Prevádzkovatelia distribučných sústav nechcú obmedzovať “pretoky” do siete na nulu. Ale apelujú na prehodnotenie maximálneho výkonu malých zdrojov.
Záujem o pripájanie malých obnoviteľných zdrojov elektriny dosahuje rekordnú úroveň a má ďalej rásť. S tým stúpa tlak na prevádzkovateľov distribučných sústav, ktorí by mali adekvátne prispôsobovať rozvoj sietí.
Hoci distribútori investujú do modernizácie a nových prvkov infraštruktúry, odhadovaná potrebná výška investícií je x-rádovo vyššia. Hľadajú preto reálnejšie riešenia, ktoré by nebrzdili rozvoj malých fotovoltík a zároveň neznamenali astronomické náklady na výstavbu infraštruktúry.
Počas 14-ročného obdobia rokov 2007 až 2020 dosiahol kumulatívny počet žiadostí o pripojenie malej fotovoltiky do distribučných sústav na Slovensku číslo 7,5-tisíc. V roku 2021 nastal reštart podpory obnoviteľných zdrojov, k čomu sa o rok neskôr pridal konflikt na Ukrajine. To spôsobilo obrovský nárast záujmu, pričom počet žiadostí v roku 2022 stúpol na 25-tisíc.
V článku sa dozviete:
- čo ukázal nárast dopytu po pripojení fotovoltiky na západe Slovenska,
- ako vzrastie počet žiadostí o pripojenie, ak sa naplnia ciele rozvoja OZE,
- aké je súčasné maximálne zaťaženie elektrizačnej sústavy a aký výkon môže dosiahnuť fotovoltika v najbližších rokoch,
- v čom spočíva hlavná výzva pri inštalovaní veľkých kapacít premenlivých zdrojov z hľadiska distribučnej a prenosovej sústavy,
- akú kapacitu zdrojov flexibility bude treba pri danom vývoji výrobných zdrojov,
- aké možnosti rozvoja sústavy NN úrovne skúmala Východoslovenská distribučná,
- za akých podmienok môže mať fotovoltiku každý rodinný dom na Slovensku.
„Bola to reakcia obyvateľov na potrebu mať nejakú zálohu a istotu prístupu k elektrickej energii. Výsledkom bol osemnásobný nárast žiadostí oproti roku 2021,” hodnotil minulé obdobie Miloš Nagy, technický riaditeľ spoločnosti Západoslovenská distribučná, počas nedávnej SAPI Energy Conference 2024.
Hoci v prvých kolách podpory cez program Zelená domácnostiam bol vyňatý Bratislavský kraj, práve hlavné mesto so svojim spádovým územím dominovalo v dopyte v rámci Západoslovenskej distribučnej. Podľa zástupcu distribútora to svedčí o tom, že existoval obrovský hlad po pripojení obnoviteľných zdrojov aj bez štátnej podpory.
Odhad rastu pripojení
Odhad distribučných spoločností naznačuje pokračujúci trend rastu nových žiadateľov o pripojenie, ktorý by mohol v roku 2030 dosiahnuť až 60-tisíc ročne. Číslo vychádza zo súčasných nastavených cieľov pre obnoviteľné zdroje v Európskej únii.
Miloš Nagy | Foto: Energie-portal.sk Väčšina dopytu po pripojení bude pochádzať z domácností, pričom na území Západoslovenskej distribučnej to bude zhruba 30-tisíc žiadateľov, v Stredoslovenskej distribučnej 15-tisíc a vo Východoslovenskej distribučnej 10-tisíc žiadostí o pripojenie do sústavy.
„Nechám na posúdenie každého, či sú to realistické plány. Ale počet žiadostí o pripojenie bude ťahať ekonomická aktivita jednotlivých užívateľov sústavy.” uviedol M. Nagy.
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.