Kamión využíva biopalivo vyrobené z repky olejnej. Čisté biopalivo na slovenských čerpačkách nie je, tankovať ho bude priamo u výrobcu.
Kým pohonné hmoty na Slovensku už dlhšie obsahujú povinné prímesy biopalivových zložiek, od tohto týždňa je na cestách prvý kamión, ktorý jazdí na čisté biopalivo. Jeho prevádzku spustil autodopravca Yellow Express.
Kamión špeciálne upravený pre jazdu na čistú bionaftu B100 Yellow Express doviezol od výrobcu Scania zo Švédska, kde podobnú formu nízkoemisnej dopravy už úspešne aplikovali nielen v nákladnej doprave, ale aj v MHD v Štokholme.
Motor vozidla je v princípe naftový a zároveň je plne prispôsobený na spaľovanie paliva B100, 100% bionafty, ktoré netreba miešať so žiadnym fosílnym palivom.
LNG a CNG sa im neosvedčili
Nákladná doprava by podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, Pavla Piešťanského, mohla okamžite pomôcť znížiť celkové emisie skleníkových plynov z dopravy. Projektom Biojazda.sk chce Yelleow Express dokázať, že biopalivá sú efektívna aleternatíva vhodná aj pre slovenské cesty.
„V rámci možností nefosílnej dopravy neustále hľadáme kompromis medzi efektívnou redukciou emisií a ekonomickosťou a funkčnosťou prevádzky. Skúšali sme rôzne alternatívy, vrátane LNG a CNG, ale vzhľadom na málo rozvinutú infraštruktúru na čerpacích staniciach sme to pozastavili. Palivo B100 sa javí nie len ako najschodnejšia cesta k plneniu záväzkov Slovenska v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v doprave, ale aj ako biznisovo a logisticky vyspelá,“ uviedol P. Piešťanský.
Pavol Piešťanský | Foto: Energie-portal.sk
Aj keď bionafta je už teraz povinne primiešavaná do fosílnej nafty v pomere 6,9 % a je dostupná na čerpacích staniciach, 100 % biopalivo sa tam zatiaľ natankovať nedá.
Kamión Yellow Express preto bude čisté biopalivo tankovať priamo u jeho výrobcu, v spoločnosti Meroco v Leopoldove. Dojazd kamiónu na jedno natankovanie podľa P. Piešťanského prevyšuje 3 000 kilometrov.
Biopalivo pochádza z repky
„Ľudia si často myslia, že firmy, ktoré vyrábajú biopalivá, vyrábajú len biopalivá. Nie je to tak. V pomere 1 : 1 vyrábajú krmivá a biopalivá,“ vysvetlil pre Energie-portal.sk Radoslav Jonáš zo spoločnosti Meroco, špecialista biopalivárskych závodov v Leopoldove patriacich do skupiny Envien Group.
„Napríklad skupina Envien Group vyrába dva druhy biopalív. Jedným je lieh vyrábaný z kukurice, druhým je bionafta z repky olejnej. V každom prípade vznikajú približne v pomere 1 : 1 aj krmivá. V prípade repky olejnej ide o výrobu metylesteru repkového oleja, to je biopalivo, na ktoré jazdí aj tento kamión,“ povedal R. Jonáš.
Radoslav Jonáš | Foto: Energie-portal.sk
Pri výrobe biopaliva sa repkové semená lisujú, vytlačí sa z nich olej a z neho sa následne vyrába bionafta. Zvyškovým materiálom je repkový šrot, ktorý slúži ako krmivo. Výrobca Meroco takto dodáva na trh ročne približne 100 000 biopalív a 100 000 ton repkového šrotu.
„Je to uzavretý cyklus postavený na slovenských poľnohospodárskych a priemyselných komoditách,“ podotkol R. Jonáš.
Ak pilotná jazda kamiónu na 100 % biopalivo preukáže funkčnosť tohto riešenia na Slovensku a štát dokáže vytvoriť ekonomicky vhodné podmienky pre biopaliví, presvedčí to podľa neho zrejme aj ďalších autodopravcov.
Foto: Energie-portal.sk
„Pridanie ďalšej tankovacej pištole pre B100 na existujúcich čerpacích staniciach sa stane žiadaným, jednoduchším a rýchlejším riešením než budovanie nových špecializovaných staníc pre iné alternatívy. Takto to vyriešili aj vo Francúzku, Švédsku, Fínsku alebo Holandsku,“ uviedol.
Budúcnosťou sú pokročilé biopalivá
Okrem biopaliva na báze čistého repkového oleja Meroco spracováva taktiež odpadové oleje. Ide predovšetkým o použité kuchynské oleje, ktoré sa zbierajú z reštaurácií, v menšej miere aj o použité kuchynské oleje z domácností, ktoré Meroco zbiera okrem iného v spolupráci s čerpacími stanicami Slovnaft.
„Veľký zatiaľ nevyužitý potenciál predstavuje kuchynský olej z domácností,“ doplnil R. Jonáš. „Využívame však aj iné druhy odpadových olejov. Ide napríklad o odpadový kukuričný olej, ktorý vzniká pri výrobe etanolu z kukurice či voľné mastné kyseliny, ktoré vznikajú pri výrobe bionafty.“ V týchto prípadoch ide o tzv. pokročilé biopalivá druhej generácie.
Zostáva vám 33% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.