Rezort hospodárstva chce, aby boli zverejnené ceny energií aj na neregulovanom trhu. Obdobný návrh vlani dodávatelia odmietali.
Po roku je opäť na stole návrh, aby dodávatelia povinne zverejňovali cenníky aj za dodávky elektriny a plynu, ktoré nepodliehajú cenovej regulácii. V rámci aktuálnej novelizácie energetickej legislatívy to navrhuje ministerstvo hospodárstva.
Od minulého týždňa je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní návrh novely zákona č. 250/2012 Z.z. o regulácii v sieťových odvetví, pričom spolu s ním rezort chce novelizovať tiež zákon o energetike, zákon o tepelnej energetike a zákon o podpore obnoviteľných zdrojov.
Veľký balík noviel zahŕňa množstvo zmien, ktoré sa dotknú viacerých oblastí. Na Energie-portal.sk sme už podrobnejšie zmapovali, ako návrh rozšíri pôsobnosť a kompetencie ÚRSO. Teraz sme sa bližšie pozreli na navrhované zmeny v oblasti dodávok energií.
Je to naliehavé, tvrdí MH SR
Novelizáciou majú v roku 2024 prejsť viaceré zákony týkajúce sa energetiky. Ako sme rozobrali už v januári, počíta sa s viacerými novelami v gescii rezortu hospodárstva aj životného prostredia. Aktuálne predložený materiál ale vo vládnom pláne obsiahnutý nebol.
Ministerstvo argumentuje tým, že materiál predložilo do skráteného pripomienkového konania „z dôvodu jeho naliehavosti,“ pričom Legislatívne pravidlá vlády SR umožňujú v odôvodnených prípadoch skrátiť pripomienkovanie na sedem pracovných dní.
Na pripomienkovanie návrhu ministerstvo vyčlenilo čas do štvrtku 29. februára. Následne by novela mala putovať na rokovanie vlády, potom do Národnej rady SR. Ak prejde, zmeny nadobudnú účinnosť od 1. júla 2024.
ÚRSO za, ÚRSO proti, MH SR za
Predložený návrh sa týka aj témy, ktorú počas minulého roka ešte pod bývalým vedením otváral ÚRSO a ktorá sa napokon dostala aj na rokovanie NR SR, ale návrh sa nedostal ďalej po prvom čítaní. Tou témou je povinné zverejňovanie cenníkov dodávateľov energií aj v segmente neregulovaných odberateľov.
„Týmto opatrením by mali dotknutí odberatelia aktuálne informácie o cenových ponukách neregulovanej dodávky elektriny a plynu,“ tvrdil vtedajší šéf regulačného úradu Andrej Juris.
Dodávatelia sa však vo svojich reakciách postavili ostro proti. „Ak je cieľom vyvolať diskusiu ohľadom zvýšenia konkurencie na trhu, tak by sme sa mali vydať skôr opačným smerom, ako ide legislatíva na Slovensku. Štandardom v Európe je cenová deregulácia, zníženie administratívnej a reportovacej záťaže, jasné a dostatočne vopred komunikované pravidlá bez deformácií na poslednú chvíľu. To priláka ďalších hráčov, ktorí povedú k zvýšenej aktivite na trhu,“ tlmočila napríklad postoj Stredoslovenskej energetiky (SSE) hovorkyňa Michaela Krivá.
Zostáva vám 58% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.