Prvý veľký závod na lítium-iónové batérie na Slovensku bude vyrábať batérie pre elektromobily „na mieru.“ Zamestná viac ako 150 ľudí.
Jedným z limitov elektromobility je, že dnes výrobcovia elektromobilov musia prispôsobovať dizajn svojich áut trhovej ponuke batérií. Modely sa prispôsobujú batériám. Nájsť výrobcu batérií s „produktom na mieru“ je náročné.
Zvrátiť tento stav chce spoločnosť InoBat Auto, ktorá pri Voderadoch plánuje prvú veľkú továreň na batérie pre elektromobily na Slovensku. Energie-portal.sk o plánoch spoločnosti informoval už v máji.
Spoločnosť teraz zverejnila ďalšie podrobnosti vo svojom zámere publikovanom na Informačnom portáli rezortu životného prostredia. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Chcú produkovať 1,5 milióna článkov
InoBat Auto chce v priemyselnom parku Voderadoch vyrábať špecializované lítiové batériové články navrhnuté podľa špecifických požiadaviek odberateľov. Batérie budú pochádzať z vlastného výskumu a vývoja na základe výskumnej platformy HTP (High Throughput Platform) a umelej inteligencie. Súčasťou projektu je vedecko-výskumné centrum.
![](https://www.energie-portal.sk/files/Priloha2/inobat_auto_zavod.jpg)
„Táto unikátna kombinácia výskumu a pilotnej linky umožní nepretržitý vývoj patentovaných batériových článkov v úzkej spolupráci s automobilovými výrobcami,“ píše sa v zámere.
Výrobná kapacita závodu je projektovaná na 100 MWh pri jednozmennej prevádzke, čo je približne 500 tisíc batériových článkov za rok. Pri trojzmennej prevádzke však má kapacita výroby dosiahnuť 250 MWh, čo predstavuje maximálnu výrobnú kapacitu závodu - približne 1,5 milióna batériových článkov za rok.
Počiatočná investícia má dosiahnuť sumu 100 miliónov eur. Túto sumu chce InoBat Auto využiť na výstavbu výskumného centra a prvej výrobnej linky na Slovensku. Druhá investícia bude orientovaná priamo na vybudovanie haly pre veľkokapacitnú výrobu článkov.
Vyrábať plánujú už v budúcom roku
Výrobnú technológiu s vedecko-výskumným centrom plánujú osadiť do existujúcej priemyselnej haly, pôvodnej budovy Hansol II, ktorú prestavajú pre potreby novej výroby.
„Úpravy v rámci haly budú spočívať predovšetkým v zmene vnútornej dispozície vstavkov a rekonštrukcie podlahy aj s ohľadom na jej zabezpečenie voči prípadným únikom chemických látok ako aj v zateplení fasády a strechy objektu,“ priblížil investor. Ako budú priestory výroby vyzerať, si môžete pozrieť vo videu.
Výstavba závodu by sa mala začať v prvom štvrťroku 2021, pričom so spustením výroby firma počíta v poslednom štvrťroku 2021. Trvanie prevádzky podľa predloženého zámeru nie je časovo obmedzené.
V závode bude pracovať viac ako 150 zamestnancov pri plnom využití kapacity výroby. Viac ako polovica pracovných miest bude vyhradená operatívnemu personálu a zvyšok bude tvoriť vysokokvalifikovaný personál, vedeckí pracovníci, inžinieri a manažment.
Ako bude prebiehať výroba?
Výroba Li-Ion batériových článkov musí prebiehať vo veľmi čistých a suchých priestoroch. Samotný proces výroby sa dá rozdeliť do troch základných celkov: výroba elektród, výroba samotných batériových článkov a napokon formovanie batérie.
Pri výrobe elektród sa na začiatku pripraví samotná chemická zlúčenina pre anódy a katódy. V prípade anódy je to materiál na báze grafitu, v prípade katódy ide o zlúčeninu na báze lítia, niklu, mangánu a kobaltu.
„Pripravená hmota sa pomocou sústavy nádrží a mixérov pripraví na nanesenie na nosič – v prípade anódy na medenú fóliu a pri katóde na hliníkovú fóliu. Po nanesení na fóliu sa hmota na povrchu musí sušiť, na čo slúžia dlhé priebežné pece. Ďalej nasleduje valcovanie a rezanie materskej fólie na menšie dcérske rolky,“ uvádza InoBat Auto.
