Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Čo povedala Greta Thunberg v New Yorku

Šestnásťročná Švédka prehovárala k lídrom na summite OSN.

Čo povedala Greta Thunberg v New Yorku

Greta Thunberg | Facebook

Klimatická aktivistka Greta Thunberg vystúpila včera na klimatickom summite OSN. Prinášame preklad prejavu, ktorý adresovala svetovým lídrom:

Chcem vám odkázať, že vás budeme sledovať. Celé je to zle. Ja by som nemala byť tu na tomto pódiu, mala by som byť späť v škole na druhej strane oceánu. No vy sa obraciate na nás, na mladých ľudí, aby sme vám dali nádej. Ako sa opovažujete?

Ukradli ste mi moje sny a moje detstvo vašimi prázdnymi slovami, no napriek tomu som jedna z tých šťastných. Ľudia trpia, ľudia umierajú, rúcajú sa celé ekosystémy, nachádzame sa na začiatku masového vymierania, no jediné, o čom vy dokážete hovoriť, sú peniaze a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako sa opovažujete?

Viac ako tridsať rokov hovorí veda jasne. Ako si dovoľujete odvracať od nej zrak, prísť sem a tvrdiť, že toho robíte dostatočne veľa, keď politické opatrenia a konkrétne riešenia sú stále v nedohľadne. Hovoríte, že nás počujete a že rozumiete, že je to naliehavé.

Ale nech som akokoľvek smutná a nahnevaná, nechce sa mi tomu veriť, pretože keby ste skutočne rozumeli situácii, no naďalej nekonali, tak by ste boli zlí ľudia, a tomu odmietam veriť.  

Aj populárna myšlienka znížiť množstvo emisií na polovicu do desiatich rokov nám dáva iba päťdesiatpercentnú šancu, že sa udržíme pod hranicou oteplenia o 1,5 °C a že nespustíme nezvrátiteľné reťazové reakcie, vymykajúce sa ľudskej kontrole.

Päťdesiat percent je pre vás možno prijateľné, lenže tieto čísla nezahŕňajú body zlomu, z ktorých niet návratu, slučky spätnej väzby, ďalšie otepľovanie skryté za toxickým znečistením ovzdušia alebo aspekty slušnosti a klimatickej spravodlivosti.

Tieto čísla tiež počítajú s tým, že moja generácia a generácia mojich detí vysaje zo vzduchu stovky miliárd ton vášho CO2 pomocou technológií, ktoré takmer neexistujú. Preto päťdesiatpercentné riziko nie je prijateľné pre nás, ktorí musíme žiť s jeho následkami.

Aby bola naša šanca na udržanie sa pod globálnym nárastom teploty o 1,5 °C šesťdesiatsedem percentná, čo je najlepšia vyhliadka, ktorú vypočítal Medzivládny panel o zmene klímy, zostávalo nám prvého januára 2018 na vypustenie do ovzdušia štyristodvadsať gigaton oxidu uhličitého.

Dnes už nám zostáva menej ako tristopäťdesiat gigaton. Ako sa opovažujete predstierať, že sa to dá vyriešiť bez zmeny systému, prípadne nejakými technickými riešeniami. Pri súčasnej úrovni emisií minieme ten zostávajúci balík CO2 za menej ako osem a pol roka.

V súvislosti s týmito faktami sa tu dnes nepredložia žiadne riešenia ani plány, pretože tieto čísla sú príliš znepokojujúce. A vy ešte stále nie ste dostatočne vyspelí nato, aby ste to povedali na rovinu.

Zlyhávate voči nám. Ale mladí ľudia si začínajú uvedomovať vašu zradu. Oči všetkých budúcich generácií sú na vás. A ak sa rozhodnete nás potopiť, hovorím, že vám nikdy neodpustíme. Nedopustíme, aby vám to prešlo. Tu a teraz stanovujeme hranicu. Svet sa prebúdza. A zmena prichádza, či sa vám to páči alebo nie.

Ďakujem.

Preklad: Tereza Kazdová


Mohlo by vás zaujímať

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Najziskovejšie firmy v slovenskej energetike vlani zarobili stovky miliónov eur.

Zadotujú veterné elektrárne. V Česku na ich výstavbu idú eurofondy

Zadotujú veterné elektrárne. V Česku na ich výstavbu idú eurofondy

Dotácie na veterné parky už rozdeľovalo aj slovenské ministerstvo hospodárstva.

Spustili vnútrodenné aukcie, rozširujú vnútrodenný trh s elektrinou. Ovplyvní to prideľovanie cezhraničných kapacít

Spustili vnútrodenné aukcie, rozširujú vnútrodenný trh s elektrinou. Ovplyvní to prideľovanie cezhraničných kapacít

Budovanie jednotného európskeho trhu s elektrinou má za sebou dôležitý míľnik.

X
X
X
X