Poskytovatelia energetických služieb by vedeli štátu ušetriť desiatky miliónov eur ročne | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Marcel Lauko: Energetické služby ušetria štátu desiatky miliónov eur ročne

Očakávania pri zmene legislatívy v roku 2019 sa nenaplnili. Podmienky Eurostatu viedli k poklesu GES projektov vo verejnom sektore, tvrdí zástupca poskytovateľov energetických služieb.

Marcel Lauko

Foto: Energie-portal.sk

So snahou o zvyšovanie energetických úspor a hospodárnejšie nakladanie s energiami rastie význam poskytovania energetických služieb vo verejnom aj súkromnom sektore. Zatiaľ čo úsporné opatrenia v komerčných budovách alebo priemyselných prevádzkach sa realizujú bez väčších prekážok, garantovaná energetická služba (GES) vo verejných budovách stagnuje.

V roku 2019 sa totiž zmenila legislatíva v súlade s požiadavkou, aby GES projekty nezvyšovali verejný dlh. Hlavným zámerom novely zákona o energetickej efektívnosti malo byť využitie týchto typov projektov pri komplexnej obnove verejných budov.

“Toto očakávanie sa nenaplnilo. Ukázalo sa, že podmienky Eurostatu viedli k menšej realizovanosti projektov tohto typu,” uviedol Marcel Lauko z Asociácie poskytovateľov energetických služieb na nedávnej konferencii "Energetický manažment 2022". Odvtedy sa podľa novej metodiky zrealizovalo menej ako 10 projektov a aktivity poskytovateľov sa začali viac orientovať na súkromný sektor.

V článku sa dozviete:

  • aký je potenciál GES vo verejných budovách a aké sú celkové odhady nákladov na rekonštrukciu,
  • akú sumu ročne by energetická služba dokázala štátu ušetriť pri modernizácii budov,
  • aký je rozdiel pri poskytovaní GES vo verejných a súkromných budovách,
  • ktoré prekážky bránia v rozvoji energetických služieb vo verejnom sektore,
  • prečo je prílišná zviazanosť podmienok prekážkou aj pre poskytovateľov služby,
  • aké možnosti realizácie GES projektu existujú aj napriek prekážkam.

Na rozdiel od verejných budov sa energetické služby v súkromnom sektore poskytujú relatívne bez väčších prekážok. “Neexistujú legislatívne ani organizačné bariéry. Skôr je bariéra na strane potenciálnych klientov, ktorí majú určitú nedôveru pri zverovaní návrhu riešenia poskytovateľovi a musia sa spoľahnúť na vybraného dodávateľa. V prípade menej bonitných klientov môže byť problémom aj financovanie z externých zdrojov.”

Obrovský potenciál pre garantovanú energetickú službu ponúka zhruba 15-tisíc verejných budov, z ktorých viac než polovica ešte neprešla rekonštrukciou. Investičné náklady sa odhadujú na približne 500 miliónov eur ročne, ak sa má udržať tempo renovácie 3 % ročne.

“Na základe praktických skúseností možno odhadovať, že GES a súvisiace dodatočné financovanie vie pokryť až jednu tretinu investičnej potreby. Čiže pomocou tohto modelu vieme štátu ročne ušetriť 167 mil. eur, ktoré môže použiť na rekonštrukciu ďalších budov,” odhaduje M. Lauko.

Iba úspory energie, nie iných nákladov

Jedným z najdôležitejších obmedzení pre GES vo verejných budovách je, že sa môžu realizovať iba opatrenia prinášajúce úspory energie. A zároveň sa musia splatiť v určitej rozumnej dobe, ktorú je komerčný sektor schopný financovať.

“Aj napriek tomu, že správcovia a vlastníci budov majú záujem o komplexné rekonštrukcie a zvyšovanie kvality vnútorného prostredia, projekty mimo GES sa môžu zameriavať iba na zníženie spotreby energie,” upozorňuje zástupca poskytovateľov energetických služieb.

VIESSMANN

Ekonomickou brzdou je, že na splácanie investícií podľa metodiky Eurostatu je možné použiť iba úspory energie, nie aj iných prevádzkových nákladov.

“Projekt ako celok pre klienta má zmysel, ale z dôvodu legislatívnych obmedzení ho nie je možné realizovať v rámci GES projektu.”

Prílišná zviazanosť podmienok komplikuje ekonomickú atraktivitu aj pre poskytovateľa služby. Ten zodpovedá za prevádzkyschopnosť inštalovaných zariadení po dobu trvania zmluvy. Teda znáša aj náklady na údržbu. “Na jednej strane tak síce šetrí klientovi náklady, ale tieto sa splácajú iba z úspor energie, nie inak ušetrených výdavkov,” objasňuje M. Lauko.

Možnosti aj napriek prekážkam

 
 

Zostáva vám 29% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Veľký návrat Európy k uhliu sa nekoná

Veľký návrat Európy k uhliu sa nekoná

Napätá situácia na trhu s energiami v roku 2022 vyvolávala očakávania masívnejšieho využívania uhlia. To sa nestalo.

Budujú nové plynovodné prepojenie. Projekt dotuje aj EÚ, spustiť ho chcú ešte tento rok

Budujú nové plynovodné prepojenie. Projekt dotuje aj EÚ, spustiť ho chcú ešte tento rok

Dva štáty má prepojiť nový plynovod v dĺžke 170 km.

Komisia chce zjednodušiť dotácie na zelenú energetiku. Predstavila návrhy

Komisia chce zjednodušiť dotácie na zelenú energetiku. Predstavila návrhy

Brusel začal konzultovať s členskými štátmi návrh dočasného krízového a prechodného rámca.