VSDS

Spotreba elektriny na Slovensku klesla najhlbšie od roku 1994 (+ grafy)

Slovensko sa po 17 rokoch stalo čistým vývozcom elektriny.

Spotreba elektriny na Slovensku klesla najhlbšie od roku 1994 (+ grafy)
Foto: Energie-portal.sk

Prepad v spotrebe elektriny pokračuje druhý rok po sebe. Za celý minulý rok sa na Slovensku spotrebovalo 26,518 terawatthodín (TWh) elektrickej energie, čo bolo o 6,4 % menej ako v predošlom roku 2022 a o 14 % menej než v roku 2021.

Zároveň ide o najnižšie číslo za tri desaťročia. Menej elektriny sa na Slovensku naposledy spotrebovalo v roku 1994, kedy to bolo 25,162 TWh.

Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), štátna akciová spoločnosť, ktorá zodpovedá za prevádzku prenosovej sústavy.

Na druhej strane výroba elektriny v krajine vlani medziročne výrazne stúpla na 29,941 TWh. Stále síce zaostávala za rokom 2021 (30,093 TWh), v kombinácii s nízkou spotrebou to však stačilo na to, aby sa Slovensko po rokoch stalo čistým exportérom elektrickej energie. V exportnej bilancii sa pritom Slovensko ocitlo už v prvom polroku 2023.

IPESOFT

Napriek tomu však elektrina na Slovensko aj „pritekala,“ a to hlavne v smere z Českej republiky a Poľska. Celkový export energie zo Slovenska bol však výrazne vyšší. Cezhraničné toky elektriny v roku 2023 sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Čo ukazuje podrobnejšia štatistika

Zostáva vám 57% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)