Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Lietadlo poháňané palivom vyrobeným z morských rias podniklo prvý komerčný let

Boeing 787 leteckej spoločnosti Etihad Airways, ktorý poháňa rastlinné biopalivo úspešne dokončilo sedemhodinový let z Dubaja do Amsterdamu.

Lietadlo poháňané palivom vyrobeným z morských rias podniklo prvý komerčný let

Foto: Facebook/Etihadairways

Spoločnosť Etihad Airways uskutočnila prvý komerčný let na svete s použitím lokálne vyrábaného leteckého paliva získaného z rastlín, ktoré rastú v slaných močiaroch a na plážach. Let, ktorý je významným míľnikom vo vývoji ekologických alternatív ropy bol dokončený v stredu 16. januára.

Biopalivom poháňané motory ďalšej generácie 1B od General Electric zvládli viac ako sedem hodín letu. Lietadlo odštartovalo v hlavnom meste Spojených arabských emirátov v 9:30 v utorok a do Amsterdamu priletelo v stredu o druhej ráno miestneho času, potvrdilo Gulf News.

Dny teplárenství a energetiky 2019

Použité palivo bolo vyrobené v Spojených arabských emirátoch prostredníctvom Konzorcia pre výskum udržateľnej bioenergie (SBRC) - neziskového subjektu zriadeného spoločnosťou Masdar Institute, ktorá je súčasťou Khalifovej univerzity vedy a technológie.

Pre jeho výrobu bola použitá rastlina slanorožec európsky (Salicornia europea) patriaca medzi sukulenty - rastliny, ktoré dokážu zadržiavať vodu pre prežitie dlhšieho obdobia sucha.

Slanorožec európsky Foto: Wikipedia.org

Radí sa tiež k takzvaným halofytom - rastlinám odolným voči soli. Tenké, dužinaté výhonky tejto riasy obsahujú 30 % oleja a okrem výroby biopalív sa využívajú ako zdravá potravina aj v kulinárstve. Sú slanej chuti a pripomínajú divú špargľu.

Rastliny boli vypestované v meste Masdar na farme SEAS (Seawater Energy and Agriculture System) s rozlohou dvoch hektárov, ktorá funguje od roku 2016.

Je to prvý púštny ekosystém na svete, ktorý je určený na výrobu paliva a zároveň aj potravín v slaných vodách. V zariadení sú chované ryby a krevety, ktoré poskytujú pestovaným rastlinám živiny.

Farma SEAS v Masdare. Foto: Facebook/Khalifauniversity

Vyvinutá technológia teda poukazuje aj na významnú možnosť premeny pobrežných púští na produktívnu poľnohospodársku pôdu podporujúcu potravinársku výrobu a zároveň zelené palivá, informuje Gulf News.

Nie je to po prvýkrát, čo letectvo využilo rastliny ako energiu na prepravu. Spoločnosť Virgin Atlantic podnikla už v roku 2008 prvý testovací let s 20-percentnou zmesou biopaliva z rastlinných olejov, ktorá bola zmiešaná s tradičným palivom.


Spoločnosť Air New Zealand ju v tom istom roku nasledovala skúšobným letom za použitia paliva, ktoré bolo napoly vyrobené z rastliny jatrofa. Ich Boeing 747-400 letel niekoľko hodín.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) mali na koncovej spotrebe energií v EÚ v roku 2017 podiel 17,5 %. U nás podiel tzv. zelenej energetiky dva po sebe idúce roky klesá. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu.

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Skvapalnený zemný plyn by mal do Európy smerovať cez dva nové terminály na LNG v Nemecku. Spojené štáty ako potenciálny dodávateľ budovanie novej infraštruktúry vítajú, Nemci však rokujú aj s Katarom, Egyptom a Izraelom.

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Mrazivé počasie výrazne skracuje dojazd elektrických aut. Majitelia týchto vozidiel v USA uvádzajú, že ich elektromobily majú pri nízkych teplotách takmer o polovicu menší dojazd.