Novela zákona o podpore OZE a KVET z dielne ministerstva vnútra podľa poslanca NR SR Karola Galeka (SaS) obsahuje množstvo nesystémových a nelogických opatrní.
Reforma podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET), ktorú tento týždeň predstavilo ministerstvo hospodárstva, naráža na prvú kritiku.
Poslanec opozičnej SaS Karol Galek upozorňuje, že kvôli množstvu nesystémových a nelogických opatrení môže novela zákona rozšíriť priestor pre klientelizmus, poškodiť domácich výrobcov a zvýšiť ceny elektriny na Slovensku. Z jeho vyjadrení pre Energie-portal.sk vyplýva, že opoziční liberáli ho v tejto podobe v parlamente nepodporia.
Do trhu bude zasahovať štát
Jednou z najväčších zmien v novele je, že pre nové zariadenia s výkonom nad 500 kW sa zavedú aukcie, kde si štát vyberie zariadenie pre výrobu elektriny z OZE, ktoré podporí. Konečná cena tak má byť výsledkom súťaže. Podľa opozičného poslanca Galeka tým však zdravé trhové prostredie nevznikne.
„Takzvaný aukčný systém na výkup elektriny z nových zdrojov je spôsob, aký pri podpore obnoviteľných zdrojov uprednostňuje aj Európska komisia. Výkupcu elektriny si ale podľa znenia návrhu zákona nárokuje určiť ministerstvo, čo je z môjho pohľadu úplne zbytočný zásah štátu do trhového prostredia, vytvárajúci priestor na špekulácie,“ reagoval Galek na našu otázku.
„Už sa nesmie zopakovať situácia, ako keď napríklad kapacita 120 MW pre fotovoltiku bola rozdaná koncom roku 2009 z večera do rána pár vyvoleným. Vyvolaný negatívny postoj verejnosti voči OZE žiaľ dodnes pretrváva a preto je nevyhnutné aukčný systém správne nastaviť,“ doplnil Galek. Ministerstvo však o jeho nastavení podľa Galeka zrejme ešte stále nemá presnú predstavu.
Daňovníci zadotujú vyvolených
Kompenzácie, ktoré ministerstvo novelou navrhuje pre podniky s energeticky náročnou výrobou, sú podľa Galeka nesystémovým krokom. Podpora adresovaná iba pár vybraným podnikom bude vyplácaná zo štátneho rozpočtu a Galek upozorňuje, že v konečnom dôsledku sa na ňu vyskladajú všetci daňový poplatníci.
Problematické podľa opozičného poslanca taktiež je, že túto kompenzáciu ministerstvo podľa návrhu zákona poskytnúť môže, ale nemusí. „Pripomína mi to vratky za plyn, ktoré sa napokon vyplácali iba raz a to pred voľbami,“ povedal.
Alternatívnym riešením by podľa neho bolo, napríklad, zrušiť výrobu elektriny z domáceho uhlia, vďaka čomu by všetci spotrebitelia elektriny, každý rok ušetrili celkovo sto miliónov eur.
Novela ide proti návrhu smernice EK
Ďalším z problémov predloženej novely podľa Galeka je, že vnesie rozpor medzi európsku legislatívu a naše zákony. „Návrh zákona predbieha pripravovanú európsku smernicu o podpore OZE, ktorej obsah je už známy, avšak paradoxne takmer vôbec sa ním neinšpirujeme,“ povedal pre Energie-portal.sk.

Foto: Karol Galek Zdroj: Energie-portal.sk
Naopak v zákone z dielne ministerstva sa v rozpore s návrhom tejto smernice počíta s pokračovaním podpory výkupnými cenami pre teplárne s kogeneráciou, pokiaľ budú rekonštruovať. A to aj napriek tomu, že tento systém podpôr mal byť už podľa pravidiel pre veľké zdroje minulosťou.
Opozičný poslanec taktiež upozorňuje na zmeny, ktoré by významne premiešali kartami v kauze G-komponent. „Návrhom zákona by sa taktiež mal zaviesť kontroverzný poplatok za prístup do sústavy, a to paradoxne aj pre tých výrobcov, ktorý takýto prístup nevyužívajú,“ uviedol Galek.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.