Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Geotermálne vrty predstavujú iba minimálne vplyvy na životné prostredie

Proces povinného EIA hodnotenia týchto zámerov je iba zbytočnou administratívnou záťažou bez reálneho prínosu, tvrdí Michal Mašek zo spoločnosti PW Energy.

Geotermálne vrty predstavujú iba minimálne vplyvy na životné prostredie

Foto: Slovgeoterm

Nové investičné zámery nielen v energetickom odvetví narážajú na množstvo bariér, ktoré nakoniec často vedú k nerealizovaniu plánovaného projektu. Dôvodom pritom nemusí byť iba ekonomická rentabilnosť projektu, ale aj zdĺhavé byrokratické procesy opierajúce sa o existujúcu legislatívu.

Na ten istý zámer sa vzťahuje viacero zákonov, vyžadujúcich rovnaké duplicitné postupy bez akejkoľvek logickosti. Jedna pečiatka podmieňuje inú pečiatku. Čím viac pečiatok, tým zdĺhavejšie naťahovanie zámerov už v prípravnej fáze.

“Nočnou morou” každého investora je posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Nie je žiadnym tajomstvom, že v dĺžke a množstve potrebných procesných úkonov, ktoré ukladá zákon o EIA, patrí Slovensko na popredné priečky v Európe.

Proces posudzovania vplyvov zahŕňa množstvo krokov. Od predloženia zámeru, pripomienkovania, stanovenia rozsahu hodnotenia a časového harmonogramu, cez vypracovanie správy o hodnotení a záverečného zhrnutia, pripomienkovanie správy o hodnotení, verejné prerokovanie, až po vypracovanie odborného posudku a záverečného stanoviska úradu.  

Byrokratické prostredie odrádza investorov

Jedna fáza procesu povinného hodnotenia, tzv. “veľkej EIA”, nadväzuje na predchádzajúcu a žiadnu nemožno preskočiť. Ani v prípade, že takýto postup nedáva žiadny zmysel. Od začiatku sa k zámeru môžu vyjadrovať všetky zainteresované subjekty, vrátane verejnosti. Úrady pritom musia posudzovať každú námietku, akokoľvek nerelevantnú. Takéto prostredie je potom vhodným podhubím napríklad aj pre rôznych “vtákov”, ktorí si na brzdení nových projektov postavia svoj biznis.

Plným procesom EIA musia prechádzať nielen geotermálne vrty hlbšie ako 500 metrov, teda vlastne všetky vrty s energetickým využitím, ale napríklad aj najmenšie vodné elektrárničky s výkonom väčšej rýchlovarnej kanvice.

“Povoľovací proces pre realizáciu geotermálnych vrtov je na Slovensku kvôli „veľkej EIA“ natoľko komplexný, finančne a hlavne časovo náročný, že to znižuje záujem investorov podnikať v tejto oblasti,” myslí si Michal Mašek, projektový manažér spoločnosti PW Energy.

Povinným hodnotením, teda plným procesom, však nemusia prechádzať všetky zámery. Existuje možnosť takzvaného zisťovacieho konania, pozostávajúceho iba z troch krokov: predloženie zámeru, jeho pripomienkovanie a vydanie rozhodnutia. Zároveň však môže úrad rozhodnúť, ak tak usúdi, že projekt musí prejsť plným procesom.

Stačila by “malá” EIA

Podľa Mašeka by pri geotermálnych projektoch stačila práve takáto malá EIA. Dôvodom je skutočnosť, že používané technológie a postupy pri vrtoch nepredstavujú prakticky žiadne riziko pre životné prostredie.

“Všetky potenciálne vplyvy na životné prostredie pri realizácii geotermálnych vrtov sa dajú spoľahlivo posúdiť a prípadne ich vplyv eliminovať už v rámci zisťovacieho konania. Následný proces povinného hodnotenia je iba zbytočná administratívna záťaž bez reálneho prínosu.”

Zatiaľ čo absolvovanie všetkých fáz povinného hodnotenia zámeru cez tzv. “veľkú EIA” trvá v ideálnom prípade aspoň jeden rok, pri zisťovacom konaní (“malá EIA”) je to zhruba pol roka.

Na vrt sa vzťahujú náležitosti vyplývajúce z geologického zákona, teda realizácia hydrogeologického prieskumu, ktorým sa zisťujú podmienky v danej lokalite.

Vrt neohrozuje kvalitu pitnej vody, pretože kolektory sa nachádzajú o stovky až tisícky metrov vyššie a chráni ich oceľové paženie. To zabraňuje priesakom podzemnej vody do vrtu. Okrem toho geotermálny vrt priestorovo zaberá iba pár štvorcových metrov pôdy.

“Jediný potenciálny vplyv prevádzky geotermálnych vrtov na životné prostredie je likvidácia tepelne využitej geotermálnej vody, čo sa však v rámci energetických účelov v súčasnosti rieši zvyčajne tzv. reinjektážnymi vrtmi. Využitá voda sa zatláča naspäť do kolektora a neprichádza vôbec do styku s povrchom,” vysvetľuje M. Mašek.

Michal Mašek | Foto: PW Energy

Ak sa použitá geotermálna voda vypúšťa do povrchového toku, musí sa postupovať podľa vodného zákona, a to bez ohľadu na zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Prevádzkovateľ vrtu musí žiadať o povolenie na osobitné užívanie vôd a tu musí mať aj súhlas správcu vodného toku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Najhoršia hodnota za peniaze?

Názor. Najhoršia hodnota za peniaze?

Ako by to vyzeralo, ak by sa od roku 2012 robili aukcie na dodávku elektriny z OZE? Bolo by možné vypnúť Nováky ešte pred dostavbou uzla Bystričany? Píše analytik think-tanku INESS Martin Vlachynský.

Podzemné vedenie aj nové trafostanice. Východoslovenská obec sa dočká veľkej modernizácie

Podzemné vedenie aj nové trafostanice. Východoslovenská obec sa dočká veľkej modernizácie

Výsledkom projektu má byť menej porúch a spoľahlivejšia distribúcia elektriny.

Je deregulácia cien energií dobrou správou pre odberateľov? (ANKETA)

Je deregulácia cien energií dobrou správou pre odberateľov? (ANKETA)

Rezort hospodárstva chce postupne uvoľňovať reguláciu v dodávkach elektriny a plynu. Ako sa na zámer pozerajú dodávatelia energií, zástupcovia spotrebiteľských združení a analytik INESS?