Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Cena plynu na trhoch v prvom polroku 2021 vzrástla, ÚRSO avizuje zdražovanie

Na lipskej energetickej burze EEX, z ktorej ÚRSO vychádza pri cenovej regulácii, zemný plyn od konca vlaňajška zdražel takmer o 100 %.

zemný plyn

Foto: Dreamstime

Slovenské domácnosti a firmy od budúceho roka čaká zdražovanie zemného plynu. Vyplýva to z vývoja na burze s plynom, z ktorej vychádza Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri cenovej regulácii.

Cena plynu na lipskej burze European Energy Exchange (EEX) od decembra 2020 do júla tohto roka vzrástla približne o 100 % na úroveň viac ako 26 eur / MWh.

ÚRSO pri výpočte maximálnych cien za dodávku plynu pre domácnosti a malé podniky zohľadňuje aritmetický priemer denných cien produktu NCG Calender +1 za obdobie 12 mesiacov predchádzajúcich mesiacu, kedy úrad dostane cenový návrh daného dodávateľa.

Vývoj cien zemného plynu na burze EEX | Zdroj: ÚRSO

Samotná komodita, zemný plyn, tvorí približne 55 % koncovej ceny plynu pre domácnosti. V koncovej cene sú však obsiahnuté aj ďalšie tri zložky.

O aktuálnom vývoji cien energií a jeho predpokladanom dopade na koncové ceny elektriny a plynu sa dozviete viac v tomto článku.


Diskusia (1)

  1. Pannkos03.09.2021 (18:05)
    U nás je plyn pomerne dôležitá položka pri mesačných zálohách, máme ho ako na kúrenie, tak i varenie. Takže ďalšie zdražovanie nie je úplne to čo by som chcel. Uvidím ako sa k tomu postaví Slovakia Energy, kde mám energie cca pol rok prevedené.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetická trieda A0 bude od roku 2021 povinná. Ako je Slovensko pripravené?

Energetická trieda A0 bude od roku 2021 povinná. Ako je Slovensko pripravené?

Od 1. januára 2021 začnú platiť prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov, na nové stavby sa bude vzťahovať energetická trieda A0.

Batéria dokáže významne znížiť náklady firmy pri zaujímavej návratnosti investície

Batéria dokáže významne znížiť náklady firmy pri zaujímavej návratnosti investície

Dodávatelia batériových systémov už ponúkajú aj úložiská so “second-life” batériami z elektromobilov.

Ministerstvo opäť odsúva reformu EIA

Ministerstvo opäť odsúva reformu EIA

Novelu zákona posudzovaní vplyvov na životné prostredie envirorezort označoval za jednu zo svojich tohtoročných priorít. Počítal s ňou aj tohtoročný plán legislatívnych úloh vlády.