Z celkového objemu motorových palív tvorili biopalivá v roku 2019 viac ako sedem percent.
V minulom roku sa do voľného daňového obehu dostalo 110,1 PJ motorových palív, z čoho biozložky predstavovali 7,07 %.
Vyplýva to z najnovšej Správy o používaní biozložiek v motorových palivách za rok 2019, ktorú zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR). Materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Zákon ukladá ďalší rast
V porovnaní s predošlými rokmi podiel biopalív na celkovom objeme motorových palív vo voľnom daňovom obehu vzrástol o viac ako jeden percentuálny bod. Ako ukazuje nasledujúci graf, v rokoch 2014 – 2018 sa tento podiel pohyboval medzi 5,6 – 6 %.
„Na trhu SR s pohonnými látkami sa uplatňovali biopalivá prvej generácie ako nízko percentuálne zmesi biozložiek s uhľovodíkovými palivami, distribuované prostredníctvom existujúcej infraštruktúry,“ uviedol rezort hospodárstva.
Podiel biopalív na úrovni 7,07 % v roku 2019 znamená, že referenčnú hodnotu 6,9 %, ktorú pre tento rok určuje legislatíva, sa podarilo naplniť. Toto číslo stanovuje § 14a ods. 1 zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.
Podľa pôvodného znenia zákona však mal podiel biozložiek už v roku 2018 dosiahnuť 7,2 % a následne do roku 2020 vzrásť na 8,5 %. Aktuálne znenie zákona počíta s referenčnou hodnotou 7,6 % pre rok 2020 a 8,0 % pre rok 2021.
„Týmto vyplynula pre dotknuté podnikateľské subjekty povinnosť uvádzať na trh biopalivá v množstve zodpovedajúcom tejto referenčnej hodnote, vypočítanej z energetického obsahu z celkového množstva motorových palív súvisiacich s jeho podnikateľskými aktivitami za rok 2019,“ vysvetľuje v správe MH SR.
Aký bol podiel biozložiek v nafte a benzíne?
Biopalivá sa do motorových palív na Slovensku vlani podľa správy MH SR dostávali ako prímesy motorovej nafty aj benzínu.
V prípade nafty to bolo vďaka primiešavaniu esterov pri výrobe motorovej nafty v kvalite podľa STN EN 590, ako aj vďaka dovozu nafty s takouto prímesou.
Do motorových benzínov v kvalite podľa STN EN 228 zas primiešavali ETBE (etyltercbutyléter) a bioetanol pri výrobe.
Z celkového objemu benzínu, ktorý sa u nás vlani dostal do voľného daňového obehu, tvoril ETBE 5,2 % a bioetanol 4,1 %. V prípade nafty hovorí štatistika MH SR o obsah biopalív v zmesi na úrovni 6,8 %. Podrobnejšie údaje sumarizuje nasledujúca tabuľka.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.