INNOGY
INNOGY
INNOGY

V USA pripravujú obmedzenie emisií lietadiel

Na základe vlastného vyšetrovania americký úrad na ochranu prírody prišiel k záveru, že spaliny leteckých motorov ohrozujú verejné zdravie a prispievajú k zmenám klímy. V USA sa preto začína črtať cesta k vytvoreniu novej regulácie emisií v leteckej doprave.

V USA pripravujú obmedzenie emisií lietadiel

Foto: Fotolia

Celosvetové štandardy pre emisie v leteckej doprave už niekoľko rokov pripravuje Medzinárodná organizácia pre leteckú dopravu (ICAO). Nové pravidlá by mali byť hotová ešte tento rok, USA by sa k nim ale nemohli prihlásiť alebo vytvoriť vlastné normy, ak by EPA oficiálne neoznačila emisie v leteckej doprave za oblasť verejného záujmu. Bez účasti USA by systém navrhovaný ICAO stratil značnú časť svojho významu.

"Téma emisií lietadiel je dôležitou súčasťou snahy USA v boji proti klimatickým zmenám," uviedla Environmental Protection Agency (EPA). Veľká dopravné lietadlá sa na svetových emisiách z dopravy podieľajú 11 percentami a predpokladá sa, že do roku 2050 emisie leteckej dopravy kvôli rastúcemu dopytu stúpnu o 50 percent.

Ak však ICAO do konca roka nepredloží nové pravidlá, Brusel plánuje systém emisných povoleniek rozšíriť na všetky lety z alebo do Európskej únie. Je však veľmi pravdepodobné, že takýto postup by narazil na medzinárodnej odpor - napríklad i zo strany Spojených štátov.

Viac k tejto téme priniesol The Guardian.

Značky
emisie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Tretí blok JE Mochovce je dokončený na 98 %, štvrtý na 87 %

Tretí blok JE Mochovce je dokončený na 98 %, štvrtý na 87 %

Pozrite si, ako pokročila dostavba tretieho a štvrtého bloku JE Mochovce.

Nemecko plánuje odstaviť všetky uhoľné elektrárne do roku 2038

Nemecko plánuje odstaviť všetky uhoľné elektrárne do roku 2038

Spolková republika prestane využívať hnedé a čierne uhlie ako zdroj energie najneskôr v roku 2038. Dohodli sa na tom zástupcovia vlády, priemyslu, odborov a environmentálnych organizácií.

Monitoring energetiky | 28. 1. - 7. 2. 2019

Monitoring energetiky | 28. 1. - 7. 2. 2019

Služba pre predplatiteľov.