Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Batérie pre české elektrické autobusy sa budú vyrábať na Slovensku

InoBat Auto plánuje batérie vyvíjať aj vyrábať v závode pri Trnave. Batérie majú poslúžiť pre mestské, prímestské aj diaľkové elektrobusy.

elektrický autobus

Foto: InoBat Auto / SOR

Výrobca batérií InoBat Auto, ktorý vo svojom závode vo Voderadoch pri Trnave plánuje spustiť výrobu batérií pre elektromobily už v tomto roku, bude dodávať batérie pre výrobcu autobusov SOR. Ide o vôbec prvú dohodu o dodávkach batérií, o ktorej spoločnosť informovala.

Batérie, ktoré InoBat Auto plánuje vyvinúť špeciálne pre autobusy SOR, by mali poháňať prvé elektrobusy už v roku 2023. Prečítajte si podrobnosti.

Batérie navrhnú spoločne so SOR

Spoločnosť SOR vyrába v Česku mestské a medzimestské autobusy už viac ako 25 rokov. Vyváža ich do ďalších 12 európskych krajín.

Pre InoBat Auto ide pritom o prvé zverejnené komerčné partnerstvo. Batérie, ktoré bude spoločnosť vyvíjať a vyrábať vo svojom R&D centre vo Voderadoch, sú výsledkom použitia takzvanej High-Throughput Processing (HTP) platformy, ktorá bola vyvinutá americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies, technologickým partnerom InoBat-u.

„Táto patentovaná technológia umožňuje nájsť to správne chemické zloženie batérie pre akékoľvek elektrické vozidlo, presne podľa požiadaviek a špecifikácií cieľového zákazníka. Zároveň umožňuje rôzne chemické kompozície testovať 10-krát rýchlejšie a lacnejšie než konkurencia,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ InoBat Auto Marián Boček podotkol, že táto dohoda je krokom, ktorý spojí Slovensko a Česko na ceste k postupnej elektrifikácii dopravy.

„Pre európsky automobilový trh je to veľký úspech. Tešíme sa na spoluprácu so SOR – budeme partneri v celom procese, od dizajnu batérie až po finálnu dodávku, pričom pôjde o kompletný reťazec výskumu, vývoja a produkcie, a to všetko presne podľa potrieb nášho zákazníka,“ povedal M. Boček.

 V Česku a na Slovensku pribudne 100 elektrobusov

V priebehu roka 2021 InoBat plánuje vývoj vhodnej batérie. Ako doplnil M. Boček, v nasledujúcom roku 2022 by v pilotnom teste mali batérie vyskúšať na dvoch autobusoch.

„Následne v roku 2023 počítame s plným nasadením našej batérie šitej na mieru pre SOR, pričom na slovenských a českých cestách by tieto batérie mali poháňať viac než 100 autobusov.“

Člen predstavenstva SOR Vítězslav Tymr zdôraznil, že SOR pracoval na elektrických autobusoch už skôr, než sa téma elektrických vozidiel začala dostávať do popredia záujmu.

„InoBat Auto je pre nás ideálnym partnerom z viacerých dôvodov. Nielenže je nám blízky v rámci regiónu, ale má aj všetky predpoklady na to, aby naša spolupráca mala zásadný význam aj v rámci celej Európy,“ podotkol V. Tymr.

InoBat Auto bude pre SOR dodávať svoje riešenie založené na NMC batériových článkoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.