Stav slovenskej energetiky z pohľadu emisií oxidu uhličitého je priaznivý. Treba využiť existujúcu plynárenskú aj CZT infraštruktúru, myslí si zástupca energetickej spoločnosti.
Zemný plyn predstavuje už veľkú časť palivovej základne energetickej spoločnosti Veolia Energia Slovensko. Zhruba 14 % tvorí biomasa, podiel uhlia je na úrovni iba jedného percenta. Z hľadiska emisií CO2 je výrobca elektriny aj tepla teda na tom dobre.
“Každé ďalšie zlepšenie, v súlade s cieľmi uhlíkovej neutrality, však bude už technologicky aj investične náročnejšie,” uviedol Juraj Chren, obchodný riaditeľ Veolia Energia Slovensko v rámci webináru Slovenského plynárenského a naftového zväzu.
Pred takmer 30-timi rokmi, kedy spoločnosť začínala podnikať v energetike na Slovensku, fungovali takmer všetky jej zdroje na uhlí. V roku 2013 nastala významnejšia transformácia, kedy zdroj v Žiari nad Hronom prešiel na zemný plyn. Zároveň k existujúcim zdrojom tepla v bratislavskej Petržalke pribudlo 18 kogeneračných jednotiek.
“V rokoch 2018 a 2019 sme kúpili paroplynový cyklus v Bratislave a Leviciach, čím sme pozíciu na trhu s plynom zvýšili. V tomto trende sme pokračovali aj v ostatných dvoch rokoch akvizíciou spoločnosti Cogen West, významného spotrebiteľa plynu,” objasňoval genézu vývoja palivovej základne predstaviteľ spoločnosti.
Za jeden z dôvodov, prečo sa slovenská energetika dokáže pomerne rýchlo zbaviť uhlia, považuje dobre podporovanú kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Tá tiež, hoci v menšej miere ako obnoviteľné zdroje energie, tvorí časť TPS tarify v koncovej cene elektriny.
Ako vyplýva z prehľadu doplatkov na obnoviteľné a KVET zdroje, ktorý každoročne zostavuje Energie-portal.sk na základe údajov z ÚRSO, oba paroplynové cykly Veolie patria do prvej trojky podporovaných KVET zdrojov podľa množstva vyrobenej energie a výšky doplatku.
“Dostali sme sa veľmi ďaleko a zemný plyn k tomu maximálne pomáha. Na druhej strane, ak sa hovorí o uhlíkovej neutralite, je to stále iba prechodný zdroj.”
Graf č.1: Palivový mix Veolia Energia
Význam biomasy sa má znížiť
Plyn zabezpečuje zhruba polovicu tepla pre diaľkové vykurovanie v SR, štvrtinu tvorí biomasa, uhlie zhruba tretinu. Výsledkom tohto mixu pri produkcii tepla je uhlíková intenzita na úrovni 183 g CO2/kWh, čo je nižšia hodnota ako pri výrobe elektriny. “Zároveň je to lepšie číslo ako pri monovýrobe tepla z plynu decentralizovaným spôsobom,” uviedol J. Chren.
Myslí si, že z pohľadu budúceho palivového mixu v diaľkovom vykurovaní nebude biomasa dlhodobo udržateľná a podiel tohto paliva v klasickom spaľovaní bude klesať. “Potom je otázka, či podiel plynu ostane na súčasnej úrovni, alebo sa bude dopĺňať alternatívami.” Podľa predstaviteľa energofirmy sa bude plynárenská infraštruktúra využívať aj pre biometán, či iné ekologické zdroje.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.