Enesco

EÚ má po prvýkrát regulovať emisie z nákladiakov a autobusov

Spotrebu palív a emisie autobusov či nákladných vozidiel by mal v Európskej únii monitorovať nový systém.

EÚ má po prvýkrát regulovať emisie z nákladiakov a autobusov
Foto: Fotolia

V závere marca dosiahlo aktuálne bulharské predsedníctvo EÚ predbežnú dohodu medzi Radou EÚ a Európskym parlamentom o monitorovaní emisií z ťažkých úžitkových vozidiel. Pôjde o vôbec prvý systém, ktorý bude systematicky zhromažďovať emisie autobusov a nákladiakov v EÚ.

Táto regulácia je súčasťou snahy EÚ celkovo znižovať emisie CO2 a je to ďalší krok Únie na ceste ku konkurencieschopnému nízkouhlíkovému hospodárstvu,“ uviedla Rada EÚ.  

O texte dohody, ktorá zakladá vznik novej regulácie, by mal rokovať Európsky parlament a následne by ju mala definitívne potvrdiť Rada.

Má vzniknúť centrálny register

Nový systém monitorovania a hlásenia má poskytnúť základ pre stanovenie a vymáhanie štandardov, ktoré sa budú týkať emisií CO2 a spotreby paliva ťažkých úžitkových vozidiel. O monitorovací systém sa má zároveň opierať nový legislatívny materiál, ktorý Komisia v tejto oblasti plánuje predstaviť v priebehu roka.

„Pre osobné automobily a malé dodávky už pravidlá existujú. Regulácia, na ktorej sme sa práve predbežne dohodli, je zameraná na nové nákladiaky a autobusy. Emisie z ťažkých úžitkových vozidiel budú v EÚ po prvýkrát merané a monitorované štandardizovaným spôsobom,“ zhrnula Rada.

Nová legislatíva má umožniť vznik centrálneho registra EÚ, do ktorého budú úrady a výrobcovia poskytovať dáta o emisiách CO2 a spotrebe palív.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)