Európsky dvor audítorov preskúmal dva veľké dotačné programy EÚ pre inovačné technológie OZE a ukladanie oxidu uhličitého.
Opatrenia EÚ na podporu zachytávania a ukladania oxidu uhličitého a inovačných obnoviteľných zdrojov energie nie sú úspešné, konštatuje sa v správe Európskeho dvora audítorov. V rokoch 2008 až 2017 boli stanovené ambiciózne cieľové hodnoty, audítori však hovoria, že podpora EÚ pre demonštračné projekty z hľadiska realizovaných projektov a dosiahnutých výsledkov priniesla málo.
V roku 2009 začala EÚ vykonávať dva veľké programy financovania na podporu projektov zachytávania a ukladania oxidu uhličitého a inovačných obnoviteľných zdrojov energie: Európsky energetický program pre oživenie a program rezervy pre nových účastníkov – NER300. S plánovaným objemom výdavkov vo výške 3,7 mld. EUR si oba programy stanovili ambiciózne ciele v oblasti zachytávania oxidu uhličitého a inovačných obnoviteľných zdrojov energie.
Veterné elektrárne na mori ok
Audítori mali preskúmať koncepciu, riadenie a koordináciu oboch programov a posúdiť, či urobili očakávaný pokrok a prispeli k posunu zachytávania oxidu uhličitého a inovačných obnoviteľných zdrojov energie na ceste smerom ku komerčnému zavedeniu. Skontrolovali projekty v Nemecku, Španielsku, Holandsku, Poľsku a Spojenom kráľovstve.
Zistili, že Európsky energetický program pre oživenie pozitívne prispel k rozvoju odvetvia veterných elektrární na mori, nesplnil však svoje ciele týkajúce sa zachytávania oxidu uhličitého. Na druhej strane v rámci programu rezervy pre nových účastníkov sa nezrealizoval žiadny úspešný projekt týkajúci sa ukladania oxidu uhličitého a pokrok pri inovačných technológiach v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov bol len malý.
Nižšie ceny CO2 ako sa čakalo
“EÚ sa musí poučiť z minulých neúspechov, navrhnúť lepšie mechanizmy podpory pre inovačné nízkouhlíkové technológie a zaručiť, že vyvodí plnú zodpovednosť za verejné zdroje vynaložené na zvládnutie tejto výzvy,“ tvrdí Samo Jereb, člen Európskeho dvora audítorov zodpovedný za túto správu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.