KI

Ukotvia akumuláciu i agregáciu. Energetickú legislatívu novelizujú aj Česi

Český regulátor zároveň predstavil novelu pravidiel trhu.

Ukotvia akumuláciu i agregáciu. Energetickú legislatívu novelizujú aj Česi
Foto: Depositphotos

Slovenská vláda včera (20. marca) schválila rozsiahlu novelizáciu energetických zákonov, ktorá má priniesť posilnenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) i nové povinnosti dodávateľov. Materiálu, ktorý teraz smeruje do parlamentu, sme sa na Energie-portal.sk už venovali podrobnejšie.

V rovnaký deň schválila novelu kľúčového energetického zákona aj vláda v susednom Česku. Ide pritom prevažne o transpozíciu európskej legislatívy z roku 2018, známej ako zimný balíček Európskej komisie.

Slovensko väčšinu požiadaviek transponovalo do svojich zákonov ešte v roku 2022. Do legislatívy sa tak dostali nov činnosti ako „akumulácia“ aj noví účastníci trhu ako „aktívni odberatelia,“ „energetické spoločenstvá“ či „agregátori.“ Vlani na to potom nadviazali vyhlášky o pravidlách trhu z dielne ÚRSO a tiež spustenie Energetického dátové centra (EDC).

IPESOFT

Čo prijímajú v Česku

Česká vláda včera prijala novelu energetického zákona z dielne ministra priemyslu a obchodu, ktorá sa týka aj ochrany odberateľov, ale energetický trh ju pozorne sleduje najmä v súvislosti s úpravou nových pravidiel pre podnikanie. Po schválení vládou teraz materiál prerokujú poslanci.

Zostáva vám 74% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)