Turbulentné obdobie prinieslo rekordný pokles spotreby energií, rýchlu diverzifikáciu dodávok plynu aj záujem o rozvoj obnoviteľných zdrojov, konštatovali panelisti SAPI konferencie.
Uplynuli takmer dva roky od obdobia rekordných cien elektriny a plynu na trhu. Hoci trojciferné čísla sa postupne vrátili do normálu, stále sú vyššie ako pred krízou. Napriek relatívnemu ukľudneniu situácie tu stále existujú riziká z minulosti. Ale aj nové príležitosti.
„To, že sme uplynulé roky prežili relatívne hladko, hoci za cenu zvýšených nákladov, bolo aj vďaka výraznému poklesu spotreby energií. Spotreba elektriny na Slovensku klesla vlani najhlbšie od roku 1994. Spotreba plynu sa za dva roky znížila o štvrtinu,” uviedol na Energetickej konferencii SAPI Radovan Potočár, šéfredaktor Energie-portal.sk.
„Boli by to dobré správy, ak by to bolo dané väčšou efektívnosťou, hospodárnosťou, či novými technológiami. Ale je to hlavne dôsledok spomalenia priemyslu,” objasňuje.
Podľa neho to zakladá možné riziká do budúcnosti, pretože ak sa oživí dopyt, bude treba viac elektriny a plynu. Zvýšené dodávky skvapalneného zemného plynu nahradili iba polovicu výpadku dodávok ruského potrubného plynu, s druhou polovicu „pomohlo” zníženie spotreby.
R. Potočár považuje obnoviteľné zdroje energie za súčasť riešení posilňujúcich energetickú bezpečnosť, keďže ide o lokálne zdroje znižujúce závislosť od dovozu. Hoci na druhej strane je tu veľká závislosť na dodávkach „zelených” komponentov a technológií z Ázie.
Diverzifikácia a vlastné zdroje
„Boli to náročné roky, ktoré aj samosprávy prinútili viac sa zaoberať energetikou, pretože významne vplýva na chod aj rozpočet mesta. Riešením je väčšia sebestačnosť a diverzifikácia,lebo tu existovala veľká závislosť v dodávkach,” uviedol primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák,
Rast cien ilustroval na vývoji nákladov za plyn. Zatiaľ čo pred krízou nakupovalo mesto za 17 eur/MWh, cena sa počas roka 2022 vyšplhala až na vyše 350 eur a vlani klesla na úroveň okolo 100 eur.
„Boli sme radi, že sme vtedy nakúpili za takú cenu, hoci v tomto roku plyn klesol aj na 40 eur a teraz sa pohybuje okolo 60 eur/MWh. Nárast sa premietol do konečných cien pre občanov, podniky, školy a dodnes spôsobuje veľké problémy. Preto je dôležitá diverzifikácia a vhodný energetický mix, ideálne s vlastným zdrojom, ktorého cena nezávisí od burzy,” myslí si zástupca samosprávy.
Rastúci záujem o obnoviteľné zdroje
Peter Dovhun, bývalý minister hospodárstva, považuje za jeden z prínosov energetickej krízy skutočnosť, že začala diskusia a vyjasňovali sa veci, o ktorých laická verejnosť veľmi nevedela. Zásahy vlády do cenovej regulácie a kompenzácie zvýšených cien energií boli podľa neho nevyhnutné kvôli “neúnosne” vysokej inflácii.
„Hoci náš pohľad bol, že využime tento moment a verejnú diskusiu a pokúsme sa uvoľniť reguláciu cien. Pretože sa môže stať, že ak sa niekto bude vždy spoliehať na pomoc, nepripraví sa na možnú ďalšiu krízu.”
Ján Horváth, riaditeľ spoločnosti Enery pre Slovensko a Česko, sa teší z rastúceho záujmu o obnoviteľné zdroje. Vyslovil nádej, že pripravované vyhlášky ÚRSO nespôsobia presný opak.
Upriamil pozornosť na vlani dosiahnutý míľnik, kedy podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny vo svete prvýkrát prekonal 30 %. Plusom uplynulého obdobia má byť aj akcieschopnosť a solidárnosť Európy v ťažkých časoch.
„Európa preukázala svoju akcieschopnosť, keď sa krajiny dokázali zjednotiť pri opatreniach prinášajúcich okamžitú úsporu energií. Zároveň sa prejavila solidárnosť pri prenose kapacít do susedných krajín, či zastropovaní cien elektriny. Od dodávok plynu z Ruska sme dokázali prejsť na alternatívne možnosti, vrátane urýchlenia rozvoja obnoviteľných zdrojov,” vraví zástupca OZE odvetvia.
Rozvoj OZE na Slovensku zaostáva
Henrich Krejčí, riaditeľ odboru zelenej ekonomiky sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR a predtým člen predstavenstva najväčšieho dodávateľa plynu na Slovensku, vyzdvihol rýchlosť diverzifikácie dodávok SPP, keď už na jeseň 2022 viac než 70 % potrebného objemu pochádzalo z krajín mimo Ruska.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.