Environmentálni aktivisti protestovali proti výstavbe LNG terminálu v Bratislave | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Environmentálni aktivisti protestovali proti výstavbe LNG terminálu v Bratislave

Plán na výstavbu LNG terminálu je podľa environmentálnych organizácií v rozpore s cieľom uhlíkovej neutrality.

Greenpeace

Foto: Greenpeace Slovensko

  • Aktuality |  08.06.2021 |  Radovan Potočár

Aktivistky a aktivisti z organizácii Priatelia Zeme-CEPA, Z lavíc do ulíc, Bod obratu, Znepokojené matky, Extinction Rebellion (XR) a Greenpeace Slovensko včera, 7. júna, pred prejednávaním Stratégie rozvoja verejného prístavu Bratislava symbolicky vyjadrili nesúhlas s výstavbou terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v bratislavskom prístave.

Podľa organizácií akákoľvek nová fosílna infraštruktúra podkopáva ambície Slovenska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, je v rozpore s cieľmi Parížskej dohody a zhoršuje už prebiehajúcu klimatickú krízu.

"Musíme prestať podporovať fosílny plyn z verejných financií. Potrebujeme tiež začať diskusiu o tom, ako zastaviť rozvoj fosílnej infraštruktúry a nahrádzať využívanie zemného plynu bezpečnejšími a udržateľnejšími riešeniami v doprave a v energetike,” povedal Juraj Melichár z Priateľov Zeme-CEPA. 

Plán na výstavbu LNG terminálu v Bratislave je podľa organizácií zastaraný a nezohľadňuje najnovší vývoj ohľadom plánov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

"Používanie LNG ako paliva pre lode, pokiaľ sa zohľadní jeho celý životný cyklus, totiž celkovo neznižuje emisie skleníkových plynov v porovnaní s konvenčnými palivami," uviedol Greenpeace.

Výstavba LNG terminálu, ktorý sa má nachádzať v blízkosti centra a obytných oblastí, podľa aktivistov zároveň predstavuje aj bezpečnostné riziko, keďže LNG je vysoko horľavá látka. V neposlednom rade, už dnes existujú udržateľnejšie a lacnejšie alternatívy ako plyn.

„Napriek pekným rečiam o znižovaní emisií tu máme návrh LNG terminálu, ktorý má rozširovať fosílnu infraštruktúru na Slovensku. Ak to naša vláda myslí s klimatickou krízou vážne, musí prestať ignorovať fakt, že fosílny plyn, ktorý obsahuje viac ako 80% metánu, je iba ďalšie fosílne palivo poháňajúce klimatickú krízu, “ povedala Katarína Juríková za Greenpeace Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny benzínu a nafty v januári 2022 rastú

Ceny benzínu a nafty v januári 2022 rastú

Ceny LPG sa na začiatku nového roka naopak znížili.

ÚRSO hľadá riaditeľa jedného z odborov, vyhlásili výberové konanie

ÚRSO hľadá riaditeľa jedného z odborov, vyhlásili výberové konanie

Záujemcovia sa môžu prihlasovať do 20. januára.

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Dotácia na rekonštrukciu rodinného domu môže pokryť najviac 50 % nákladov. Zvyšok peňazí majú poskytnúť banky cez úvery. Za časť z nich sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj.