VSE
VSE
Belimo

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Foto: Depositphotos

Výroba ocele sa často považuje za špinavý priemysel, ktorý sa nevyvíja k väčšej ekologickosti a znižovaniu produkcie CO2. Výrobky z ocele pritom ľudia každodenne používajú a potrebujú. Dokážu energeticky náročné železiarne znižovať spotrebu energií a uhlíkovú stopu? Aké riešenia uplatňuje spoločnosť U.S. Steel a ako k tomu prispievajú nové technológie?

Aj o tom hovoril manažér železiarní Marek Lukačín na konferencii VSE unIT. “Nemyslím si, že by výroba ocele nemala takú budúcnosť ako iné odvetvia. Budúcnosť nemajú iba tí, ktorí nezachytia zmeny a neprispôsobia sa.”

US Steel vyrába široké spektrum produktov pre automobilový, elektrotechnický priemysel, energetiku, stavebníctvo, či obalový priemysel. Železiarne však nechcú byť iba producentom ocele, ale ako vraví jej predstaviteľ, technologickou spoločnosťou vyrábajúcou oceľ.

Produkty z ocele budú stále existovať a budú potrebné aj v budúcnosti. Otázka je, ako ekologická bude výroba. Výhodou je 100 % recyklovateľnosť, takže železné časti áut, spotrebičov, stavieb, či plechoviek sa môžu vracať do výrobného procesu. Ten je taký istý už 70 rokov.

“Pri výrobe jednej tony ocele sa uvoľnia zhruba dve tony CO2. Stále existujú možnosti znižovania emisií uhlíka aj pri súčasnej technológii vo väčšine fabrík.” Spoločnosť neustále zlepšuje výrobné procesy, čoho výsledkom je nielen znižovanie ekonomických nákladov, ale aj znižovanie emisií CO2. Pomáha pritom automatizácia, digitalizácia, robotizácia a umelá inteligencia.

Operátorov nahrádza umelá inteligencia

Ako vysvetľuje manažér spoločnosti, rozhodli sa ísť touto cestou, pretože je to zároveň nevyhnutnosť. “V minulosti sme sa mohli spoliehať na množstvo skúsených a samostatných operátorov. Tento benefit je čoraz menší. Niektoré rozhodnutia teda už realizuje umelá inteligencia namiesto ľudí. A robí ich lepšie, efektívnejšie a s nižšími nákladmi a menšou CO2 stopou.”

Napríklad pri nákupe železnej rudy. Od surovinového zloženia závisia nielen celkové náklady na produkciu, ale aj CO2 stopa. Pri výrobe surového železa a ocele sa spotrebuje veľa energie, pričom hlavným palivom je uhlík. “Práve správnym nákupom železnej rudy, optimalizáciou zloženia suroviny a správne namiešanom materiáli pre vysoké pece, dokážeme dosiahnuť menej emisií CO2.”

 
 

Zostáva vám 46% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Aktívni spotrebitelia potrebujú aktuálne dáta. Radi zaplatia aj ďalšie služby, vraví expertka

Ak bude v sieti priveľa elektriny z fotovoltík domácností, náklady na regulačnú elektrinu môžu byť značné, upozorňuje členka Regulačnej rady ÚRSO.

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Európa rieši, odkiaľ vziať vodík. Môžeme mať potrubia, no chýba zdroj. Harmonogramy vodíkových stratégií sú mimo realitu, upozorňuje vedec.

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Európa už nikdy nebude vystavená energetickému vydieraniu zo strany Ruska ani iného štátu, píše eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.