Dotácie na výmenu kotlov, tzv. kotlíkové dotácie, by mali predovšetkým zlepšiť kvalitu ovzdušia a zvýšiť energetickú efektívnosť. Pripomienkovanie Envirostratégie odhalilo, že návrh môže mať niekoľko nedostatkov.
Dlho očakávaný strategický materiál, ktorý by mal rámcovo pokryť environmentálnu politiku štátu v rôznych oblastiach, má za sebou medzirezortné pripomienkové konanie.
Počas 10 pracovných dní, ktoré boli na pripomienkovanie Envirostratégie 2030 vyčlenené, prišlo k dokumentu celkovo 444 pripomienok, z toho 344 zásadných.
Rezort životného prostredia, ktorý Envirostratégiu 2030 predkladá, v súčasnosti vznesené pripomienky vyhodnocuje a zatiaľ na ne nijako nereagoval. Čelí pritom, napríklad, kritike ministerstva pôdohospodárstva, podľa ktorého sú ciele navrhované v jednej z oblastí „veľmi ambiciózny“ a „dosť ťažko splniteľný“ návrh.
Všetky pripomienky vznesené k Envirostratégii 2030 v rámci medzirezortného pripomienkového konania si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Dotácie na kotly? Aj na vykurovacie systémy
Jedným z opatrení, ktoré Envirostratégia navrhuje za účelom zlepšiť kvalitu ovzdušia, je podpora domácností pri výmene neefektívnych a silne znečisťujúcich spaľovacích zariadení. Dotácie na výmenu kotlov by mali pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia, kvôli ktorej nás nedávno kritizovala Európska komisia.
Ostatné vládne rezorty k navrhovanej podpore závažné výhrady nemali. Ministerstvo hospodárstva síce navrhuje zmenu vo formulácii a namiesto „energetickej efektívnosti“ zdôrazňuje „energetickú účinnosť“ kotlov, ale podstatu návrhu nepripomienkovalo. Premiér Pellegrini ešte v júni tohto roku kotlíkové dotácie dokonca otvorene podporil.
Jednu zo zásadných pripomienok k návrhu doručil Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). Teplárom sa nepáči, že podpora by sa podľa návrhu vzťahovala iba na spaľovacie zariadenia a navrhujú, aby pokrývala aj vykurovacie systémy. Rozšírenie podpory v tejto podobe navrhuje tiež Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ SR).
Zamestnávatelia okrem toho zdôrazňujú, aby v prípadoch, kedy je technicky aj ekonomicky dostupný systém diaľkového vykurovania, centrálne zásobovanie teplom (CZT) dostalo prioritu. Prednostne by podľa nich mala byť využívaná už existujúca teplárenská infraštruktúra.
Reforma môže zvýhodniť kotly na drevo
V súvislosti s kvalitou ovzdušia, ktorej Envirostratégia 2030 venuje rozsiahly priestor, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) vytkla materiálu plány súvisiace s environmentálnou daňovou reformou. Obáva sa, že navrhované zmeny vo výsledku budú motivovať domácnosti, aby ďalej využívali neefektívne spaľovacie zariadenia, ktoré silne znečisťujú ovzdušie.
AZZZ SR v jednej zo svojich pripomienok k Envirostratégii navrhuje, aby prípadná uhlíková daň v každom sektore zohľadňovala produkciu tuhých znečisťujúcich látok.
„Daňové zvýhodnenie dreva a produktov z neho v prípade sektorov domácnosti a energetiky spôsobí zhoršenie kvality ovzdušia, ktoré má priamy vplyv na zdravotný stav obyvateľstva,“ píše sa v pripomienke.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.