Novela zákona o EIA sa týka aj energetiky. Pozreli sme sa, čo by znamenala navrhovaná zmena prahových hodnôt.
Rezort životného prostredia minulý týždeň predstavil novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Zmeny chce pretlačiť rýchlo. Materiál je v skrátenom legislatívnom konaní, pripomienky je možné zasielať do stredy (14. februára). Ak novela prejde, platiť má už od 1. mája tohto roka.
K návrhu envirorezortu medzičasom už prišli prvé desiatky pripomienok. Štandardným procesom býva, že ministerstvo následne vyhodnotí pripomienky a materiál posunie na rokovanie vlády, potom do parlamentu.
O čo ide
Zmenu zákona ministerstvo vedené Tomášom Tarabom avizovalo v legislatívnom pláne vlády na rok 2024. Všetky plánované zmeny zákonov v oblasti energetiky sme na Energie-portal.sk zhrnuli tu.
Zákon č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je kľúčovou legislatívou pre investičné projekty a dotýka sa prakticky celej ekonomiky, vrátane energetického sektora. Na zdĺhavosť a nepredvídateľnosť procesov EIA dlhodobo poukazujú napríklad investori v oblasti veternej energetiky či developeri projektov v oblasti geotermálnej energie.
V niektorých prípadoch by sa pravidlá podľa predloženej novely mali uvoľniť. Na návrh MŽP SR sme sa pozreli bližšie z pohľadu energetiky. Zmeny pravidiel v oblasti odpadového hospodárstva sme zmapovali v článku na Odpady-portal.sk.
Ako sa menia kritériá v energetike
Jednou z množstva navrhovaných zmien je úprava tzv. prahových hodnôt, ktoré rozhodujú o tom, či daný investičný zámer bude spadať pod zisťovacie konanie (tzv. malá EIA) alebo komplexnejšie povinné hodnotenie (tzv. veľká EIA).
Limity v súčasnosti upravuje príloha č. 8 k zákonu, ktorá zahŕňa zoznam navrhovaných činností podliehajúcich posudzovaniu ich vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo chce novelou túto prílohu kompletne prekopať.
V oblasti energetiky sa jedna z navrhovaných zmien týka vodných elektrární. V súčasnosti platí, že pod zisťovacie konanie spadajú iba najmenšie hydroelektrárne s výkonom do 0,1 MW. Všetky vodné elektrárne s väčším výkonom spadajú pod povinné hodnotenie.
Návrh envirorezortu hovorí, že po novom by malá EIA postačovala pre všetky zdroje s výkonom do 5 MW. V praxi by tak zisťovacie konanie postačovalo napríklad pre mnohé malé vodné elektrárne, ktoré sú vybudované na Hrone. Veľkou EIA by prechádzali iba projekty vodných elektrární s výkonom nad 5 MW. V súčasnosti na Slovensku existuje približne dvadsiatka takých hydroelektrární.
Znížiť prahové limity ministerstvo navrhuje tiež pri veterných elektrárňach. Podľa súčasného zákona spadajú pod veľkú EIA všetky veterné turbíny bez ohľadu na výkon, vrátane miniatúrnych turbín napríklad na rodinných domoch.
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.