Európska komisia odobrila štátnu pomoc pre terminál LNG v Chorvátsku. Jeho výstavba má vyjsť na takmer štvrť miliardy eur.
Plán Chorvátska podporiť výstavbu a prevádzku terminálnu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) na ostrove Krk je v súlade s pravidlami EÚ v oblasti poskytovania štátnej pomoci. K takémuto záveru prišla Európska komisia, ktorá odobrila priamu podporu pre prvý terminál LNG v Chorvátsku.
„Nový terminál LNG v Chorvátsku zvýši bezpečnosť energetických dodávok a podporí konkurenciu, z čoho budú ťažiť občania v regióne,“ uviedla Margrethe Vestager, eurokomisárka pre hospodársku súťaž.
Terminál by sám na seba nezarobil
Celkové náklady na projekt prvého terminálu LNG v Chorvátsku majú dosiahnuť 233,6 miliónov eur.
Európska komisia na projekt prispeje sumou viac ako 101 miliónov prostredníctvom programu Connecting Europe Facility, ďalších 100 miliónov pôjde na stavbu terminálu z chorvátskeho štátneho rozpočtu. Zvyšok nákladov, približne 32 miliónov eur, by mali znášať súkromní investori.
„Podporné opatrenia sú nevyhnutné, nakoľko projekt by bez nich nebol zrealizovaný. V tomto ohľade finančná analýza Komisie ukázala, že výnosy výhradne z taríf hradených používateľmi LNG terminálu, by nepostačovali na pokrytie investičných nákladov,“ zdôvodnila Komisia.
V prevádzke už o dva roky
Projekt má okrem samotného terminálu LNG zahŕňať zásobníky a technologickú jednotku, ktorá bude LNG prevádzať do plynného skupenstva. Všetky tri súčasti tohto takmer štvrťmiliardového projektu budú plávať na mori.
Kapacita terminálu má dosahovať do 2,6 miliárd kubických metrov. Do prevádzky ho chcú uviesť v roku 2021.
Krk LNG Terminal patrí medzi tzv. Európske projekty spoločného záujmu (European Projects of Common Interest) už od roku 2013, nakoľko má podľa Komisie strategický význam pre diverzifikáciu dodávok zemného plynu pre krajiny juhovýchodnej i strednej Európy.
„Terminál LNG bude dodávať plyn do chorvátskej plynovodnej siete, ktorá je prepojená so Slovinskom, Talianskom a Maďarskom, rovnako ako s ďalšími členskými štátmi EÚ cez tretie krajiny ako Srbsko a Čierna Hora,“ uviedla Komisia.
Dopyt po LNG v Európe rastie. Prvé terminály pre LNG chce okrem Chorvátska v najbližších rokoch vybudovať, napríklad, Nemecko. Spolková vláda pravdepodobne podporí výstavbu dvoch nových terminálov. Rozloženie existujúcej aj plánovanej infraštruktúry v Európe je znázornené na mape.

Zdroj: Európska komisia
Prístup k LNG získa aj Slovensko
Slovensko by malo získať prístup k LNG vďaka novému plynovodnému prepojeniu s Poľskom za takmer 150 miliónov eur. Podľa harmonogramu by mal byť plynovod v prevádzke v roku 2021. Jeho prepravná kapacita bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.