![](https://www.energie-portal.sk/files/Priloha2/inobat_voderady.jpg)
Z dcérskych roliek sa ďalej vyrezávajú menšie celky batérií, jednotlivé vrstvy s viditeľnými elektródami. Tieto vrstvy sú postupne sušené vo vákuu, kde sa zbavujú prebytočnej vlhkosti, aby mohli byť nakoniec nastohované do požadovanej veľkosti batérie, kde sa medzi jednotlivé vrstvy vkladá separátor.
Následne sa tieto celky spracovávajú tak, že sa zvaria jednotlivé elektródy dokopy a zafixuje sa geometria batérie. V takomto stave sa tento balík vkladá do pripravenej špeciálnej fólie, ktorá slúži ako obal pre batériový článok.
V obale sa batéria riadne utesní a naplní elektrolytom, ktorý musí vsiaknuť do všetkých častí batérie, čo sa dosahuje vytvorením vákua v článku. Nakoniec je článok finálne utesnený a pripravený na formovanie vlastností batérie.
Tretím krokom je formovanie batérie. V batériovom článku sa vytvárajú chemické väzby zodpovedné za parametre samotnej batérie.
Na začiatku článok určitý čas zreje pri izbovej teplote a následne sa prvýkrát nabije a vybije. Počas tohto procesu sa zapustia lítiové ióny do kryštalickej mriežky grafitu anódovej časti, čo vytvorí pevnú chemickú vrstvu tvoriacu rozhranie medzi elektrolytom a oboma elektródami.
Ďalej nasleduje zrenie článkov pri zvýšenej teplote a odplynenie plynu, ktorý sa vyprodukoval počas prvotného zrenia a nabíjania. Pri tejto tvorbe plynu sa v batériách nafúkne na to predpripravená časť obalu, ktorá sa musí počas odplynenia odrezať a batériový článok sa naposledy pevne uzatvorí a utesní.
„Nasledujú ďalšie cykly formovania a zrenia pri rôznych teplotách počas ktorých sa batéria pravidelne elektricky testuje. Batérie, ktoré prejdú testovaním sú nakoniec roztriedené podľa kvality a pripravené na export,“ vysvetľuje Inobat Auto.
Zapoja umelú inteligenciu
Vedecko-výskumné centrum InoBat Auto vo Voderadoch bude založené na laboratóriách využívajúcich patentovanú HTP platformu od americkej firmy Wildcat Discovery Technologies. Ako sme na Energie-portal.sk informovali už pred rokom, tá sa stala technologickým partnerom projektu.
![](https://www.energie-portal.sk/files/Priloha2/inobat_vyroba.jpg)
V rámci HTP laboratórií sa má produkovať veľké množstvo malých batériových článkov, kde sa bude dať paralelne testovať veľa rôznych chemických zložení pre batériové materiály za oveľa kratší čas ako v prípade konvenčného výskumu.
„Veľkou výhodou je zapojenie umelej inteligencie a zautomatizovanie jednotlivých krokov, čo znamená výraznú konkurenčnú výhodu vo forme rýchlosti výskumu a množstva analyzovaných údajov,“ píše sa v zámere.
Lídrom v batériách je Ázia
Pilotná výrobná linka na Li-Ion batérie s vedecko-výskumným centrom má európskym výrobcom elektromobilov umožniť, aby znížili svoju závislosť od dovozu batérií z Ázie.
„Potrebu tejto nezávislosti okrem dlhodobých trendov potvrdila aj aktuálna kríza v súvislosti s novým koronavírusom, keď bezpečnostné opatrenia narušili dodávateľské reťazce medzi kontinentmi,“ uvádza investor.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
„Navrhovaná činnosť bude eliminovať dnešný zásadný problém Európskej únie v oblasti elektromobility, ktorým je absentujúca technologická suverenita. Súčasná situácia je zo strategického a bezpečnostného hľadiska alarmujúca,“ tvrdí spoločnosť.
„Európska únia stráca suverenitu v oblasti práv duševného vlastníctva pre výrobu batériových článkov. Stačí, keď sa pozrieme na stredoeurópske miliardové investície ázijských výrobcov.“
V Poľsku vybudoval a rozširuje závod na batériové články ázijský LG Chem a v Maďarsku ďalší ázijský investor SK Innovation. Bez európskych patentov podľa spoločnosti hrozí, že Európa sa stane „výrobnou dielňou“ pre čínskych a kórejských producentov. Na druhej strane InoBat Auto sľubuje, že bude mať vlastné európske patentované riešenia.
Zostáva vám 9% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.