VSE
VSE
Belimo

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Trhy potrebujú očakávania, že bude lepšie. Putin potrebuje signál, že dobre už bolo. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08 s prílohou ENERGO.

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Foto: Energie-portal.sk

Útok Ruska na Ukrajinu zjednotil EÚ v miere, ktorá musela Kremeľ prekvapiť. Ak dáme bokom vajatanie nášho južného suseda a neslušné cesty ministra Szijjártóa, štáty Únie sa dokázali zjednotiť za sankciami, ktorými vedome priškrcujú aj svoju vlastnú ekonomickú prosperitu. Súdržnosť Únie prejde testom až s poklesom denných teplôt, už samotný konsenzus na sankciách však naznačuje, že nie všetko je zhnité v štáte dánskom.

Vývoj energetických trhov na správnosti sankcií nič nemení. Odstrihávaním od ruských palív sa EÚ postavila na správnu stranu dejín a v konečnom dôsledku aj na stranu svojich záujmov. Existenčných. Na druhej strane sa však nedá prehliadnuť, že extrémne vysoké ceny energií oslabujú, ba prebíjajú, ekonomický efekt sankcií. Ich samotným prijatím by sa preto cielená snaha EÚ oslabiť Rusko nemala skončiť.

Júnová analýza fínskeho think-tanku CREA ukázala, že príjmy Ruska z predaja ropy, plynu a uhlia za prvých 100 dní vojny stúpli. Hoci objem ruského fosílneho exportu v reálnych jednotkách poklesol, zvýšené ceny energií tento prepad viac než kompenzovali. Matematika je neúprosná: ak mi predaj klesne na polovicu a ceny stúpnu na dvojnásobok, som tam, kde som bol.

Zároveň netreba zabúdať na to, že ceny energií začali prudko rásť už pred vojnou. Ruská agresia (a sankčná reakcia EÚ) zdražovanie energií nespôsobila, len priliala olej do ohňa. Putin si na vojnu vybral čas, keď Únia (sledujúca uhlíkovú neutralitu) už roky odstavuje svoju uhoľnú energetiku, keď Nemecko (sledujúce bohviečo) vyraďuje svoje posledné jadrové elektrárne a keď postpandemické oživenie a ďalšie faktory vyhnali ceny energií do výšin už v roku 2021. Do toho Kremľu stačilo vlani na jeseň balamutiť o plnení zásobníkov a po vypuknutí vojny pridať „opravy“ plynovodov či platby v rubľoch. Ceny energií sa napokon dostali (a udržali!) presne tam, kde ich Putin potreboval.

Plán REPowerEU, ktorý v máji predstavila Európska komisia, vytyčuje dva ciele energetickej politiky: ukončenie závislosti od Ruska a riešenie klimatickej zmeny. Reálne oslabenie Ruska (a zachovanie sociálnej stability i akej-takej priemyselnej konkurencieschopnosti) si však pýta priradiť k nim ešte jeden cieľ, cenovo dostupné energie. Cenová matematika môže hrať aj proti Putinovi.

Na ovplyvnenie vývoja cien na energetických trhoch EÚ veľa nástrojov k dispozícii nemá. O čo biednejšie je však inštrumentárium možných politík, o to presvedčivejší by mal byť ich úchop. Správanie trhov reaguje na signály a očakávania. Ak je to v silách EÚ a jej štátov, mali by vysielať také signály a zakladať dôvody na také očakávania, ktoré rast cien energií stabilizujú a strednodobo znížia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pribúdajú noví hráči. Agregácia flexibility môže zmierniť záporné ceny elektriny (ROZHOVOR)

Pribúdajú noví hráči. Agregácia flexibility môže zmierniť záporné ceny elektriny (ROZHOVOR)

S rastom obnoviteľných zdrojov rastie aj potreba flexibility, vysvetľujú Rastislav Gaňa a Tomáš Rajčan.

Namiesto elektriny predaj plynu. Prečo bioplynová stanica prešla na výrobu biometánu

Namiesto elektriny predaj plynu. Prečo bioplynová stanica prešla na výrobu biometánu

V Česku nedávno pribudla ďalšia biometánová stanica. O poznatky z prípravy a realizácie projektu sa podelil prevádzkovateľ BPS Rakvice.

Ochrana lesov a nová regulácia. Čo hovorí nariadenie EÚ o odlesňovaní (PRÁVNY POHĽAD)

Ochrana lesov a nová regulácia. Čo hovorí nariadenie EÚ o odlesňovaní (PRÁVNY POHĽAD)

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland objasňuje základné ciele, postupy a inštitúty nariadenia o odlesňovaní, ako aj povinnosti, ktoré z neho budú vyplývať pre podnikateľov.

X
X
X
X