NO DIG konferencia
VSE
Belimo 2

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Jan Fousek

Jan Fousek | Foto: SAPI

V súčasnosti je v Česku inštalovaných približne 180-tisíc fotovoltických zdrojov o výkone zhruba 4 GW, pričom vlani pribudlo 970 MW. Z toho 800 MW predstavovali fotovoltické elektrárne na strechách rodinných domov.

Do dnešného dňa sa u našich západných susedov inštalovali batérie o celkovej kapacite 1,5 GWh, pričom vlani pribudlo nových 917 MWh. Takmer celý objem ide na vrub batérií v domácnostiach.

“Inštaláciám v domácnostiach pomohol program Zelená úsporám. Pridať musíme v inštalovaní veľkých zdrojov, čo platí pre fotovoltiku aj batériovú akumuláciu,” načrtol súčasný stav rozvoja obnoviteľných zdrojov a akumulácie na nedávnej konferencii SAPI Jan Fousek, riaditeľ českej Asociácie pre akumuláciu energie AKU-BAT CZ. a predseda predstavenstva Solárnej asociácie.

Podobne ako na Slovensku, aj v Česku sa očakáva čoraz vyšší prírastok inštalovanej fotovoltiky. Solárna asociácia predpokladá minimálne 1 GW ročne a s podobnou úrovňou vraj počítajú aj distribučné spoločnosti.

Veľké batérie mimo FVE

“Aj napriek určitému ochladeniu na českom trhu si myslím, že ten jeden GW je základ. Preto je potrebné rozvíjať siete a potrebujeme dostatočné množstvo flexibility a akumulácie, ktorá však na VN vedení nevzniká.”

Fotovoltické projekty v objeme 1,25 GW, podporené Modernizačným fondom, zahŕňali iba 44 MWh batérií. Z vlaňajších 67 MW inštalovaného výkonu veľkých FV zdrojov obsahoval 1 MW batériu iba jeden zdroj.

“Neznamená to, že u nás nevznikajú batériové riešenia. Ale skôr v teplárňach a priemysle, než pri fotovoltických elektrárňach. Samozrejme, to vytvára dodatočné náklady na riadenie prenosovej a distribučných sústav,” konštatuje J. Fousek.

 
 

Zostáva vám 64% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X