Eversheds Sutherland

Spotreba elektriny v prvom štvrťroku 2024 mierne stúpla. Nemusí však z toho byť trend

Medziročne spotreba elektriny na Slovensku vzrástla o necelé dve percentá. V prípade plynu bola situácia opačná.

Spotreba elektriny v prvom štvrťroku 2024 mierne stúpla. Nemusí však z toho byť trend
Foto: Energie-portal.sk

V prvom štvrťroku 2024 sa na Slovensku spotrebovalo 7 218 gigawatthodín (GWh) elektrickej energie. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, kedy spotreba dosiahla 7 095 GWh to predstavuje nárast o 1,74 %.

Vyplýva to z údajov o spotrebe a výrobe elektriny za január, február a marec tohto roka, ktoré zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), štátny prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

V plynárenstve bola situácia v prvom kvartáli opačná, spotreba plynu na Slovensku medziročne mierne klesla. Téme sme sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venovali v aprílovom článku.

V tomto texte sa dozviete:

  • ako sa vyvíja spotreba elektriny na Slovensku,
  • čo štatistika hovorí o výrobe elektriny,
  • koľko energie Slovensko vyváža. 

Spotreba vzrástla len mierne

K miernemu nárastu v spotrebe elektriny v prvých mesiacoch tohto roka došlo po tom, ako vlani spotreba plynu na Slovensku klesla najhlbšie od roku 1994.

Aktuálne oživenie je však len mierne a pri pohľade na mesačné čísla nie je isté, či z nárastu bude trend.

Zostáva vám 58% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)