton.

Samotná OSN odhaduje, že ak by všetky krajiny dodržali svoje ciele v rámci parížskej dohody, tak by emisie CO2 klesli len o 56 miliárd ton.

O slabom vplyve tejto zmluvy na globálne otepľovanie písal pred časom aj významný ekológ Bill McKibben. Teraz však Trumpa za jeho krok verejne kritizuje.

Obrovské dotácie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Garantovaná energetická služba je o ekonomike, nie sú to štrukturálne fondy

Garantovaná energetická služba je o ekonomike, nie sú to štrukturálne fondy

Pri príprave GES projektu klient musí vedieť, čo chce dosiahnuť, tvrdí Marcel Lauko z Asociácie poskytovateľov energetických služieb.

WWF: Bariéry na riekach treba odstraňovať, vo svete miznú aj veľké priehrady

WWF: Bariéry na riekach treba odstraňovať, vo svete miznú aj veľké priehrady

Malé vodné elektrárne, priehrady či hate. Na slovenských riekach je viac ako 1000 stavieb a podľa WWF Slovensko treba niektoré odstrániť. Ochranári v rámci kampane #ProtectWater apelovali na Európsku komisiu.

Nárok na podporu stratí 130 výrobcov. Nesplnili si povinnosť voči ÚRSO a distribučkám

Nárok na podporu stratí 130 výrobcov. Nesplnili si povinnosť voči ÚRSO a distribučkám

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil zoznam výrobcov elektriny, ktorým právo na podporu v roku 2019 zaniká. Nesplnili si oznamovaciu povinnosť voči regulátorovi.