Nové kotly na zemný plyn majú slúžiť ako záložná jednotka pre hlavný kotol, ktorý bude naďalej spaľovať biomasu.
Tepláreň v Žiari nad Hronom, ktorá zásobuje teplom neďaleký priemyselný park, odberateľov v jeho okolí aj samotné mesto, čaká prechod z uhlia na zemný plyn. Spoločnosť Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s., ktorá tepláreň prevádzkuje, plánuje nahradiť takmer 30-ročný kotol K7 dvojicou nových horúcovodných kotlov.
Vyplýva to z oznámenia spoločnosti zverejneného na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Lokalita teplárne | Foto: Veolia Utilities Žiar nad Hronom
Kotol by od roku 2023 nevyhovoval
Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s. plánuje nahradiť súčasný kotol K7, ktorý ročne spaľuje okolo 5 600 ton uhlia, dvomi horúcovodnými plynovými kotlami (HK1 a HK2). Nové zariadenia budú mať inštalovaný výkon po 10 MWt.
Spoločnosť si od zmeny sľubuje výrazný pokles spotreby uhlia. To sa už ďalej nebude v teplárni vôbec využívať na energetické účely. Dôvodom na rozsiahlu investíciu je najmä sprísňovanie environmentálnych štandardov.
„Kotol K7 v súčasnosti spaľuje uhlie so zapaľovaním a stabilizáciou zemným plynom, pričom od 1. 1. 2023 nebude možné prevádzkovať tento kotol K7 v aktuálnej palivovej konfigurácii, keďže vypúšťané emisie pri jeho prevádzke budú prekračovať povolené emisné limity,“ píše sa v oznámení.
Ekologizácia uhoľného kotla, ktorý uviedli do prevádzky v roku 1992, sa podľa spoločnosti vzhľadom na jeho veľkosť a konštrukciu ekonomicky neoplatí. Jeho následná prevádzka by ani napriek vysokým investíciám nebola v budúcnosti rentabilná. Prechod na zemný plyn bude podľa spoločnosti naopak z dlhodobého hľadiska výhodný.
„Vďaka vysokej úrovni plynofikácie je zemný plyn pomerne široko dostupný a náklady na túto energetickú komoditu sú stále pomerne výhodné. Do úvahy treba tiež brať skutočnosť, že environmentálne a energetické parametre zemného plynu sú v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami takmer bezkonkurenčné,“ uvádza Veolia Utilities.
Emisie pevných častíc znížia o 90 %
Nové horúcovodné kotly majú slúžiť ako záložný zdroj hlavnej energetickej jednotky, ktorou bude aj naďalej kotol K6. Ten po modernizácii v rokoch 2012/2013 využíva biomasu.
Prevádzka teplárne po náhrade kotla K7 plynovými kotlami bude mať podľa Veolia Utilities v zásade podobný vplyv na životné prostredie ako doteraz. Zmena technológie sa však má prejaviť znížením spotreby priemyselnej vody, elektrickej energie a tiež znížením dopravného zaťaženia, ktoré súvisí s prepravou uhlia do teplárne.
Napriek tomu, že po zmene palivovej konfigurácie v teplárni vzrastie spotreba zemného plynu o zhruba 900 000 m3/h, tepláreň má výrazne znížiť objem emisií vypúšťaných do ovzdušia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.