Ministerstvá životného prostredia, dopravy, hospodárstva, poľnohospodárstva a zdravotníctva spoločne oznámili Komisii svoj záväzok zlepšiť na Slovensku kvalitu ovzdušia.
Predstavitelia piatich vládnych rezortov včera deklarovali spoločný záväzok. Ministerstvá chcú prevziať zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré prispejú k čistejšiemu ovzdušiu.
Podľa nedávnych zistení Najvyššieho kontrolného úradu naša krajina v oblasti kvality ovzdušia neplní svoje záväzky a zo strany Európskej komisie nám kvôli tomu môžu dokonca hroziť sankcie.
„Slovensko bude presadzovať systémové opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu ovzdušia a zdravia ľudí na Slovensku. Tento záväzok zástupcom Európskej komisie oznámili predstavitelia sektorových politík životného prostredia, dopravy, hospodárstva, poľnohospodárstva a zdravotníctva na tlačovej konferencii k čistejšiemu ovzdušiu,“ informoval envirorezort.
Podujatie bolo súčasťou Dialógu o čistom ovzduší – Clean Air Dialogue, ktorý zaviedla Európska komisia v súvislosti s otázkami nedostatočnej úrovne ochrany ovzdušia.
Sólymos: Kvalita ovzdušia je prioritou
„Práve dnešné stretnutie nie je len o čistejšom ovzduší, ale aj o dani, ktorú platíme za jeho znečisťovanie,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Rezort životného prostredia pripomenul, že v súčasnosti pracuje na systémových zmenách, ktorých cieľom má byť skvalitňovanie ovzdušia - napríklad podporou energetickej efektívnosti, vytváraním nízkoemisných zón vrátane podpory elektromobility, prípravou Národného programu znižovania emisií či novej Stratégie ochrany ovzdušia.
Šéf envirorezortu zdôraznil, že zlepšenie kvality ovzdušia je jednou z priorít v programovom vyhlásení vlády a tiež pripravovanej Envirostratégie 2030.
„Na kvalitu ovzdušia majú výrazný vplyv sektorové politiky priemyslu, poľnohospodárstva a dopravy nevynímajúc. Aj keď opatrenia prijaté v predchádzajúcich rokoch viedli v mnohých oblastiach k výraznému zlepšeniu situácie, naďalej pretrvávajú problémy s emisiami najmä v oblasti dopravy a individuálneho vykurovania,“ uviedol envirorezort.
Na existujúce rezervy dlhodobo upozorňuje aj Európska komisia. Obzvlášť závažným aspektom sú podľa nej dopady znečisteného ovzdušia na zdravie obyvateľov, biodiverzitu a hospodárstvo.
Rezorty majú spolupracovať
„Som rád, že sa dnešného stretnutia zúčastnili na najvyššej úrovni predstavitelia toľkých ministerstiev, keďže čistota ovzdušia je vecou viacerých sektorov a vyžaduje si širokú medzirezortnú spoluprácu,“ povedal Daniel Calleja, generálny riaditeľ pre životné prostredie v Európskej komisii.
Calleja všetky zainteresované ministerstvá vyzval, aby pokračovali v čo najužšej súčinnosti. Zamerať by sa podľa neho mali najmä na problematiku emisií z vykurovania, priemyslu, dopravy, ale aj z poľnohospodárstva.
„Národný program kontroly znečistenia ovzdušia je príležitosťou na vytvorenie udržateľného plánu, ktorý kombinuje hospodársky rast a znižovanie znečistenia ovzdušia" doplnil Calleja.
Ministerstvo životného prostredia pripomenulo, že okrem iného sa na Slovensku už podarilo implementovať emisné limity pre veľké spaľovacie zariadenia. Rezort taktiež prijal stratégiu pre prachové častice PM10 a do zákona o ovzduší presadilo povinnosť každé tri roky preskúmať programy na zlepšenie kvality ovzdušia.
MŽP SR: Investície sú nevyhnutné
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.