Plán REPowerEU počíta so zvýšením doterajších zelených cieľov, ale aj s úplne novými opatreniami. Predpokladané náklady sa pohybujú v stovkách miliárd eur.
Štáty EÚ sa môžu zbaviť energetickej závislosti od Ruska vďaka mixu riešení. Kým viaceré sa dajú zrealizovať rýchlo, pri niektorých sa výsledky dostavia až o roky.
Počíta s tým dlho očakávaný plán REPowerEU, ktorý včera, 18. mája 2022, predstavila Európska komisia. Celý materiál a jeho sprievodnú dokumentáciu o konkrétnych opatreniach a ich financovaní, ako aj navrhované zmeny smerníc, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
K predloženiu detailného plánu na zníženie závislosti od Ruska Komisiu zaviazali lídri EÚ na neformálnom summite vo Versailles po útoku Ruska na Ukrajinu. Následne Komisia koncom marca predstavila prvé návrhy, medzi ktoré patrili spoločné nákupy plynu štátmi EÚ či limity pre naplnenosť zásobníkov plynu pred vykurovacou sezónou. Teraz na ne Komisia nadviazala podrobnejšou stratégiou.
Niektoré z najnovších návrhov Komisie, vrátane povinných inštalácií solárnych panelov, pritom už unikla do médií v prvej polovici mája. Energie-portal.sk v tejto súvislosti zostavil panel ôsmich expertov, ktorí k týmto zámerom zaujali stanovisko.
V článku sa dozviete:
- aké fiškálne opatrenia majú znížiť spotrebu energií,
- ako majú fungovať spoločné nákupy plynu a vodíka,
- čo hovoria nové návrhy o tepelných čerpadlách a geotermálnej energií,
- kde sa majú solárne panely inštalovať povinne,
- čo má zrýchliť povoľovacie procesy pri nových projektoch,
- aký objem investícií Komisia očakáva v jednotlivých oblastiach,
- odkiaľ sa majú naliať ďalšie peniaze do Plánu obnovy a odolnosti.
Kľúčom budú úspory, diverzifikácia a OZE
Vojna na Ukrajine a s ňou súvisiaca kríza na energetickom trhu majú byť podľa najnovších návrhov Európskej komisie (EK) dôvodom na zvýšenie doterajších zelených cieľov EÚ. Transformácia európskeho energetického systému má sledovať dva hlavné ciele: ukončenie závislosti EÚ od Ruska a riešenie klimatických zmien.
Komisia pritom uvádza, že ruské fosílne palivá „sa používajú ako hospodárska a politická zbraň a európskych daňovníkov stoja takmer 100 miliárd eur ročne.“ Nový cieľ energetickej politiky EÚ, odklon od dovozu ropy a plynu z Ruska, EK zároveň podkladá výsledkami nedávneho prieskumu, podľa ktorého si 85 % praje, aby EÚ čo najskôr znížila svoju závislosť od ruských fosílnych palív a aby podporila Ukrajinu.
„Čím viac budeme v Európe od seba závislí navzájom, tým menej budeme závislí od Ruska. Konečným cieľom je prepojený európsky trh s čistou energiou,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na sociálnej sieti.
Opatrenia zahrnuté do balíka REPowerEU počítajú s viacerými oblasťami. Svoje dva hlavné ciele v oblasti energetiky má EÚ dosiahnuť vďaka úsporám energie a energetickej efektívnosti, diverzifikácii dodávok energií, ale aj vďaka zrýchlenými zavádzaniu obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktoré nahradia fosílne palivá v domácnostiach, v priemysle a vo výrobe elektriny.
Čo všetko obsahujú najnovšie návrhy EK? Ako sa majú opatrenia financovať a o akých sumách Komisia hovorí?
Dopyt po rope a plyne má klesnúť
Najrýchlejší a najlacnejší spôsob riešenia súčasnej energetickej krízy a skresania účtov za elektrinu a plyn EK vidí v úsporách energií. Komisia preto navrhuje posilniť dlhodobé opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, a to vrátane zvýšenia záväzného cieľa pre energetickú efektívnosť z doterajších 9 % na 13 % v rámci balíka „Fit for 55“, teda právnych predpisov Európskej zelenej dohody.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.