Eversheds Sutherland
DTE
INNOGY

Podpora obnoviteľných zdrojov prejde reformou. Ministerstvo navrhuje rozsiahle zmeny

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET) z dielne ministerstva hospodárstva má priniesť komplexnú reformu podpory zelenej energie. Poznáme podrobnosti.

Peter Žiga

Foto: MH SR

Dlho očakávaná a odkladaná reforma podpory zelenej energie je na svete. Komplexnú novelu kľúčového zákona rezort hospodárstva pôvodne plánoval predložiť už vlani. O niektorých zmenách, ktoré má novela priniesť, sme písali na Energie-portal.sk už vtedy.

Ministerstvo hospodárstva však napokon veľkú novelu zákona predstavilo až teraz, pričom nové pravidlá by mali platiť od 1. januára budúceho roku. Legislatívny materiál so všetkou sprievodnou dokumentáciou si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Diskusia o zmenách v systéme podpory OZE a KVET prebiehala od roku 2009. Naliehavosť reformy rástla spolu s tým, ako sa zvyšovala inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov.

„Ďalší problém predstavuje skutočnosť, že celková produkcia elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou, ktorá sa podľa súčasnej právnej úpravy používa na krytie strát v sústave, v súčasnosti prevyšuje reálne straty sústavy,“ uviedlo ministerstvo v predkladacej správe k novele.

Kým podmienky pre existujúcich výrobcov elektriny z majú v záujme udržateľnosti systému zostať zachované, rezort hospodárstva chce novelou v systéme posilniť trhové princípy. Vychádza pritom z praxe v zahraničí a požiadaviek európskej legislatívy.

„Výrobcovia elektriny z podporovaných zdrojov budú viac vystavení trhovému pôsobeniu, čo je aj v súlade s plánmi EÚ a Energetickej únie,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga. „Urobili sme inventúru v systéme podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a teraz ho prostredníctvom novely ideme nanovo nastaviť.“

O podpore rozhodne súťaž

Navrhovaná novela má zachovať práva existujúcich výrobcov, obmedzí však podporu pre zariadenia pripojené do siete v budúcnosti. Pre nové zariadenia s výkonom nad 500 kW sa podľa nových pravidiel zavedú aukcie, kde si štát vyberie zariadenie pre výrobu elektriny z OZE, ktoré podporí. Konečná cena tak má byť výsledkom súťaže.

O tom, ako budú tieto aukcie vyzerať v praxi, si prečítajte podrobnejšie v tomto článku.

Súčasné nastavenie systému podpory elektriny vyrobenej z OZE ukladá povinnosť pre prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav vykupovať podporovanú elektrinu, ktorá sa používa na krytie strát v sústave.

Tento mechanizmus by mala nahradiť centralizácia prostredníctvom jednotného výkupcu. Novelou zákona sa zavedie aj jeden zúčtovateľ podpory, ktorým bude spoločnosť OKTE.

Lokálne zdroje do 500 kW

Ďalšou významnou novinkou má byť inštitút lokálneho zdroja (do 500 kW), ktorý predstavuje zariadenie na výrobu elektriny určené takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. Sú to zariadenia s výkonom niekoľko desiatok až stoviek kW, ktoré sú vhodné najmä pre podnikateľské subjekty.

„Tento inštitút získa pozornosť najmä u záujemcov o fotovoltiku. Ide o pokrývanie spotreby výrobou z variabilných obnoviteľných zdrojov energie priamo na odbernom mieste bez významnejšieho vplyvu na elektrizačnú sústavu a bez ďalších nákladov, ako je platba do TPS,“ uviedol rezort hospodárstva.

Úľavy pre priemysel zatiahne štát

Novela zákona o podpore OZE a KVET má taktiež zaviesť úľavu pre energeticky náročné podniky. Ministerstvo argumentuje, že tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského priemyslu. Ceny elektriny na Slovensku sú podľa údajov Eurostat-u najvyššie z krajín V4.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

Konanie ÚRSO podľa SAPI najhoršie dopadne na bioplynové stanice, ktoré prevádzkujú poľnohospodárske družstvá.

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Ak ľudia začnú strácať prácu kvôli environmentálnej politike, aj politici si uvedomia, že systém EÚ ETS je kontraproduktívny, myslí si T. Forgáč.

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

Regulačný úrad tvrdí, že zánik práva na podporu vyplýva priamo zo zákona. ÚRSO preto v tejto veci nevedie nijaké konanie, ani nevydal žiadne rozhodnutie.