KI

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)
Zľava: Richard Sulík, Marek Senkovič, Miroslav Čurilla, Branislav Klocok a Karol Galek / Foto: Energie-portal.sk

Skupina 21 podnikov s najvyššou spotrebou elektriny na Slovensku sa zaviazala zvýšiť svoju energetickú efektívnosť. S ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) dnes, 13. mája, podpísali dohodu, podľa ktorej majú znížiť spotrebu elektriny.

Predstavitelia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu, ktorí dohodu fyzicky podpísali v rámci dnešnej tlačovej besedy s vedením rezortu hospodárstva, sa zhodli, že zvyšovanie energetickej efektívnosti posilňuje konkurencieschopnosť ich firiem na trhu.

Minister hospodárstva so štátnym tajomníkom rezortu zároveň načrtli, čo by mala dohoda priniesť a ako ministerstvo zamýšľa podporiť priemysel pri zvyšovaní energetickej efektívnosti.

Vo videu hovoria:

  • Richard Sulík, minister hospodárstva (00:00 - 02:07),
  • Karol Galek, štátny tajomník MH SR (02:08 – 04:59),
  • Miroslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP Ružomberok (05:00 – 07:36),
  • Branislav Klocok, výkonný riaditeľ OFZ (07:37 – 08:19),
  • Marek Senkovič, výkonný riaditeľ Slovnaftu (08:20 – 09:32).


Podobnú dohodu o znížení energetickej náročnosti uzavrela skupina 12 firiem s ministerstvom hospodárstva už v roku 2018. Akými opatreniami znížili spotrebu elektriny spoločnosti VSE, Slovnaft, Bratislavská teplárenská a ďalšie firmy sme vtedy zmapovali v tomto článku.

Miroslav Čurilla: Je to kontinuálny boj

Predseda predstavenstva Mondi SCP Ružomberok Miloslav Čurilla uviedol, že firma pravidelne porovnáva svoju spotrebu energie na jednotku produkcie s ostatnými papierňami a špecifickú spotrebu energie sa usilujú každý rok znížiť o jedno až dve percentá.

„Keď si vezmete, že v súčasnosti vyrábame milión ton papiera, sú to významné úspory vo finančnom vyjadrení aj z hľadiska spotrebovanej energie,“ uviedol M. Čurilla.

„Na druhej strane máme výhodu v tom, že sme integrovaným závodom a elektrickú energiu si vyrábame sami z toho, čo vyrábame a spaľujeme odpad,“ doplnil šéf Mondi SCP Ružomberok a zdôraznil, že spoločnosť sa aj napriek tomu snaží znižovať svoju uhlíkovú stopu.

„Na to, aby sme mohli svoje výroby predávať na európskych a svetových trhoch, musíme byť certifikovaní rôznymi organizáciami, pričom jednou z priorít je energetická náročnosť a tam konkurenčný boj nepustí. Ak vyrábate neefektívnejšie s konkurenciou, nie ste konkurencieschopný a dopyt mizne,“ podotkol M. Čurilla.

„Táto iniciatíva je veľmi dôležitá a je to takzvaný kontinuálny boj,“ uzavrel.

Marek Senkovič: Elektrina je náš druhý najväčší náklad

Marek Senkovič, výkonný riaditeľ bratislavského Slovnaftu, ktorý podobne ako OFZ a Mondi SCP patrí k najväčším spotrebiteľom elektriny na Slovensku, zdôraznil, že znižovanie spotreby elektriny je aj cestou k nižším cenám finálnej produkcie.

„My máme interný záväzok znížiť spotrebu energií nielen preto, že je to druhá najväčšia nákladová položka v celej firme po rope, ale je to aj preto, že to chcú naši zákazníci a súčasne vieme, že je to významný nákladový komponent, ktorý ovplyvňuje koncové ceny,“ povedal M. Senkovič.

„My 75 % produkcie predáme v zahraničí, kde nám zákazník nedovolí konkurovať nejakou nekonkurenčnou cenou alebo ak bude elektrina vyrobená nehospodárne, neefektívne,“ doplnil šéf Slovnaftu.

Branislav Klocok, výkonný riaditeľ OFZ, hutníckej spoločnosti v Oravskom Podzámku, zdôraznil, že európsky priemysel je lídrom v oblasti energetickej efektívnosti a znižovania emisií znečisťujúcich látok.

„Je preto veľmi dôležité, aby sa priemysel v rámci Európskej únie rozvíjal a aby sa jeho kapacity nepresúvali za hranice,“ podotkol s tým, že emisná náročnosť čínskeho výrobu je v porovnaní s európskym priemyslom podstatne vyššia.

Ministerstvo prisľúbilo eurofondy

„Spotreba energií na Slovensku posledné roky mierne klesala. Budeme sa ďalej snažiť o znižovanie spotreby energií,“ povedal minister Sulík, ktorý považuje dosiahnutie nižšej spotreby za jednu z priorít rezortu.

K spoločnostiam Slovnaft, OFZ a Mondi SCP, ktorých šéfovia prišli podpísať dohodu o znížení spotreby elektriny na tlačovú besedu s ministrom, sa pridalo ďalších 18 podnikov, ktorých zástupcovia dohodu podpísali na diaľku. Ide o tieto spoločnosti:

Zostáva vám 29% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)