Klimatická neutralita do roku 2050 nestačí. Čo povedala Greta Thunberg v Európskom parlamente | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Čo povedala Greta Thunberg v Európskom parlamente

Sedemnásťročná ekologická aktivistka tvrdí, že hoci Európska únia má potenciál zaujať vedúcu pozíciu v zavádzaní globálnych opatrení v oblasti klímy, snahy zatiaľ len prestiera. Zákon o dosiahnutí klimatickej neutrality EÚ do roku 2050 označila za nedostatočný.

Greta Thunberg v Európskom parlamente

European Parliament

Greta Thunberg sa štvrtého marca zúčastnila na zasadnutí výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie v Bruseli. Komisia v ten deň navrhla zakotviť v legislatíve záväzok Európskej únie dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu.

TASR informuje, že Ursula von der Leyenová označila tento zákon za základný pilier Európskej ekologickej dohody. Inštitúcie EÚ a členské štáty sú ním kolektívne zaviazané prijať potrebné opatrenia na splnenie cieľa nulových emisií skleníkových plynov do roku 2050 ako na úrovni EÚ, tak aj na vnútroštátnej úrovni.

K návrhu sa vyjadrila aj Greta Thunberg. Prinášame preklad jej prejavu (pôvodné znenie si môžete vypočuť v druhej časti článku):

Dobrý deň, moje meno je Greta Thunberg, som klimatická aktivistka a členka hnutia Fridays For Future. Viac ako rok a pol už obetujeme svoje vzdelanie, aby sme protestovali proti vašej nečinnosti.

V septembri vyšlo do ulíc viac ako sedem a pol milióna ľudí po celom svete a vyzývali vás, aby ste sa zjednotili s vedou a zaručili nám bezpečnú budúcnosť.

Následne v novembri 2019 Európsky parlament vyhlásil stav klimatickej a environmentálnej núdze. Povedali ste, že Európska únia bude na čele boja proti existenciálnym hrozbám klimatickej krízy. A to bola skvelá správa.

Keď vaše deti spustili požiarny poplach, vyšli ste von, poobzerali ste sa a nadýchli sa vzduchu. Skonštatovali ste, že náš dom skutočne je v plameňoch a nešlo o žiadny planý poplach. No potom ste sa vrátili dovnútra, dojedli ste večeru, dopozerali film a išli ste si ľahnúť, bez toho, že by ste privolali požiarnikov.

Je mi to ľúto, ale toto nedáva žiadny zmysel. Keď vám horí dom, nečakáte niekoľko rokov, kým ho začnete hasiť. A predsa presne to dnes Komisia navrhuje. Keď v mene Európskej únie predstavujete tento klimatický zákon a nulové emisie do roku 2050, nepriamo pripúšťate kapituláciu, vzdávate sa.

Rezignujete tým na Parížsku dohodu, vzdávate sa svojich sľubov a vzdávate sa možnosti urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste zabezpečili bezpečnú budúcnosť pre vaše vlastné deti.

Pretože tento zákon je založený na nedostatočnom uhlíkovom rozpočte, ktorý nám v skutočnosti dáva oveľa menej ako päťdesiat percentnú pravdepodobnosť, že sa nám podarí udržať nárast globálnej teploty pod jeden a pol stupňom Celzia.

A akýkoľvek klimatický zákon, ktorý sa nezakladá na v súčasnosti najlepších dostupných vedeckých informáciách a nezahŕňa globálny aspekt rovnosti ani ročné znižovanie emisií, ktoré je potrebné zaviesť hneď teraz, bude bezpochyby úplne nedostačujúci.

Taký zákon sa snaží naznačiť, že dochádza k skutočnej a dostatočnej zmene, hoci k nej v skutočnosti nedochádza. Krutou pravdou je, že uvedomenie si situácie, rovnako ako potrebné politické opatrenia, sú stále v nedohľadne.

Stále sa nachádzame uprostred krízy, s ktorou sa zatiaľ ani raz nezaobchádzalo ako s krízou. Pritom disponujeme mnohými skvelými riešeniami, máme bohatstvo a finančné aktíva ako nikdy predtým.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.