Teplárenské podniky prevádzkujú často zastaralé zdroje a veľká časť energie sa stráca pri distribúcii. Uvoľnenie trhu by prinieslo väčšiu konkurenciu a tlak na cenu tepla.
Energetické odvetvie na Slovensku je silne regulované. Nielen v elektroenergetike, ale ešte viac v teplárenstve. Domácnosť si napríklad nemôže zvoliť iného dodávateľa tepla pre vykurovanie a ohrev vody. Hoci lokálne kotolne v bytových domoch sú spravidla ekonomicky výhodným riešením, vlastníci bytov sa nemôžu odpojiť od existujúceho centrálneho vykurovania iba tak.
Veľké teplárenské podniky si pred niekoľkými rokmi legislatívne zabetónovali svoje dominantné postavenie. Každá bytovka, ktorá by sa chcela odpojiť a zriadiť vlastnú kotolňu, musí požiadať o súhlas súčasného dodávateľa tepla. Teplárenské spoločnosti teda nie sú nútené súťažiť o domácnoti v konkurenčnom prostredí a zvyšovať kvalitu služieb.
Môže sa zmeniť tento stav v budúcnosti? Ako sa politické strany pozerajú na teplárenský monopol? Aj o tom bola reč na konferencii organizovanom portálom Euractiv.sk "Klíma a energetika vo voľbách 2020".
Caroline Líšková z KDH považuje odpájanie sa bytových domov od systémov centrálneho vykurovania za nie veľmi šťastné riešenie. Dôvodom má byť dopad na celkovú účinnosť vykurovania, vplyv na životné prostredie aj s ohľadom na znižovanie uhlíkovej stopy.
“Je potrebné osvetou motivovať ľudí. Poskytnúť im informácie o tom, že ak sa centrálne vykurovanie v bytovom dome zachová a modernizujú sa kotle a zariadenia, zvýši sa celková efektívnosť vykurovania.
Najostrejšie voči tzv. “teplárenskému nevoľníctvu” vystupuje strana SaS, ktorá už niekoľkokrát v minulosti predkladala v parlamente návrh na zrušenie praktického monopolu teplárenských spoločností.
“Ľudia by si mali vybrať pre seba najvýhodnejší spôsob výroby tepla. Nejde o to, aby sa teraz všetci začali vo veľkom odpájať od systémov centralizovaného zásobovania teplom. Ale aby sa vytvoril tlak na cenu tepla, ktorá je v niektorých mestách vyššia ako napríklad vo Fínsku,” hovorí Karol Galek.
Pripomína, že ani lokálne zdroje tepla nemusia byť vždy neekologické. Navyše, mnohé teplárne hospodária v strate a veľká časť energie sa stráca pri distribúcii alebo prevádzkovaním zastaralých zdrojov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.