Aby prevádzkovateľ distribučnej sústavy zvládol enormný nápor požiadaviek na pripojenie, musí digitalizovať a urýchľovať procesy.
“Čelíme desaťnásobnému nárastu požiadaviek na pripájanie zdrojov do distribučnej sústavy. Podobné čísla sú aj u ostatných prevádzkovateľov regionálnych sústav. Tento trend znamená, že o zhruba 10 rokov každá tretia domácnosť bude mať fotovoltiku. To je obrovské číslo,” uviedol Daniel Zákutný, vedúci odboru energetických dát v spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) na konferencii SAPI Energy Conference 2023.
Aby distribútor zvládol takýto nárast, musí optimalizovať vnútorné procesy. Pomáha tu najmä digitalizácia. Žiadosť o pripojenie sa už inak ako elektronicky vo VSD ani nedá podať. Prostredníctvom elektronizácie procesu dokáže distribútor rýchlo reagovať a záujemcovia o pripojenie malého zdroja, ktorých je najviac, už nemusia k žiadosti pripájať žiadne prílohy.
V článku sa dozviete:
- ako distribučná spoločnosť zrýchlila a zjednodušila proces pripájania malých zdrojov,
- aké výhody prináša digitalizácia pre distribučnú sústavu aj pre zákazníkov,
- za aký čas od podania žiadosti môže väčšina záujemcov podpísať zmluvu o pripojení,
- akými produktami chce ešte distribútor prispieť k rozvoju OZE a zdieľania elektriny,
- prečo prevádzkovateľ sústavy nezamieta žiadnu žiadosť o pripojenie malého zdroja a preferuje trojfázové pripájanie.
Digitalizácia urýchľuje spracovanie žiadosti
„Zákazníkovi stačí notebook a za pár minút má žiadosť hotovú. Nepotrebujeme listy vlastníctva ani katalógové listy striedačov. Ak vieme, že daný typ striedača je už niekde použitý a zdroj je pripojený, znamená to, že prešiel našim procesom certifikácie,” objasňuje D. Zákutný.
Distribučná spoločnosť sa snaží odbremeňovať zákazníkov od zbytočnej byrokracie. Napríklad, ak už klient raz poskytol údaje v žiadosti, nepýta ich opäť pri príprave zmluvy o pripojení.
Urýchliť proces umožňuje napríklad aj fotografia rozvádzača, ktorá môže byť súčasťou žiadosti. Následné vyjadrenie distribútora môže byť presnejšie a dokáže rýchlo upozorniť klienta na nedostatok a navrhnúť opatrenia už na začiatku procesu a nie na konci, kedy sa kontroluje pripravenosť inštalácie.
Zmluva o pripojení do dvoch dní
Jednou z noviniek podávania žiadosti o pripojenie do sústavy VSD je aj okamžité určenie maximálneho výkonu zdroja v danom mieste. Už počas vypĺňania žiadosti na internetovej stránke totiž systém na pozadí zisťuje vzdialenosť od najbližšieho transformátora, čo ovplyvňuje limitný výkon zariadenia.
“Už to nefunguje tak, že zákazník žiada výkon 10 kW a my zamietneme. Alebo, že ´taký vysoký výkon nie je možný, podajte si žiadosť na 5 kW´. V súčasnosti neexistuje zamietnutá žiadosť pre malý zdroj. Áno, možno niekedy limitujeme výkon pod 10 kW, ale každý má aspoň 3,5 kW,” vraví D. Zákutný.
Zástupca distribučnej spoločnosti hovorí, že v okamihu úspešného poslania žiadosti táto spĺňa všetky parametre, aby sa distribútor mohol vyjadriť a určiť technické podmienky. Elektronizácia urýchlila aj túto časť procesu pripájania.
“Pri 20 % žiadostí je možné, že ak ráno podáte žiadosť, na obed dostanete vyjadrenie, poobede môžete podpísať zmluvu. Vdaka tomu je zhruba 80 % prípadov žiadostí, technických podmienok a zmlúv vygenerovaných do dvoch dní.”
Meranie ako nadštandardná služba
Distribučná spoločnosť chce prispieť k rozvoju zdieľania elektriny a flexibility aj meraním a poskytovaním dát o spotrebe, čo umožňujú inštalované smart-metre. VSD zaviedla produkt, cez ktorý poskytuje hodinové priebehové meranie.
“V tomto intervale dokážeme pre tisíce meracích bodov poskytovať validované krivky kvalite približujúcej sa fakturačným dátam. Samozrejme, je to spoplatnená nadštandardná služba. Ak zákazník potrebuje častejšie meranie, má možnosť online pripojenia priamo na náš elektromer.” Distribútor vie tiež zabezpečiť spoplatnené meranie na svorke generátora pre výrobcov.
Preferované trojfázové pripájanie zdrojov
Pri kapacite sústavy pre pripájanie zdrojov apeluje zástupca distribučky na zdravý rozum. “Kapacita nie je neobmedzená. Rozumieme, že malé zdroje neplatia za kapacitu ani G-tarifu. No netreba na každú strechu inštalovať 10 kW výkon. Je to zbytočný luxus a zbytočne drahé. Pre drvivú väčšinu domácností stačí výkon 3,5-5 kW.”
Distribučná spoločnosť podporuje trojfázové pripájanie zdrojov. Výhoda má spočívať v tom, že umožňuje do sústavy pripojiť až päťkrát vyšší výkon zdrojov v porovnaní s jednofázovými zdrojmi. “Veľmi odporúčame, aby sa zdroje pripájali trojfázovo,” upozorňuje predstaviteľ VSD.
“Priemerný pripojený výkon za deň rastie každý rok. Je to dobre, alebo nie? My sme distribučná spoločnosť, riešime najmä technickú bezpečnosť a spoľahlivosť sústavy. Ale apelujeme na to, aby zdrojov nebolo príliš veľa a kapacita sa používala s rozumom. Vo všeobecnosti malé a lokálne zdroje na Slovensku považujeme za veľmi úspešný príbeh.”
Podobné opatrenia ako pri malých zdrojoch pripravuje VSD aj pre lokálne a veľké zdroje. Spolu s ostatnými regionálnymi distribútormi a SEPS-om pripravila 10 odporúčaní, ako pomôcť pripájať aj veľké zdroje, ktoré majú byť ideálnou cieľovou skupinou pre zdieľanie energie.
Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.