INNOGY
VSDS
INNOGY

Český regulátor zvažuje čiastočnú dereguláciu teplárenstva

Energetický regulačný úrad chce podporovať zmenu palivovej základne v teplárenstve. Väčší dôraz sa má klásť na využívanie plynu, biomasy, či odpadu.

Český regulátor zvažuje čiastočnú dereguláciu teplárenstva

Foto: Fotolia

Energetický regulačný úrad ČR predstavil nedávno Zásady cenovej regulácie pre roky 2021 až 2025 v elektroenergetike a plynárenstve. Dokument počíta s rozsiahlou transformáciou energetiky. Zároveň sa vyslovil za väčšie uplatnenie plynu v teplárenstve.

„Diskusia o budúcnosti teplárenstva je v ostatných rokoch veľmi napätá. Som rád, že sa do hry vracajú vecné argumenty a racionálne plány. Pre spotrebiteľa, a teda aj pre ERÚ, je zásadná predovšetkým dlhodobá udržateľnosť sústav zásobovania teplom,“ hovorí Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ.

Opačný prístup by podľa neho mohol viesť k rozpadu teplárenských sústav, čo by malo negatívny vplyv na rozpočet domácností, ale aj na celú ekonomiku a životné prostredie. „Systémové riešenie predpokladá definíciu jasných pravidiel a nastavenie vyváženého palivového mixu pre teplárenstvo je jedným z nich.“

Regulačný úrad chce zmeniť regulačný rámec tak, aby podporoval zmenu palivovej základe teplární. Väčší dôraz sa má klásť na využívanie plynu, biomasy, či odpadu. Úrad chce zároveň posilniť konkurencieschopnosť celého teplárenského odvetvia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Jadrové zariadenia, ktoré JAVYS prevádzkuje v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, podľa zahraničných inšpektorov spĺňajú všetky predpísané požiadavky.

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Po sérii výberových konaní sú už obsadené všetky najvyššie funkcie v podniku.

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.