NO DIG konferencia
VSE
Belimo

Fotovoltiku bude mať každá tretia domácnosť, očakáva distribútor. Vo VSD digitalizujú procesy

Aby prevádzkovateľ distribučnej sústavy zvládol enormný nápor požiadaviek na pripojenie, musí digitalizovať a urýchľovať procesy.

Daniel Zákutný, Východoslovenská distribučná

Daniel Zákutný na konferencii SAPI / Foto: Energie-portal.sk

“Čelíme desaťnásobnému nárastu požiadaviek na pripájanie zdrojov do distribučnej sústavy. Podobné čísla sú aj u ostatných prevádzkovateľov regionálnych sústav. Tento trend znamená, že o zhruba 10 rokov každá tretia domácnosť bude mať fotovoltiku. To je obrovské číslo,” uviedol Daniel Zákutný, vedúci odboru energetických dát v spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) na konferencii SAPI Energy Conference 2023.

Aby distribútor zvládol takýto nárast, musí optimalizovať vnútorné procesy. Pomáha tu najmä digitalizácia. Žiadosť o pripojenie sa už inak ako elektronicky vo VSD ani nedá podať. Prostredníctvom elektronizácie procesu dokáže distribútor rýchlo reagovať a záujemcovia o pripojenie malého zdroja, ktorých je najviac, už nemusia k žiadosti pripájať žiadne prílohy.

V článku sa dozviete:

  • ako distribučná spoločnosť zrýchlila a zjednodušila proces pripájania malých zdrojov,
  • aké výhody prináša digitalizácia pre distribučnú sústavu aj pre zákazníkov,
  • za aký čas od podania žiadosti môže väčšina záujemcov podpísať zmluvu o pripojení,
  • akými produktami chce ešte distribútor prispieť k rozvoju OZE a zdieľania elektriny,
  • prečo prevádzkovateľ sústavy nezamieta žiadnu žiadosť o pripojenie malého zdroja a preferuje trojfázové pripájanie.

Digitalizácia urýchľuje spracovanie žiadosti

„Zákazníkovi stačí notebook a za pár minút má žiadosť hotovú. Nepotrebujeme listy vlastníctva ani katalógové listy striedačov. Ak vieme, že daný typ striedača je už niekde použitý a zdroj je pripojený, znamená to, že prešiel našim procesom certifikácie,” objasňuje D. Zákutný.

Distribučná spoločnosť sa snaží odbremeňovať zákazníkov od zbytočnej byrokracie. Napríklad, ak už klient raz poskytol údaje v žiadosti, nepýta ich opäť pri príprave zmluvy o pripojení.

Urýchliť proces umožňuje napríklad aj fotografia rozvádzača, ktorá môže byť súčasťou žiadosti. Následné vyjadrenie distribútora môže byť presnejšie a dokáže rýchlo upozorniť klienta na nedostatok a navrhnúť opatrenia už na začiatku procesu a nie na konci, kedy sa kontroluje pripravenosť inštalácie.

Zmluva o pripojení do dvoch dní

Jednou z noviniek podávania žiadosti o pripojenie do sústavy VSD je aj okamžité určenie maximálneho výkonu zdroja v danom mieste. Už počas vypĺňania žiadosti na internetovej stránke totiž systém na pozadí zisťuje vzdialenosť od najbližšieho transformátora, čo ovplyvňuje limitný výkon zariadenia.

“Už to nefunguje tak, že zákazník žiada výkon 10 kW a my zamietneme. Alebo, že ´taký vysoký výkon nie je možný, podajte si žiadosť na 5 kW´. V súčasnosti neexistuje zamietnutá žiadosť pre malý zdroj. Áno, možno niekedy limitujeme výkon pod 10 kW, ale každý má aspoň 3,5 kW,” vraví D. Zákutný.

Zástupca distribučnej spoločnosti hovorí, že v okamihu úspešného poslania žiadosti táto spĺňa všetky parametre, aby sa distribútor mohol vyjadriť a určiť technické podmienky. Elektronizácia urýchlila aj túto časť procesu pripájania.

“Pri 20 % žiadostí je možné, že ak ráno podáte žiadosť, na obed dostanete vyjadrenie, poobede môžete podpísať zmluvu. Vdaka tomu je zhruba 80 % prípadov žiadostí, technických podmienok a zmlúv vygenerovaných do dvoch dní.”

Meranie ako nadštandardná služba

Distribučná spoločnosť chce prispieť k rozvoju zdieľania elektriny a flexibility aj meraním a poskytovaním dát o spotrebe, čo umožňujú inštalované smart-metre. VSD zaviedla produkt, cez ktorý poskytuje hodinové priebehové meranie.

“V tomto intervale dokážeme pre tisíce meracích bodov poskytovať validované krivky kvalite približujúcej sa fakturačným dátam. Samozrejme, je to spoplatnená nadštandardná služba. Ak zákazník potrebuje častejšie meranie, má možnosť online pripojenia priamo na náš elektromer.” Distribútor vie tiež zabezpečiť spoplatnené meranie na svorke generátora pre výrobcov.

Preferované trojfázové pripájanie zdrojov

Pri kapacite sústavy pre pripájanie zdrojov apeluje zástupca distribučky na zdravý rozum. “Kapacita nie je neobmedzená. Rozumieme, že malé zdroje neplatia za kapacitu ani G-tarifu. No netreba na každú strechu inštalovať 10 kW výkon. Je to zbytočný luxus a zbytočne drahé. Pre drvivú väčšinu domácností stačí výkon 3,5-5 kW.”

Distribučná spoločnosť podporuje trojfázové pripájanie zdrojov. Výhoda má spočívať v tom, že umožňuje do sústavy pripojiť až päťkrát vyšší výkon zdrojov v porovnaní s jednofázovými zdrojmi. “Veľmi odporúčame, aby sa zdroje pripájali trojfázovo,” upozorňuje predstaviteľ VSD.

“Priemerný pripojený výkon za deň rastie každý rok. Je to dobre, alebo nie? My sme distribučná spoločnosť, riešime najmä technickú bezpečnosť a spoľahlivosť sústavy. Ale apelujeme na to, aby zdrojov nebolo príliš veľa a kapacita sa používala s rozumom. Vo všeobecnosti malé a lokálne zdroje na Slovensku považujeme za veľmi úspešný príbeh.”

Podobné opatrenia ako pri malých zdrojoch pripravuje VSD aj pre lokálne a veľké zdroje. Spolu s ostatnými regionálnymi distribútormi a SEPS-om pripravila 10 odporúčaní, ako pomôcť pripájať aj veľké zdroje, ktoré majú byť ideálnou cieľovou skupinou pre zdieľanie energie.

Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.


Diskusia (1)

  1. a18.10.2023 (07:03)
    VSD ako človek ktorý prihlasuje denodenne ľuďom žiadosti o malý zdroj veľmi chválim za ich zjednodušený proces žiadosti. Už by to len chcelo zapracovať na komunikácií a pochopiť, že s tou elektrou to vážne nepôjde. Lebo aby takáto veľka spoločnosť nemala ani jednu pobočku a ani infolinku je na smiech. Mozete si to dovolit len z toho titulu že ste monopol inak by vas konkurencia zjeďa.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X